Lervo, Karvian sahti, ja protestilista

Anonyymi-ap

Lervo, josta oli niin kuin monenlaisia tarinoita ennenkin, mutta tämä oli jotain aivan uutta – hän pääsi protestilistalle, ja siitä se sitten alkoi. Lervo päätti juhlistaa sitä kunnolla, ja niin hän joi kunnon kännit kuin viimeistä päivää. Kännissä ähki ja ähki, ja ajoi rahtia deliriumeissaan, kuin olisi ollut joku maailmanmestari.

Samaan aikaan Kassu huusi ällää puhelimessa: "Ällää, älä nyt vittu enää soita!" Mutta Lervo ei kuullut mitään, vaan jatkoi matkaansa. Hän oli nyt niin sekaisin, että hänen mielikuvituksensa alkoi pyöriä villisti: hänellä tuli hiton moinen delirium, ja trattaukko kolkutti ovella kuin olisi joku tärkeä asiakas.

Lervo ei jaksanut odottaa, vaan soitti ähisten ja ähisten ÄLLÄÄLLÄ TILITOIMISTOON: "POLTAN KOKO PASKAN JOS ETTE TEE H.E.T.I MULLE TILINPÄÄTÖSTÄ!" Puhelimen toisessa päässä vastattiin rauhallisesti: "Tarttettaiskohan jotain kuitteja ja ym?" Mutta Lervo ei kuullut mitään, vaan löi ällää luurin korvaan ja jatkoi matkaansa.

Sillä välin Lervon kaivuri oli päässyt vauhtiin, ja kaikki takaaajat kirjistivät jo vöitään. Hän teki töitä kuin hullu, mutta takaaajat olivat niin hermostuneita, että olivat jo hakemassa ulosottovirastosta kanttiinista 80-luvun tunnelmissa.

Lervon Åkerman uppoaa suohon ja hän makaa deliriumeissaan, muttei oikein muista, mitä oli tapahtunut. Yhtäkkiä hän karjuu: "VEKSELI SHAATANA, KIRJOTA MULLE VEKSELI PERKELE!" Hän oli ollut pankissa bisnesnero, ja nyt hän möläytteli näitä kuin olisi ollut joku aatelinen.

Hänen turhapuromainen virne hänellä on aina lärvillään, ja hän mylvi puhelimessaan: "Tuo bisnes on yhtä kuin ällää." Hän ei muista koko episodia, mutta harmittelee vain sitä, että jos kanjasta katkeaa akseli, niin on tehtävä vekseli.

Lervo hakee kottia karjuen kunnantalolta, ja Kassu ja Jompero menevät ulosottoon, henkselit paukkuen ja karjuen: "Tässä se vekseli nyt on, antakaa kiukkuinen vaadinta!"

Lervo rakastaa pontikkaa ja karvialaista sardin, ja kerran 70-luvulla hän ajoi Saudikeikankin niin tummissa sahtikeikkuleissa, että ei muistanut koko reissusta mitään, kun palasi Poriin. Kaivurilla hän tekee töitä, ja kaikki takaaajat kiristävät jo vöitään – Sisu Polar ja Ka-lervo, kaksi tuttua aisaparia jo 80-luvulta lähtien.

Eka Karjaan hyttinen Polari Sisu, joka oli niittihyttä, oli VTA:lla telitettynä – ja vaikka akselit nousivat, Lervo ei siitä välittänyt. Hän vain otti lisää karvian sahtia ja lähti sankarin juomaan niin kuin ei mitään olisi tapahtunut.

Näin Lervo jatkoi elämäänsä, sekaisin mutta silti hengissä, ja vaikka deliriumit ja vekselit kiersivät hänen mielessään, hän pysyi omalla tavallaan hauskan pinnassa. Kylläpä oli tarina, jota ei unohtaisi koskaan – ainakaan Lervo itse.

3

273

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jo onkin sitten rouheita nämä tarinat lervon hääräilyistä!

    • Anonyymi

      Puhelimessa Kassu huusi älläähan ja Lervolle tuli delirium, joka sai traktorin kolkuttamaan ovea kuin heikkopäinen joulupukki. Lervo soitti Älläällä tilitoimistoon: "Poltan koko paskankin, jos et tee H.E.T.I. mulle tilinpäätöstä!" Vastaus kuului: "Tarttettais jotain kuitteja ja ym." Silloin Lervo löi Älläään luurin korvaan ja huusi: "Älä ny, mä oon kaivurilla töissä, ja kaikki takaaajat kiristää jo vöitä!"

      Ulosottoviraston kanttiinissa 80-luvulla on vietetty lukuisia sessioita, kun Lervo on rääkäissyt väen ulos, ja huhut kertovat, että hän oli eilen yössä Kossu päässä kailottanut väärillä taajuuksilla, että hän on koko kylän mumma. Päntälän Seonmäellä rahtikonnat ja paikalliset sankarit kokoontuvat Lervon persnettojuhlille sahtia juomaan, ja ilmassa tuoksuu virtsan ja makkaran yhdistelmä, joka on jo jokavuotinen perinne.

      Lervo oli aikoinaan ollut kaksi hyvää aikaa – toinen laski Eurajoen laskua alas, toinen meni ylös. Ällässä toinen Lervo kiehui kuin Lahdissika: "Vekseli se on joka velkasta opettaa, ostakko poika multa auton ajoineen?" Kun toinen oli jo huoltiksemparim vitospöydän alla, Tervasaaren pihalla hän oli jo piirtämässä teliautoa ja tiilitaloa – mikä oli hänen mottonsa: "Teliauto ja tiilitalo." Hän lähti pankkiin ensimmäistä vekseliä tekemään, mutta pää pää punaisena huusi, ettei sellaista ole olemassakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2134
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      72
      1214
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      646
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      632
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      475
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      75
      460
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe