Kuski laittoi automaattiohjauksen päälle ja sammui rattiin

Anonyymi-ap

Poliisi epäilee miestä törkeästä rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta Lappeenrannassa.

Poliisipartio oli lauantai-iltana Kuutostiellä matkalla hälytystehtävälle, kun edessä tien vasenta kaistaa kulkenut autoilija ei väistänyt partiota.

Partio ajoi auton rinnalle ja havaitsi kuljettajan nukkuvan. Henkilöauto kulki automaattiajolla 115 kilometrin tuntivauhtia.

Poliisin tiedotteen mukaan kuljettaja ei herännyt hälytysääniin. Poliisipartio joutui pysäyttämään auton ajamalla sen eteen ja hidastamalla omaa nopeutta, jolloin automaattiohjaus pysäytti auton poliisiauton taakse.

Partio sai useamman yrityksen jälkeen kuljettajan hereille ja puhallutti hänet. Kuljettaja puhalsi seulonta-alkometriin tuloksen, joka vastaa 2,97 promillen lukemaa.

Poliisi ei kerro auton merkkiä.

14

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä on sitten taas luettu Iltapaskaa ja ei kun tänne monistamaan.

      • Anonyymi

        YLEn juttu


    • Anonyymi

      https://yle.fi/a/74-20174710

      Poliisi ei kerro auton merkkiä.

      https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000011392247.html

      Kaakkois-Suomen poliisi ei kommentoinut maanantaina, miten pitkän matkan kuljettajan epäillään nukkuneen ratissa tai mitä kuljettaja on sanonut poliisille tapauksesta.

      https://poliisi.fi/-/poliisi-pysaytti-nukkuvan-kuljettajan-lappeenrannassa

      Ylikomisario Jukka Tylli on poliisin uransa aikana nähnyt monenlaisia tilanteita, mutta tällaista tapausta ei ole ennen tullut vastaan.

      -Jos ja kun automaattiajo-ominaisuudet yleistyvät, vastaavia tilanteita saattaa sattua enemmänkin. Jos havaitset liikenteessä nukkuvan kuljettajan, seuraa autoa ja soita heti hätänumeroon. Autoa ei kannata yrittää pysäyttää itse, ylikomisario ohjeistaa.

    • Anonyymi

      Jokatapauksessa auto oli laiton !!
      Auton ollessa ehjä eli tyyppitodistuksen mukainen, niin tuo ei ole mahdollista !

    • Anonyymi

      "Poliisi ei kerro auton merkkiä."

      Se se on. Eikös tuo EU:n Ursula päättänyt meidän puolesta, että amerikkalaismerkkisten autojen tuontiveroa kevennetään ja EU sitoutuu ostamaan Yhdysvalloilta polttoaineita? Että lisää vaan muoviarkkuja ja öljytankkereita ja fyffet maailman saatanallisimmalle sotakoneistolle.

    • Anonyymi

      Pitäisi ehdottomasti kertoa auton merkki jotta ihmiset tietävät.

      • Anonyymi

        Tietävät yleistää.


    • Anonyymi

      Etäsammutin on kohta käytössä.

      • Anonyymi

        Kuulemma tesloissa on nk. Kill switch, Jolla voidaan tappaa etänä.

        Jotain.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulemma tesloissa on nk. Kill switch, Jolla voidaan tappaa etänä.

        Jotain.

        Etäsammutin sammuttaa kuskin ja kill switch.....


    • Anonyymi

      Krapulassa on varminta ajaa autopilotilla.

    • Anonyymi

      Täh siis eikö tesla osaa pysähtyä tien reunaan jos kuski kuukahtaa.

    • Anonyymi

      Aika paskaa. Jos ei edes ajanut autoa niin miten voi syyllistyä rattiin? Eikö sen pitäisi olla tulevaisuutta jossa nyt eletään että auto ajaa itse?

    • Anonyymi00014

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1837
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1772
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      11
      1317
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1121
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1084
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe