Luontoäiti kurittaa Äiti-Venäjää. Ensin tuli tsunami ja nyt sitten suuri tulivuori purkautuu!
Pian myös Trump kurittaa Venäjää. 10 päivää Venäjällä lopettaa hyökkäyssota Ukrainassa, jos tämä ei toteudu niin Trump iskee 100% tullit ja jos tämäkään ei tehoa niin mitäpä hän Trump siten keksii.
Ei taida olla enää muuta vaihtoehtoa kun lähettää joko lisää tehokkaampia aseita tai amerikkalaisia joukkoja Ukrainaan.
Alkaa Putin olemaan pahasti nurkassa.
Luontoäiti kurittaa
8
192
Vastaukset
- Anonyymi
Trump lähetti jo kaksi ydinsukellusvenettä valmius asemiin.
Trump on sellainen että häntä ei uhkailla. Hän lyö yhdellä iskulla ja lujaa.
Tuhoaa hetkessä Moskovan jos on tarve. - Anonyymi
Tässä pitää tulla tuhoa niin paljon
- jotta venäjä tullaan laittamaan täysin eristykseen maailman yhteisöistä- Anonyymi
Ukrainaan HYÖKKÄYKSESSÄ ja miljoonia kuolleita.
- Anonyymi
Venäjä-asiantuntija Julian W mukaan Venäjällä nähdyt ”ikkunoista putoamiset” ja hallinnon edustajiin kohdistuvat korruptiotapaukset voivat tulevaisuudessa luoda ongelmia, kun Venäjän presidentti Vladimir Putinille etsitään seuraajaa.
Venäjällä onkin sitten iso urakka ikkunoiten vaihto ja kalterointi
Neuvostoliiton partisaani-iskut Suomeen- Anonyymi
Talvisota 🇫🇮
https://www.youtube.com/watch?v=tg7_rfhPV4E&pp=ygUJdGFsdmlzb3Rh
Todella tärkeä aihe! Kunnioitusta jokaiselle talvisodassa taistelenelle veteraanille, sekä muistoja kaikille niille Evakoille, jotka joutuivat pakenemaan Karjalasta ja hylkäämään oman kotinsa♡
Putinin sotatunnus ilmestyi suomalaisvainajien muistomerkkiin Venäjän Karjalassa
Muistokiveen oli maalattu Venäjän ”sotilaallisen erikoisoperaation” eli Vladimir Putinin hyökkäyssodan tunnukseksi lanseerattu Z-kirjain.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011401473.html
venäjä on edelleen vaarojen maa tuhoisuuksineen
- Anonyymi
Venäjän historia on ollut varsin sotaisa. Maa on ollut mukana lukuisissa konflikteissa ja sodissa vuosisatojen ajan, niin puolustajana kuin hyökkääjänäkin. Sodat ovat vaikuttaneet suuresti Venäjän kehitykseen ja sen asemaan maailmanpolitiikassa.
Jo varhaisina aikoina Venäjä kävi lukuisia sotia naapureidensa kanssa, kuten Novgorodin, Puolan ja Ruotsin kanssa. 1700- ja 1800-luvuilla Venäjä laajensi valtavasti alueitaan sotimalla muun muassa Turkkia, Persiaa ja Puolaa vastaan. Näihin aikoihin Venäjä osallistui myös Napoleonin sotiin Euroopassa.
1900-luvulla Venäjä oli mukana ensimmäisessä maailmansodassa ja sen jälkeisessä Venäjän sisällissodassa, jossa bolsevikit nousivat valtaan. Toinen maailmansota oli Venäjälle erityisen tuhoisa, kun maa joutui Saksan hyökkäyksen kohteeksi. Kylmän sodan aikana Venäjä (tuolloin Neuvostoliitto) oli vastakkain lännen kanssa ja osallistui useisiin proxy-sotiin.
Viime vuosikymmeninä Venäjä on ollut mukana konflikteissa esimerkiksi Tšetšeniassa ja Georgiassa, sekä laajamittaisesti Ukrainassa. Nämä konfliktit ovat herättäneet huolta kansainvälisellä tasolla ja vaikuttaneet Venäjän suhteisiin muiden maiden kanssa.
Venäjän sotaisa historia on siis pitkä ja monivaiheinen, ja se on jättänyt syvät jäljet maan kehitykseen ja sen suhteisiin ulkomaailmaan.
+ Putinin sotaisa historiapolitiikka- Anonyymi
Venäjä elää tuskassaan pahuuttaan, eikä koskaan tule rauhaansa löytämään ...
Ovat kuolemalla kuolevia ja paljon romua taaksensa jättäviä maamielensä orjia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1642964Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.332806Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii361820- 1811658
- 2061526
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3221457- 1011431
Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �171239Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,701211Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja761152