Viinapiru vaivaa

Anonyymi-ap

Olen alkoholisti. Juon viinaa päivittäin. Käyn vielä töissä pistää vihaksi toisten ongelmat joita joudun kuuntelemaan. Kuten lääkkeitä on vaikea niellä ei käy kaupassa ei siivoa omia jälkiään keksii ongelmia jotta voisi hyväksikäyttää minua. Olen tuskassa oman krapulani kanssa Mietin vaan seuraavaa ryyppyä. Tämä toinen seuraavaa miettii lääke aikaa. Salaan oman pahan oloni toisaalta Ajattelen miten ei alkoholistit kehtaavat valittaa asioiden olessa näennäisesti hyvin. Kärsin hiljaa minullahan ei oleoikeutta valittaa.

14

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juomattomuus ei kaiketi tule kysymykseen?

    • Anonyymi

      Lääkkeetömyys ei tule kai kyseeseen. Aiheutetaan vaivat Lähden Alkoon siellä ei ole jonoja. Apteekissa on.

      • Anonyymi

        Tännekin ilmestyi "lääkkeiden"mainostaja.


    • Anonyymi

      Mene Alkoon ostamaan lääkkeesi

    • Anonyymi

      Omilla tienesteillä Alkoon. Apteekista saa pummitkin.

    • Anonyymi

      Minä olen alkoholisti myös. Parhain valinta on tietysti lopettaa alkoholin käyttö. Itse olen vaihtanut viinan kaljaan. Juon olon mukaan n.8-18kaljaa. En odota mitään nousuhumalaa enää, ja minä tahtoisin luopua alkoholista lopulta kokonaan. Mutta viinan juomisen sijaan olutta, voisi olla usein kelvollinen välietappi elämässä kohti taas juomattomuutta, johon ainakin itse pyrin. Olo on parantuntut itsellä, kun joskus ollut pari viikkoa ilman alkoholia. Kannattaa harkita asiaa.

      • Anonyymi

        Tässä ykskin ent. alkoholin liikakäyttäjä näkee lukee kaljabaarissa sanomalehtii ilman silmäklasei. Huomattakoon, että olen aloittanut kaljattoman kauden.
        Huomenna lopettamisesta eli siiderin litkimisestä tulee jo 2 vrk. Ikää 59v.


    • Anonyymi

      Jos henkilö tosissaan haluee päästä viina-tai päihdekäytöstä eroon, kyllä hän pääsee! Ihan kansakoulusivistyksellä.
      Meikällä alkoi kerääntymään ens maksamattomia laskuja. Tuttu nainen tuli käymään ja juttelemaan ens siihen pihaa sivuavalta hiekkatieltä.

      Pokkana sanoi, että et selviä tästä itse. Se soitti omalla puhelimellaan sosiaalihuoltoon. Kyllä minua hävetti sitä kuunnella.
      Nainen pyysi sosiaalihoitajaa käymään paikalla pikapuoliin.

      Seuraavana päivänä kaksi naista tuli käymään. Kämpän siivo oli raju. Seuraavana päivänä tuli siivoojat. Luikin yläkertaan koneelle.

      Pyysin pikkuveljeltä lainaa raivaus- ja siivouslaskua varten. Kaikki tän tietää. Kuntoni romahti kun äkkiä putki katkaistaan. Vein Lada-lastin tyhjiä pulloja automaattiin.

      Siivousdiili on jatkuva. Nukkuminen ei taho onnistua. Kieltäydyn unilääkkeistä. Nukun silloin kun nukuttaa. Unirytmi on sekaisin.
      Vaikka keskikesä meni, syksy ei nyt niin pelota.
      ent. apumies.

      • Anonyymi

        Olen päässyt eroon perheestä omakotitalosta veneestä materiasta yleensä. Alkoholi on jäänyt


      • Anonyymi

        Sinulla on todella upea ja välittävä tuttu, kun auttoi sinua.
        Kai olet muistanut kiittää häntä ?


    • Anonyymi

      Moni haluaisi alkotuotteista eroon. Töissä vielä ollessani otin viinaa työaikana. Sain karenssia, kuin palkatonta pakkolomaa.
      Joku henkilö työnantajapuolelta järjesti minulle terapiakäyntejä jollee ammattiauttajalle. Meninkin, koska väliaikapotkut harmittivat.

      Se varsinainen terapeutti oli enemmän uskonnollinen terapeutti. En halunnut Jeesusterapiaa. En mennyt enää vastaanotolleen.
      Menin pokkana töihin. Pääsin heti duuniin kun jätkistä oli pulaa keväällä.

      Otin onkeeni; ei ole pakko vetää itteään känniin sadepäivänäkään.
      Ne duunirahat sai kulumaan kyllä muutenkin.

    • Anonyymi

      Täytyyhän teidän tuntea olevanne elossa syntiä harrastaessakin?

    • Anonyymi

      Muistan heti sodan jälkeisiltä vuosiltani tapausksen: Kylän wanha paapa tuli kylään. Kahvia tuotiin pöytään.
      Pappa veri povestaan litteän pirtupullon. Kaatoi siitä tilkan isäni kahvikuppiin...

      "Mutta älä ota tätä tavaksi".

      Nyt he jo nappailevat pilvituotteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1200
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      921
    3. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      670
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      274
      663
    5. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      577
    6. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      10
      560
    7. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      36
      481
    8. Miksi voit niin

      Huonosti? Ei se voi johtua vain minusta?
      Ikävä
      54
      470
    9. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      36
      463
    10. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      189
      455
    Aihe