Ammattiliittojen lakot olivat mahalasku nurmikolle hanhenpaskaan

Anonyymi-ap

Paperiliitto Teollisuusliiton avustamana pakottivat UPM:n työntekijät kieltäytymään työnteosta neljän kuukauden ajan! Työnantajaa vahingoittamalla yritettiin kiristää luopumaan muutoksista työehtosopimuksiin. Muutokset tulivat voimaan sellaisenaan. Valtavat vahingot UPM:lle.

AKT ja Teollisuusliitto pakottivat sataman työntekijät kieltäytymään työnteosta kuukauden ajan. Liitot yrittivät vahingoittaa vientiyrityksiä, että saisivat Orpon hallituksen perumaan lakiuudistukset. Valtavat vahingot yrityksille. Lait tulivat voimaan. Lisäksi säädettiin lait, joilla rajoitettiin poliittisia lakkoja ja tukilakkoja sekä laittomiin lakkoihin osallistuminen sanktioitiin.

IAU:n lakkojen avulla yritettiin saada Palta hyväksymään suuremmat palkankorotukset kuin mitä vientivetoisesti oli sovittu. Korkeampia korotuksia ei tullut. Finnairille valtava mainehaitta ja merkittävät tappiot, yli 100 000 matkustajaa kärsi lakkojen aiheuttamista lentojen peruutuksista.

Lakoilla ei saavuteta mitään. Lakot olivat sen järjestäjille varsinainen mahalasku nurmikolle hanhen jätöksiin nokalleen.

UPM sulkee paperitehtaan Kaukaalla.

Kotkan - Haminan sataman toimintaan tulee muutoksia.

7

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - Juu kyllä oli - Täysin Vastuutonta Toimintaa ;

      - SDP:n ja LaitaVasemmiston ja AY-MAFIAN - tekemät -LAKOT - !

      - Lakolla Lopetettiin Tehdas ja Työttömiä Tulee -SATOJA- !

      -VASTUUTA- Ei Varmasti Ota -SDP-eikä LaitaVasemmisto -eikä AY-MAFIA - !

    • Anonyymi

      OOt vapaa matkustaja ilman lippua.

    • Anonyymi

      Finnair lopetetaan lakkojen takia.

    • Anonyymi

      Suomi loppuu! Tärkeintä on voitot!

    • Anonyymi

      Purra ihmettelee 1350:tä miljardia.... Mitä sitä ihmettelemään. Antaa palaa vain.

    • Anonyymi

      Ay siis sai taas yhden tehtaan suljettua. Meni siis tavoitteiden mukaan !

    • Anonyymi

      Kohta loppuu monen ahtaajan työt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10259
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      243
      5969
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5414
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5038
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3305
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      7
      2692
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2592
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2424
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2244
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2187
    Aihe