Pääsevätkö vain Lestaadiolaiset taivaaseen? Minkälainen paikka on taivas, jossa on vain lestaadiolaisia ?
Voiko kaikin puolin nuhteettomasti elänyt muslimi päästä taivaaseen, jos hän ei ole koskaan edes kuullutkaan kristinuskosta ja lestaadiolaisuudesta ?
Voiko kaikin puolin nuhteettomasti elänyt muslimi päästä taivaaseen, jos hän ei ole koskaan edes kuullutkaan kristinuskosta ja lestaadiolaisuudesta ?
Vastaukset 16
Vanhimmat
sen tietää yksin Jumala ketä sinne pääsee. Sillä on vain yksi oikea tuomari ja se on juuri sinun Jumalasi.
Ihminen voi huijata itseään ja lähinmäisiään, mutta ei Jumalaa, se minkä Jumala näkee sitä ei näe ihminen.
Jumala armahtaa sydänmestään katuvan, ja antaa anteeksi. Niinkuin Raamatussakin sanotaan, mene äläkä tee enään syntiä. Jos me teemme saman synnin uudelleen josta olemme anteeksi saanneet, niin olemmeko sitten enään varmoja pelastuksestamme? Emme, sillä jos emme noudattaisi Jumalan tahtoa, niin silloin emme halua myöskään pelastua koska vain leikkisimme anteeksiannolla emmekä usko.
Taivaassa on ja sinne tulee pääsemään monen monta jotka sydänmestään uskovat, tuskin on Taivasta jossa on vain yhden ryhmän edustajia, sillä Jumala ei hylkää ketään joka Häneen uskoo.
Muslit ei ees oo menossa sinne, vaan he menee paratiisiin. Se on sit ihan eripaikka kuin kristittyjen taivas. Miehillekin on varattu kauniita neitseitä, varsinkin terrori-iskuissa kuolleille marttyyreille niitä on varattu runsaasti enemmän kuin muille.
Pitäisikö valita sittenkin islam. Miehillä on islamissa vielä enemmän etuja kuin vl:ssa ja varsinkin paratiisissa: siellä on laumoittain ihania impiä. Miten hauskaa niiden kanssa on rietastella!
Sinne pääsee kaikki jotka ottavat henkilökohtaisesti vastaan, uskot että Jeesus Kristus ristillä kuolemalla sovitti sinun syntisi ja uskot Hänen nousseen kuolleista Isän kaikki Valtiaan oikelle puolelle! Hänen kallis sovinto veri lunasti meidät vapaaksi synnin kahleesta!
Jos joku sanoo että vain tiettyyn ryhmään kuulumalla voi pelastua, ollaan kaukana siitä mitä Raamattu opettaa!
Rukoile Jeesus Kristuksen nimissä syntejäsi anteeksi ja pyydä Hänet sydämeesi, saat rauhan! Sinua lähdetään viemään polkua, joka vie Iänkaikkiseen Elämään. Lue Pyhää Sanaa, Raamattua!
Ei elämämällä hyvin voi pelastua, vain Jeesuksen kautta kulkee Tie Isän luo! Kaikki on meille tehty valmiiksi!
Mitä muslimiin tulee,ei se johda pelastukseen, vain Jeesuksen kautta!
Niin en saanut vastauksia kysymyksiini. Minkälainen paikka on taivas, jossa on vain lestadiolaisia ?
on loputon rauhanyhdistys, jossa sulla ei anää koskaan ole oikeutta tai mahdollisuutta mihinkään omaan, ei edes omaan elämääm, eikä oikeutta uskoa Jumalaan (lessujen pitää uskoa uskomassa olemisen määrääviin rauhanyhdistysten äijiin).
käytöksensä perusteella kyräilevät toisiansa, ja puivat sitä että, miten ihmeessä tuokin voi olla täällä taivaassa vaikka ei ollut uskomassa oikein:)
Jeesus itse pättää kuka pääsee taivaisiin..
Taivas on ikuinen hääjuhla.
