Thaimaa varoitti sodan uhasta

Anonyymi-ap

Kambodzha vaati YK:n turvallisuusneuvoston kokouksessa välitöntä aselepoa Thaimaan kanssa kärjistyneeseen konfliktiin.

Kaakkois-Aasian maiden väliset rajajännitteet ryöpsähtivät torstaina asevoimien välisiksi yhteenotoiksi, joissa on kuollut yhteensä ainakin yli 30 ihmistä.

– Kambodzha pyysi välitöntä aselepoa ilman ehtoja ja vaati myös rauhanomaisen ratkaisun löytämistä kiistaan, kertoi Kambodzhan YK-suurlähettiläs Chhea Keo perjantai-iltana Suomen aikaa alkaneen kokouksen jälkeen.

Lähettiläs kertoi myös, että neuvosto oli kehottanut molempia osapuolia toimimaan mahdollisimman maltillisesti.

Hän kyseenalaisti myös sen, kuinka alueellisesti merkittävä sotilasmahti Thaimaa pystyi syyttämään pienempää naapurimaata Kambodzhaa konfliktin aloittamisesta. Thaimaa ja Kambodzha syyttivät torstaina toisiaan tulituksen aloittamisesta.

Thaimaan pääministeri varoitti sodasta

Kambodzhan puolustusministeriö kertoi lauantaina, että konfliktissa oli kuollut ainakin 13 ihmistä Kambodzhassa. Thaimaan puolella kuolonuhreja on raportoitu ainakin 20. Molemmat maat kertoivat, että valtaosa kuolleista oli siviilejä.

Molemmat osapuolet ovat raportoineet varhain lauantaina paikallista aikaa tapahtuneesta uudesta yhteenotosta maiden raja-alueella lähellä Siaminlahtea.

Thaimaa on kertonut evakuoineensa raja-alueilta noin 140 000 ihmistä. Thaimaan ulkoministeriön edustaja Nikorndej Balankura sanoi perjantaina uutistoimisto AFP:lle, että yhteenotot olivat vähentyneet perjantai-iltapäivään mennessä ja että Thaimaa oli avoin neuvotteluille, joita Malesia voisi mahdollisesti välittää.

Thaimaan virkaatekevä pääministeri Phumtham Wechayachai varoitti aiemmin perjantaina, että yhteenotot voivat johtaa sotaan.

Kambodzhalla ja Thaimaalla on noin 800 kilometriä yhteistä maarajaa.

Edellisen kerran Thaimaa ja Kambodzha ottivat yhteen rajakiistojen takia vuosien 2008 ja 2011 välillä. Tuolloin kahakoissa kuoli 28 ihmistä ja tuhannet ihmiset joutuivat pakenemaan kodeistaan. Rajakiista saatiin sovittua YK:n avustuksella vuonna 2013.

5

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun katselet rajoilla ja tiesuluilla näitä kummankin osapuolen "sotilaita", niin he ovat lapsia joilla on rynnäkkökiväärit.

      Jotkut haluaa provosoida ja käyttää kaoottista tilannetta hyväkseen taloudellisen edun nimissä, aivan kuten luonnonkatastrofien aikaan ryöstellään evakuoituja pankkeja.

      Rajaselkkaus tämä on, ja sellaiseksi se tulee jäämään. Harmi että viattomat joutuu kärsimään siinä välissä kun nämä lapsukaiset ylireagoi provokaatioon.

      Alueen jakoa tulee selkiyttää. Nyt se on ollut epäselvä jo kauan. Muistan visarunieni aikaan 2011-2016 kun ihmettelin sitä kommandovarusteisiin puettujen sotilaiden määrää Kambodzan puolella.

      Ei niistä mitään harmia ollut, mutta oli aika outoa että satoja täysissä combat- varusteissa olevia nuoria miehiä on vastaanottamassa turisteja jotka vaan jatkaa oleskelua ja maksaa siitä.

      Ei ihan äkkiä tullut mieleen mennä kyselemään että mitäs pojat? Leima passiin ja takaisin.

      2010

      • Anonyymi

        No, eihän nuo paskavarpaat osaa edes sotia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, eihän nuo paskavarpaat osaa edes sotia.

        Onkohan tämän kommentin takana NumBalli vai Senssunsa?


      • Anonyymi kirjoitti:

        No, eihän nuo paskavarpaat osaa edes sotia.

        Aivan älyvapaa kommentti Äiteen selän takaa Savon Pattayalta.
        Tutustuin Vietamissa kuinka vietnamilaiset "paskavarpaat" sotivat jenkkejä vastaan aikoinaan. Jostain ihmeellisestä syystä jenkit hävisivät ja lähtivät häntä koipien välissä Vietnamista.
        Tutustuin muuten vietnamilaisten rakentamiin tunneleihin. Siitä tämä tarina sai alkunsa.


      • Minulla on samanlaiset kokemukset Kambodzan puolelta. Ei mitään ongelmia kunhan taskussa oli vain riittävästi Dollareita. Tämä jenkkien valuutta saaihmeitä aikaan kun sitä käyttää maksuvälineenä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      9010
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6267
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1350
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1301
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      969
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      867
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      778
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      693
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      686
    Aihe