En tiedä olenko ihan aito paikkakuntalainen eläjä mutta 60+ vuotta olen paikkakunnalla asunut eikä minulla ole itä-Suomesta oikeastaan paljoakaan pahaa sanottavaa.
Nyt kaikki suklaapaketin koosta, väärästä kellonajasta, kyttäämisestä luennoitsijat jne tulkitkaas mikä minussa on vialla. Vai vertaanko elämääni vain teihin tyhjästä marisijat? Jospa olen vain se enemmistö joka tekee suomalaisista maailman onnellisimman kansan.
Nyt kaikki suklaapaketin koosta, väärästä kellonajasta, kyttäämisestä luennoitsijat jne tulkitkaas mikä minussa on vialla. Vai vertaanko elämääni vain teihin tyhjästä marisijat? Jospa olen vain se enemmistö joka tekee suomalaisista maailman onnellisimman kansan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
On aivan sama mitä täällä tai internetin muillakaan keskustelupalstoilla nimettöminä mistäkin ränkytetään, sillä maailman asiat ei siitä miksikään muutu. Ei edes kenenkään henkilökohtainen elämä, vaikka kuinkas perkeleesti työntäisi paskaa palstalle.
Olen itsekin aikoinaan asunut useilla muilla paikkakunnilla, mm. Helsinki, Jalasjärvi, Vihti, Kouvola, mutta sen verran älykäs ja muutenkin asioita ymmärtävä yksilö olen etten käy niitä paikkakuntia solvaamaan, sillä elämä on juuri sellaista kuin sen itselleen ajatuksissaan tekee! Kaikki se olisi vain ja ainoastaan minun mielipiteitäni ja kuvitelmiani ympäristöstä, mitkä ei välttämättä olisi totta. Tämä on kuitenkin paras paikka minulle, "maailman paras kylä ♥" ja mikäli jotain muuta ei alue miellytä, niin varmastikin häiriintymätön ja mieleltään terve ihminen lähtisi kauas pois ja etsisi itselleen sopivan pesän. Mikään tai kukaan ei estä.
Kaikki ovat omasta mielestään älykköjä. Nimettömänä keskusteluun osanottaminen ei kirkastanut auraasi, mutta loi sinulle sisältöä elämääsi. Oletpahan poissa pahanteosta sen ajan kun kirjoitin ja luet saamiasi vastauksia.
Harvapa sitä nyt itseään tyhmänä pitää vaan taaplaa niillä lahjoilla kun on suotu. Ja voitko kuvitella: tuskinpa olisin ollut pahaa tekemässä vaikka (nimettömänä) kirjoitettua soperrustasi en olisikaan lukenut.
Risoisko sinua muuten vähemmän jos olisinkin tyhmä, työtön ja muuten pahanilkinen mesoja? Semmoisetko mieltäsi lämmittävät?
Sinussa ei ole mitään vikaa, sen enemmän kuin minussakaan tai suurimmassa osassa muita ihmisiä. Kun muitetaan että netin palstoille kirjoittaa myös niitä joilla perkeleet riekkuu päässä, sekä Kalle Päätalon ilmaisua käyttäen "hummeeti sassaroi" eli häiriintyneitä / mielenterveysongelmaisia, niin asian ymmärtää. Turha niiden kanssa on mitään väitellä vaan jättää kokonaan huomiotta ja kommentoimatta mitään. Sellaiset elää omissa harhoissaan ja ovat niin kaukana pimeydenrajan tuolla puolen ettei sieltä enää paluuta ole!
Juurikin noin. 👍
Juurikin! Mikä sana, mikä ihana v...
Älä ota vakavasti jos yksi henkilö tekee paljon typeriä aloituksia.
Minussa ei ole ikinä vikaa muissa on.
Melko ehdoton olet itsellesi.
Erehtyminen on inhimillistä. Oletko siis epäinhimillinen?
Olet lajityypillinen yksilö Joensuussa. Vähään tyytyväinen, muutosvastarintaa omaava ja paikoilleen jättäytynyt. Muualla Suomessa motto on että jos riki on olemassa, se on otettava. Joensuussa sama motto kuuluu; Jos riski on olemassa, sitä ei kannata ottaa.
Kuulostat siltä että jonkun ollessa vähään tyytyväinen se olisi paha asia. Onko näin? Ja että aina pitäisi haalia lisää ja uudempaa? Enemmän ja mulle heti?
Sitä paitsi en ole ennenkään uskonut että tuo kahtiajako olisi noin jyrkkä Joensuun ja muun Suomen välillä. Jotkut vaan eivät tunnu sietävän vähään tyytyväisiä ja vielä onnellisia sellaisia.
Aina löytyy tilaa sille joka käyttää ?exonaa.