Siellä on iloista ja suojelusenkeleitä.
sinä odotat taivaassa saavasi? Mitä teille on luvattu?
onse taivas parempi vaihtoehto kuin helvetti. ja en oo käyny taivaassa niin en tiedä, mutta sen verran että ennemmin kärsin vähän täällä maan päällä kuin palan helvetissä. on se sen verran pientä kuiteski täällä verrattuna siihen että kärsisi ikuisuuden helvetissä
Hän joka maanpäällisessä elämässä löytää Jumalan suuren rakkauden ja saa kokea sen mitä on Rakkaus, hän myös tietää mikä on Taivas.
Taivas=ikuista hyvyyttä ja huolenpitoa lähinmäisistä.
Helvetti= ikuista ilkeämielisyyttä ja halveksuntaa, josta joutuu myös itse osalliseksi.
Se miten me elämme elämämme vaikuttaa myös siihen mikä tulee olemaan oma kohtalomme.
Ainoastaan uskovainen ihminen voi paasta taivaaseen, eli lestadiolainen. Niin surullista kun se onkin..:( Olisi totisesti ihanaa jos kaikki maailman ihmiset paasisivat taivaaseen, mutta niin ei voi tapahtua. Jumala on antanut jokaiselle ihmiselle vapauden valita kaita tai lavea tie. Valitettavasti niin monet valitsevat sen tien, joka vie ikuiseen kadotukseen..
Eli siis muslimi vaikka olisi kuinka hyvan elaman elanyt, niin ei voi paasta taivaaseen. Jumala on luvannut, etta kaikki ihmiset saavat etsikon ajan. Jopa sellaiset ihmiset jotka asuvat kaukana muualla... Mutta niin monet sen etsikon ajan hukkaavat..:( Kayttavat sen vaarin.. Ainoastaan jos ihminen tekee parannuksen ja saa synnit anteeksi Jeesuksen nimessa ja veressa saa omistaa rauhan jumalan kanssa, niin silloin han on taivaskelpoinen. Mutta Jumala on jo alusta asti nahnyt, keta ihminen jaksaa pysya uskomassa, ja sellaisen ihmisen, vaikka han asuisi kuinka kaukana tietamatta oikeasta uskosta mitaan, niin Jumala pystyy sellaisen ihmisen johdattamaan uskovaisten ihmisten yhteyteen keinolla tai toisella. se on huomattu, kun Togoon asti on levinnyt oikea usko. Kiitos siitakin kuuluu ainoastaan Jumalalle.
jotka asuvat maailmanäärissä, eivätkä ole koskaan kuulleetkaan Suomesta vl-uskovaisita? Kun he sitten vihdoin löytävät etsikkoajallaan Suomen, ja haluavat pelastua, mutta sitten kaikki tössääkin paperihankaluuksiin, maahanmuutolupiin ja ties mihin, tässä ajassa myös etsikkoaika umpetuu ja hän ei saanutkaan uskoa vaikka olisi halunnut. Rankaiseeko Jumala häntä, vai heitä jotka estivät tämän ihmisen taivaaseen pääsyn hidastelullaan? Voiko Jumala muka mielestäsi olla näin epäoikeudenmukainen?
Jos ihmiselle tulee etsikon aika asui han missa vain, niin Jumalalle on taysin mahdollista jarjestaa hanet uskovaisten laheisyyteen. Se on jo niin monesti nahty... En epaile hetkeakaan, etteiko Jumalalle ole mahdollista saattaa ihminen uskovaisten joukkoon.. Hanella on kuitenkin kaikki valta ja onhan han paattanyt meidan jokaisen ihmisen paivan ja jokaisen askelen. Niin se on, etta raamatussa sanotaan, etta lopun ajalla usko palaa takaisin sinne Jeesuksen kotimaihin, ja sinne se on jo kovaa vauhtia menossa... Jumalalle MIKAAN ei ole mahdotonta!!!
kyllä kaikki hyvät ihmiset pääsevätr taivaaseen lestarit ei oo yhtään parempii ihmisii kun vaikka semmmoset jotka ei kuuluu ess kirkkoon kyllä nekin musta pääsee taivaaseen jos ne on hyviä ihmisiä taivas on kaikkien koti.
niin onko Suomessa vl-uskovaisten joukossa ihmisiä ympäri maapalloa jotka ovat saaneet Jumalan johdatuksen etsikkoaikanaan? Sillä uskovaisia ihmisiä tulee ympäri maapalloa, ei vain Suomesta.