Esihenkilöt hyväksyivät omia laskujaan

Anonyymi-ap

https://www.talouselama.fi/uutiset/a/6a9f217b-1f57-438c-bd9b-dc52f81d107a

Esihenkilöt hyväksyivät omia laskujaan

Sisäisen tarkastuksen haastatteluissa ilmeni, että matkakulujen hyväksyjillä oli vain harvoin käytössään todennettavissa olevaa tietoa etukäteen hyväksytyistä matkasuunnitelmista. Osa esihenkilöistä oli myös hyväksynyt tarkastusraportin mukaan omia matkalaskujaan.

"Suomen Pankin itsenäisen julkisoikeudellisen aseman takia on tärkeää, että sisäinen valvonta on järjestetty moitteettomasti kaikilla organisaatiotasoilla. Puutteet matkojen ja kulujen raportointi- ja valvontamenettelyissä voivat heikentää luottamusta Suomen Pankin ja sen virkamiesten toimintaan”, tarkastusraportissa todetaan.

Myös käytännöt maksukorttipetosten ja väärinkäytösten tunnistamiseen paljastuivat osittain puutteellisiksi Fivassa ja Suomen Pankissa.

PS. kauppaa käydään monin tavoin

2

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virkamatkoja on hyödynnetty lomailuun

      Talouselämä uutisoi toukokuun lopussa laajasti Suomen Pankin varainkäytöstä ja ylimmän johdon virkamatkoista.

      Selvityksessä kävi ilmi, että Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin ja hänen puolisonsa Merja Rehnin virkamatkat ovat maksaneet pankille noin 55 000 euroa vuosina 2020–2024. Eniten heidän yhteisiä virkamatkojaan on tehty Saariselälle ja Yhdysvaltoihin.

      Virkamatkoilla on myös lomailtu. Pääjohtaja Rehn oli käyttänyt esimerkiksi yhdestä yksin tekemästään Rooman virkamatkasta pääosan ajasta eli noin viisi päivää lomailuun. Verottajan mukaan vapaapäivissä ja lomapäivissä ei ole eroa, molemmat tulkitaan lomailuksi.

      Verottajan mukaan puolisolle maksetut matkat ovat yleensä veronalaista tuloa. Suomen Pankki vetoaa matkoissa kansainväliseen tapaan ja tulkitsee, että kyse ei olisi veronalaisesta tulosta.

      Talouselämä ei tavoittanut Fivan johtajaa Tero Kurenmaata tai Suomen Pankin pääjohtajaa Olli Rehniä kommentoimaan sisäisen tarkastuksen raporttia.

    • Anonyymi

      Eduskunta ja hallitus näyttää mallia miten omaan pussiin pelataan. Ei ihme, että valti köyhtyy. Tosin niin on kautta historian ollut, kun Kokoomus on vallassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      232
      4152
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1085
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe