Onko kokemuksia, että mitä muutoksia tapahtuu, kun nykyisen iskunvaimentimen (joka on tasosäätöinen,ja jonka toiminnan takia jousi on löysempi, kuin vakiona) menee vaihtamaan normaali iskariin, ja vahvistettuun jouseen, koska tasosäätöiset iskarit maksavat noin 550-600€ palanen, ja normaali iskarit 130€ ja jouset 130€, eli en viitsisi laittaa ko. tasosäätöiskareita, koska en vedä asuntovaunua, joskus silloin tällöin venetraileria, ja hinnan ero on huomattava.
855.n takaiskarit
Jojonako
3572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseessähän on nk. Nivomat iskarit, ja niiden vaihto normaali iskareihin(ovat muuten v...n kalliita)
No joo kyllä käy normaali iskaritkin, mutta peräpää laskee noin 30mm iskarien vaihdon jälkeen, koska ihan oikein, nivomatissa on löysemmät jouset, mutta korjaantuu normaaliksi, kun hommaat normaali- tai vahvistetut jouset, ja ei ajomukavuus kärsi pätkääkään, koska nivomat iskareita käyttää periaatteessa vain taksit, ja sellaiset, jotka vetävät paljon asuntovaunua.
näin oon itsekkin toiminut, normaalit iskarit ja tavalliset jouset, ja tulee paljon halvemmaksi
No niin, vaihdoin Nivomatin iskarit, ja jouset ( toinen iskari vuosi )normaaleihin, eli ei Nivomat.
Iskarina Monroe Original kaasu ( osa nro 21632) ja jousiksi Lesjöfors:in Heavy Duty ( 801-vot 32)
Systeemi pelaa todella hienosti, ja vakaasti, sekä kuormankesto on hyvä, suosittelen muillekin, jotka ei välttämättä Nivomatin iskareista halua maksaa sitä 500-600€:n kappalehintaa, tuon oman systaamin hinnaksi tuli Iskarit 130€ ja jouset 97€, eli huomattava säästö, ja itse asennettuna vielä tuntiveloitus säästö, toki aikaa meni tuollaiset kolmisen tuntia, rauhallisesti tehden.