Thaimaan ja Kambodzhan yhteenotot kiihtyvät

Anonyymi-ap

Kambodzha vaati YK:n turvallisuusneuvoston kokouksessa välitöntä aselepoa Thaimaan kanssa kärjistyneeseen konfliktiin.

Kaakkois-Aasian maiden väliset rajajännitteet ryöpsähtivät torstaina asevoimien välisiksi yhteenotoiksi, joissa on kuollut ainakin toistakymmentä ihmistä.

– Kambodzha pyysi välitöntä aselepoa ilman ehtoja ja vaati myös rauhanomaisen ratkaisun löytämistä kiistaan, kertoi Kambodzhan YK-suurlähettiläs Chhea Keo perjantai-iltana Suomen aikaa alkaneen kokouksen jälkeen.

Lähettiläs kertoi myös, että neuvosto oli kehottanut molempia osapuolia toimimaan mahdollisimman maltillisesti.

Hän kyseenalaisti myös sen, kuinka alueellisesti merkittävä sotilasmahti Thaimaa pystyi syyttämään pienempää naapurimaata Kambodzhaa konfliktin aloittamisesta. Thaimaa ja Kambodzha syyttivät torstaina toisiaan tulituksen aloittamisesta.

Thaimaa on kertonut evakuoineensa raja-alueilta noin 140 000 ihmistä. Thaimaan ulkoministeriön edustaja Nikorndej Balankura sanoi uutistoimisto AFP:lle, että yhteenotot olivat vähentyneet perjantai-iltapäivään mennessä ja että Thaimaa oli avoin neuvotteluille, joita Malesia voisi mahdollisesti välittää.

Thaimaan virkaatekevä pääministeri Phumtham Wechayachai varoitti aiemmin perjantaina, että yhteenotot voivat johtaa sotaan.

Kambodzhalla ja Thaimaalla on noin 800 kilometriä yhteistä maarajaa.

Edellisen kerran Thaimaa ja Kambodzha ottivat yhteen rajakiistojen takia vuosien 2008 ja 2011 välillä. Tuolloin kahakoissa kuoli 28 ihmistä ja tuhannet ihmiset joutuivat pakenemaan kodeistaan. Rajakiista saatiin sovittua YK:n avustuksella vuonna 2013.

Tilanne kiristyi jälleen tämän vuoden toukokuussa, ja maiden suhteet ovat heikenneet jyrkästi.
Lue lisää kirjoittajalta

1

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kaksi kehitysmaata tappelee keskenään jälki ei ole kovinkaan positiivista, suurvaltojen aseilla, miten vähäisellä järjellä maailmaa hallitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      259
      9036
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6279
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1370
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      985
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      877
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      703
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe