https://www.talouselama.fi/uutiset/a/6a9f217b-1f57-438c-bd9b-dc52f81d107a
Esihenkilöt hyväksyivät omia laskujaan
Sisäisen tarkastuksen haastatteluissa ilmeni, että matkakulujen hyväksyjillä oli vain harvoin käytössään todennettavissa olevaa tietoa etukäteen hyväksytyistä matkasuunnitelmista. Osa esihenkilöistä oli myös hyväksynyt tarkastusraportin mukaan omia matkalaskujaan.
"Suomen Pankin itsenäisen julkisoikeudellisen aseman takia on tärkeää, että sisäinen valvonta on järjestetty moitteettomasti kaikilla organisaatiotasoilla. Puutteet matkojen ja kulujen raportointi- ja valvontamenettelyissä voivat heikentää luottamusta Suomen Pankin ja sen virkamiesten toimintaan”, tarkastusraportissa todetaan.
Myös käytännöt maksukorttipetosten ja väärinkäytösten tunnistamiseen paljastuivat osittain puutteellisiksi Fivassa ja Suomen Pankissa.
PS. kauppaa käydään monin tavoin
Esihenkilöt hyväksyivät omia laskujaan
2
272
Vastaukset
- Anonyymi
Virkamatkoja on hyödynnetty lomailuun
Talouselämä uutisoi toukokuun lopussa laajasti Suomen Pankin varainkäytöstä ja ylimmän johdon virkamatkoista.
Selvityksessä kävi ilmi, että Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin ja hänen puolisonsa Merja Rehnin virkamatkat ovat maksaneet pankille noin 55 000 euroa vuosina 2020–2024. Eniten heidän yhteisiä virkamatkojaan on tehty Saariselälle ja Yhdysvaltoihin.
Virkamatkoilla on myös lomailtu. Pääjohtaja Rehn oli käyttänyt esimerkiksi yhdestä yksin tekemästään Rooman virkamatkasta pääosan ajasta eli noin viisi päivää lomailuun. Verottajan mukaan vapaapäivissä ja lomapäivissä ei ole eroa, molemmat tulkitaan lomailuksi.
Verottajan mukaan puolisolle maksetut matkat ovat yleensä veronalaista tuloa. Suomen Pankki vetoaa matkoissa kansainväliseen tapaan ja tulkitsee, että kyse ei olisi veronalaisesta tulosta.
Talouselämä ei tavoittanut Fivan johtajaa Tero Kurenmaata tai Suomen Pankin pääjohtajaa Olli Rehniä kommentoimaan sisäisen tarkastuksen raporttia. - Anonyymi
Eduskunta ja hallitus näyttää mallia miten omaan pussiin pelataan. Ei ihme, että valti köyhtyy. Tosin niin on kautta historian ollut, kun Kokoomus on vallassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901