Kun lukee noiden etelä-suomalaisten, kaupunkilaistuneiden henkilöiden muuttoa maaseudulle niin hieman huvittaa.
Kaikki on kuulemma niin ihanaa jopa polttopuiden teko tai kun näkee ikkunasta kun pellolla on jänis tai peura ja kukkia kasvaa nurkkapäissä ja huussin takana nokkosta.
Kaikki on kuulemma niin ihanaa jopa polttopuiden teko tai kun näkee ikkunasta kun pellolla on jänis tai peura ja kukkia kasvaa nurkkapäissä ja huussin takana nokkosta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mitä te naureskelette. Samalla tavalla me kaupungissa katsomme ihmeissään ihmisvilinää, menelaista etnistä taustaa olevia ihmisiä, ratikkaa, puhumattakaan metrosta.
Siis isolla kirkolla.
Jaa mutta minä en ihmettele.
Kyllä on taas typerä aloitus!
Typeriä ovat nämä jotka muuttaa johonkin hirsitalon, repivät ensiksi sisältä pois verhouksen ja mahdolliset pinkopahvit, pinkopahvit on aikanaan laitettu vedon vuoksi.
Sitten ihastellaan maalais idylliä. Mieli muuttuu kun metsästyskoira juoksee pihojen poikki ja ukot haulikoineen perässä, sorateillä on hirvestyksen aikana sellainen ralli ettei sekaan uskalla mennä
Lietelantaa kylvetään pelloille paksuksi matoksi ja varsinkin silloin kun on pahin helle.
Tien käytöstä voi tulla narinaa kun menet marjaan ja sieneen.
Uudelle, tuntemattomalle asukkaalle ollaan ensin hyvin höylejä että saadaan urkittua "mikä on miehiään".
Sitten alkaa kateus ja vihanpito, selän takana juoruilu ja kyttäys.
Tällaista on maaseudun idylli nykypäivänä hänelle joka muuttaa johonkin pieneen kylään jossa lähes kaikki sukua keskenään🤣
Ihan yks' veen hailee. Olen koko elämäni asunut katuvalojen alla, niin pienissä, kuin suurissakin kaupungeissa. Ei kiinnosta pätkääkään landepaukkujen elämä. Aloitus vain oli niin hemmetin typerä, koska en ymmärrä paskaläjien pitää puuttua toisten ihmisten elämään. Jokainen tekee, kuten itse parhaaksi näkee.
No miksi piituot itse tähän keskusteluun koska olet ikäsi asunut kaupungissa etkä koskaan maalla.
Siksi kun veetuttaa kaltaisesi tollo, joka puuttuu ja arvostelee muiden ihmisten valintoja. Ne eivät sinulle kuulu tollo!
Siksi arvostelen kun eivät itse tajua miten pöljiä ovat ja pöljiä on myös pikkukylän sukurutsatut alkuasukkaat.
Sulla ei ole minkäänlaista oikeutta arvostella sitä, miten jotkut haluavat elää. Sulla ei pitäisi edes olla oikeutta elää, Sen vosun, joka on äitisi, olisi pitänyt tehdä abortti.