Viinapiru vaivaa

Anonyymi-ap

Olen alkoholisti. Juon viinaa päivittäin. Käyn vielä töissä pistää vihaksi toisten ongelmat joita joudun kuuntelemaan. Kuten lääkkeitä on vaikea niellä ei käy kaupassa ei siivoa omia jälkiään keksii ongelmia jotta voisi hyväksikäyttää minua. Olen tuskassa oman krapulani kanssa Mietin vaan seuraavaa ryyppyä. Tämä toinen seuraavaa miettii lääke aikaa. Salaan oman pahan oloni toisaalta Ajattelen miten ei alkoholistit kehtaavat valittaa asioiden olessa näennäisesti hyvin. Kärsin hiljaa minullahan ei oleoikeutta valittaa.

14

598

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juomattomuus ei kaiketi tule kysymykseen?

    • Anonyymi

      Lääkkeetömyys ei tule kai kyseeseen. Aiheutetaan vaivat Lähden Alkoon siellä ei ole jonoja. Apteekissa on.

      • Anonyymi

        Tännekin ilmestyi "lääkkeiden"mainostaja.


    • Anonyymi

      Mene Alkoon ostamaan lääkkeesi

    • Anonyymi

      Omilla tienesteillä Alkoon. Apteekista saa pummitkin.

    • Anonyymi

      Minä olen alkoholisti myös. Parhain valinta on tietysti lopettaa alkoholin käyttö. Itse olen vaihtanut viinan kaljaan. Juon olon mukaan n.8-18kaljaa. En odota mitään nousuhumalaa enää, ja minä tahtoisin luopua alkoholista lopulta kokonaan. Mutta viinan juomisen sijaan olutta, voisi olla usein kelvollinen välietappi elämässä kohti taas juomattomuutta, johon ainakin itse pyrin. Olo on parantuntut itsellä, kun joskus ollut pari viikkoa ilman alkoholia. Kannattaa harkita asiaa.

      • Anonyymi

        Tässä ykskin ent. alkoholin liikakäyttäjä näkee lukee kaljabaarissa sanomalehtii ilman silmäklasei. Huomattakoon, että olen aloittanut kaljattoman kauden.
        Huomenna lopettamisesta eli siiderin litkimisestä tulee jo 2 vrk. Ikää 59v.


    • Anonyymi

      Jos henkilö tosissaan haluee päästä viina-tai päihdekäytöstä eroon, kyllä hän pääsee! Ihan kansakoulusivistyksellä.
      Meikällä alkoi kerääntymään ens maksamattomia laskuja. Tuttu nainen tuli käymään ja juttelemaan ens siihen pihaa sivuavalta hiekkatieltä.

      Pokkana sanoi, että et selviä tästä itse. Se soitti omalla puhelimellaan sosiaalihuoltoon. Kyllä minua hävetti sitä kuunnella.
      Nainen pyysi sosiaalihoitajaa käymään paikalla pikapuoliin.

      Seuraavana päivänä kaksi naista tuli käymään. Kämpän siivo oli raju. Seuraavana päivänä tuli siivoojat. Luikin yläkertaan koneelle.

      Pyysin pikkuveljeltä lainaa raivaus- ja siivouslaskua varten. Kaikki tän tietää. Kuntoni romahti kun äkkiä putki katkaistaan. Vein Lada-lastin tyhjiä pulloja automaattiin.

      Siivousdiili on jatkuva. Nukkuminen ei taho onnistua. Kieltäydyn unilääkkeistä. Nukun silloin kun nukuttaa. Unirytmi on sekaisin.
      Vaikka keskikesä meni, syksy ei nyt niin pelota.
      ent. apumies.

      • Anonyymi

        Olen päässyt eroon perheestä omakotitalosta veneestä materiasta yleensä. Alkoholi on jäänyt


      • Anonyymi

        Sinulla on todella upea ja välittävä tuttu, kun auttoi sinua.
        Kai olet muistanut kiittää häntä ?


    • Anonyymi

      Moni haluaisi alkotuotteista eroon. Töissä vielä ollessani otin viinaa työaikana. Sain karenssia, kuin palkatonta pakkolomaa.
      Joku henkilö työnantajapuolelta järjesti minulle terapiakäyntejä jollee ammattiauttajalle. Meninkin, koska väliaikapotkut harmittivat.

      Se varsinainen terapeutti oli enemmän uskonnollinen terapeutti. En halunnut Jeesusterapiaa. En mennyt enää vastaanotolleen.
      Menin pokkana töihin. Pääsin heti duuniin kun jätkistä oli pulaa keväällä.

      Otin onkeeni; ei ole pakko vetää itteään känniin sadepäivänäkään.
      Ne duunirahat sai kulumaan kyllä muutenkin.

    • Anonyymi

      Täytyyhän teidän tuntea olevanne elossa syntiä harrastaessakin?

    • Anonyymi

      Muistan heti sodan jälkeisiltä vuosiltani tapausksen: Kylän wanha paapa tuli kylään. Kahvia tuotiin pöytään.
      Pappa veri povestaan litteän pirtupullon. Kaatoi siitä tilkan isäni kahvikuppiin...

      "Mutta älä ota tätä tavaksi".

      Nyt he jo nappailevat pilvituotteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      162
      2701
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1149
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      947
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      56
      863
    5. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      799
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      787
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      760
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      176
      707
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      660
    10. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      656
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      654
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      55
      598
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      588
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      123
      555
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      539
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      517
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe