Montako tabua mun pitää antaa 4-monniselle??? Kun ostin aluksi kaksi niin käskettiin antaa 1. Eli puolikas per kala! Mutta riittääkö se???
paljonko ruokaa???
???
3232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minkä kokoisessa akvassa ja mitä monnis lajia sulla nyt on.
Monniset viihtyy paremmin ja eivät ole niin arkoja kun niitä on enemmän esim. 6-8 kalan parvi. Mahtuuko akvaasi suurempi parvi samaa lajia monnisia?
Ruoki monnisia n. 2 pellettiä/ kala, jos ruokaa ei aamulla ole enää jäljellä tai kaikki ruoat tulee päivän aikana syötyä (milloin ruokit monniset?) olet annostellut oikein tai liian vähän. Jos taasen ruoka jää syömättä oot antanut liikaa kaloille ruokaa ja joudut vähentämään kerta annostus määrää. Ruoki vain kerran päivässä. Itse annan iltasella monnisille ruoan, ovat silloin aktiivisimmillaan.
Se riippuu ihan kalasta kuinka paljon se jaksaa syödä, mutta liika ruokinnassakin on omat haitta puolensa.
Ei kannata neuvoa kenellekään antamaan "2 pellettiä per kala" tms. koska niitä on aika monen kokoista kuten myös monnisiakin. Neljälle normaalille täysikasvuiselle kuparimonniselle riittää yksi tabletti/koko joukko jos kyse on esim. novofect-tabuista. Ja ruokaa ei koskaan jätetä ylimäärin päiväksi tai yöksi!!! Kalojen tulee syödä ruoka heti tai se menee suodattimeen/veteen pilaamaan vettä.
Tässä tapauksessa ei varmasti jää syömätöntä ruokaa lojumaan tuolla ohjeella vaikka antaisi suurimpia monnisille kelpaavia katkapellettejä mitä markkinoilla on tavan akvakaupassa suomenniemellä myynnissä.
Päin vastoin mutta paras ohje kokemattomalle on ruokkia kaloja liian vähän kuin paljon, kyllä hän sitten ajan kanssa oppii annostelemaan kaloille oikean määrän ruokaa. Se on vaikea opastaa kun ei voi kädestä pitäen antaa ohjeita.
Tuo ohjeeni on aivan varmasti alakanttiin annosteltu ja tottumattoman on pakko oppia kokeilemalla kuinka paljon kalat kerralla syövät.
Jos illalla annostelee kaksi pellettiä / monninen, aamulla ei varmasti ole ruokaa jäljellä vaan kaikki on syöty. Käy niitä siellä syömässä muutkin kuin vaan monniset.