Esihenkilöt hyväksyivät omia laskujaan

Anonyymi-ap

https://www.talouselama.fi/uutiset/a/6a9f217b-1f57-438c-bd9b-dc52f81d107a

Esihenkilöt hyväksyivät omia laskujaan

Sisäisen tarkastuksen haastatteluissa ilmeni, että matkakulujen hyväksyjillä oli vain harvoin käytössään todennettavissa olevaa tietoa etukäteen hyväksytyistä matkasuunnitelmista. Osa esihenkilöistä oli myös hyväksynyt tarkastusraportin mukaan omia matkalaskujaan.

"Suomen Pankin itsenäisen julkisoikeudellisen aseman takia on tärkeää, että sisäinen valvonta on järjestetty moitteettomasti kaikilla organisaatiotasoilla. Puutteet matkojen ja kulujen raportointi- ja valvontamenettelyissä voivat heikentää luottamusta Suomen Pankin ja sen virkamiesten toimintaan”, tarkastusraportissa todetaan.

Myös käytännöt maksukorttipetosten ja väärinkäytösten tunnistamiseen paljastuivat osittain puutteellisiksi Fivassa ja Suomen Pankissa.

PS. kauppaa käydään monin tavoin

2

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virkamatkoja on hyödynnetty lomailuun

      Talouselämä uutisoi toukokuun lopussa laajasti Suomen Pankin varainkäytöstä ja ylimmän johdon virkamatkoista.

      Selvityksessä kävi ilmi, että Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin ja hänen puolisonsa Merja Rehnin virkamatkat ovat maksaneet pankille noin 55 000 euroa vuosina 2020–2024. Eniten heidän yhteisiä virkamatkojaan on tehty Saariselälle ja Yhdysvaltoihin.

      Virkamatkoilla on myös lomailtu. Pääjohtaja Rehn oli käyttänyt esimerkiksi yhdestä yksin tekemästään Rooman virkamatkasta pääosan ajasta eli noin viisi päivää lomailuun. Verottajan mukaan vapaapäivissä ja lomapäivissä ei ole eroa, molemmat tulkitaan lomailuksi.

      Verottajan mukaan puolisolle maksetut matkat ovat yleensä veronalaista tuloa. Suomen Pankki vetoaa matkoissa kansainväliseen tapaan ja tulkitsee, että kyse ei olisi veronalaisesta tulosta.

      Talouselämä ei tavoittanut Fivan johtajaa Tero Kurenmaata tai Suomen Pankin pääjohtajaa Olli Rehniä kommentoimaan sisäisen tarkastuksen raporttia.

    • Anonyymi

      Eduskunta ja hallitus näyttää mallia miten omaan pussiin pelataan. Ei ihme, että valti köyhtyy. Tosin niin on kautta historian ollut, kun Kokoomus on vallassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3951
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1636
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1036
    Aihe