Onko puutalon maalaamisesta mitään hyötyä, jos jätetään esteettiset seikat huomioonottamatta?
Jos talossa on kunnolliset räystäät, niin kummasti tuntuu lauta kestävän ilman maalia.
Jättämällä laudan maalaamatta säästyy säännöllisesti toistuvalta maalaamisen vaivalta ja maalin kustannuksilta.
Puutalon maalaamisen tarpeellisuus
13
386
Vastaukset
- Anonyymi
Muuta venäjälle. Siellä on paljon maalaamattomia puutaloja.
- Anonyymi
Yleensähän etelään päin oleva seinä ja ikkunat "rispaantuvat" pahiten. Pohjoispuolella saattaa olla ihan ok pinta. Kyllä tuollainen pinta kannattaa maalata koska josku se saa kumminkin kosteutta ja ei se nyt ainakaan paranna kestävyyttä
- Anonyymi
Maali suojaa puuta auringolta eikä sateelta. Yleinen virhe käsitys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maali suojaa puuta auringolta eikä sateelta. Yleinen virhe käsitys.
Suojaa kummaltakin mutta tietysti eri lailla.
- Anonyymi
Jos myyt joskus taloa niin hinta putoaa muutaman kymppitonnin.
- Anonyymi
Itselläni on eteläpuolen lomalaudoitus aika auringon polttama, joten laudat pitäisi vaihtaa. Mikään kiire ei tosin ole, olen vaihtanut pätkän kerrallaan, ulkopuoli näyttää aika pahalta, mutta sisäpuoli on ihan ehjä. Laudat ovat 22x125 ja 22x100 ja muistaakseni vielä paikalla sahattu. Muut puolet ovat paremmin varjossa ja hyvässä maalissa.
- Anonyymi
Jos laudat eivät ole lahoja eikä maali kuoriutunut niin pelkkä maalaus riittää. Muovimaalit on eri juttu kun ne pitää ensin raapata pois.
- Anonyymi
Maalit on ihmisiä varten, itse puu ei niitä kaipaa. joistakin ei haittaakaan ole mutta väärällä valinnalla sitten onkin.
- Anonyymi
Jos puu on kunnolla kuivattu ennen seinään asentamista niin ei tarvitse maalata.
- Anonyymi
"Muuta venäjälle. Siellä on paljon maalaamattomia puutaloja."
Normaali ihminen tietää ilman turhia kyselyitä että maalaamaton lauta seinässä kestää ilman maalia kymmeniä vuosia jopa Venäjällä......
Millä näin tärkeällä aiheella palsta seuraavaksi aktivoidaan ?- Anonyymi
Se on jännä, että nykyään puhutaan usein huoltomaalauksesta. Sana huoltohan viittaa toimenpiteeseen, jolla estetään tulevia vikoja. Jos esim. jättää auton huoltamatta, niin jossakin vaiheessa jokin paikka hajoaa yms.
Kun kerran on niin, että lauta ei maalia kaipaa, muuta kun esteettisistä syistä, niin mikä ihmeen nimitys maalaukselle on huoltomaalaus?
Mikä rikkoontuu, jos jättää huoltomaalauksen tekemättä?
Joku markkinamies on vain keksinyt termin, jolla saa jotkut huolestumaan ja tilaamaan huoltomaalauksen. Sitten on huojentunut olo kun huolto on tehty ajallaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on jännä, että nykyään puhutaan usein huoltomaalauksesta. Sana huoltohan viittaa toimenpiteeseen, jolla estetään tulevia vikoja. Jos esim. jättää auton huoltamatta, niin jossakin vaiheessa jokin paikka hajoaa yms.
Kun kerran on niin, että lauta ei maalia kaipaa, muuta kun esteettisistä syistä, niin mikä ihmeen nimitys maalaukselle on huoltomaalaus?
Mikä rikkoontuu, jos jättää huoltomaalauksen tekemättä?
Joku markkinamies on vain keksinyt termin, jolla saa jotkut huolestumaan ja tilaamaan huoltomaalauksen. Sitten on huojentunut olo kun huolto on tehty ajallaan.Kailat kailottaa vieläkin kaikkea ihmejuttua maalaamisesta. Maali suojaa puun pintaa auringolta ja saa sen pysymään siistinä. Maali kuluu ja likastuu aikaa myöden ja huollolla siisti ulkonäkö palautetaan.
Oikein rakennettu puuseinä säilyy ilman maaliakin ja jonkun puristin mielestä harmaantunut ja sälöytynyt lauta voi olla tavoiteltava asia. Kyllä se niinkin toimii mutta normaalisti ihmiset pitää enemmän huolitellusta ja kivan värisestä talosta.
- Anonyymi
Maalissa oleva pigmentti suojaa puuta auringon UV-säteilyn rapauttavalta vaikutukselta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2019611Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314365Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1163947Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1003822- 2013377
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182827Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221367Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its731356- 901164
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151141