Olen mahdollisesti pyrkimässä ensi vuonna kasvatustieteeseen. Haluaisin hieman tietoa teiltä, jotka opiskelette kasvatustiedettä tai olette lukenneet sitä...
- Miksi valitsit kasvatustieteen/miten päädyit sitä opiskelemaan?
- Millaista opiskelu on, esim. onko laaditun lukujärjetyksen mukaista vai vapaata? Osaisitko mahd. kuvailla esim. viikon "lukujärjestyksen"
- Millaisessa työssä haluaisit tulevaisuudessa toimia/toimit tällä hetkellä? Ja minkäläiset työllisyys näkymät ovat kasvatustiedettä lukenneella?
- Missä yliopistossa opiskelet/opiskelit ja eroaako se muista esim. painotusten suhteen?
- Millaisista aineista sivuaineesi koostuvat?
Olisin todella kiitollinen jos saisin edes joihinkin kysymyksiini vastauksen...
- Miksi valitsit kasvatustieteen/miten päädyit sitä opiskelemaan?
- Millaista opiskelu on, esim. onko laaditun lukujärjetyksen mukaista vai vapaata? Osaisitko mahd. kuvailla esim. viikon "lukujärjestyksen"
- Millaisessa työssä haluaisit tulevaisuudessa toimia/toimit tällä hetkellä? Ja minkäläiset työllisyys näkymät ovat kasvatustiedettä lukenneella?
- Missä yliopistossa opiskelet/opiskelit ja eroaako se muista esim. painotusten suhteen?
- Millaisista aineista sivuaineesi koostuvat?
Olisin todella kiitollinen jos saisin edes joihinkin kysymyksiini vastauksen...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen valmistunut kasvatustieteestä, joten ehkä osaan antaa sinulle joitain vastauksia.
- Päädyin hieman sattumalta opiskelemaan kasvatustiedettä. En oikein tarkalleen tiennyt, mihin yleisestä kasvatustieteestä valmistuu, joten en oikein osaa perustella valintaani. Pidin sitä yleishyödyllisenä alana
- Opiskelu oli hyvin vapaata, mitään valmista lukujärjestystä ei ollut. Tiettyjä suosituksia, mutta hyvin vapaasti sai itse suunnitella opiskelunsa.
- Oma ala ei kiinnosta minua, joten olen opiskelemassa uutta alaa tällä hetkellä. Tuttavieni työllistymistä seuratessani voisin sanoa, että työllistymisnäkymät eivät ole kovinkaan hyvät(kukaan ei ole oman alan töissä). Etelä-Suomesta on varmasti paremmat mahdollisuudet saada töitä, mutta sielläkin niitä on rajoitetusti ja hakijoita enemmän.
- Sivuaineena minulla oli esimerkiksi aikuiskasvatusta, psykologiaa, sosiologiaa ja vielä muutama muu opintokokonaisuus.
Toivottavasti näistä olisi sinulle jotain apua:)
vielä, että minkälaista alaa olet tällä hetkellä opiskelemassa? Ja minkä tyypinen tämä oma alasi olisi ollut kasvatustieteen pohjalta? Entä mikälaisissa hommissa tuttavasi työskentelevät nyt, kun eivät ole oman alansa töissä? Muiltakin otan vastaan mielelläni kokemuksia kasvatustieteestä.
-Alkuperäinen-
- Aloitin kasvatustieteen opiskelun alkujaan avoimessa yliopistossa kun tarkoitukseni oli hakea opettajan koulutukseen. Approa lukiessani kiinnostuin sitten itse kasvatustieteestä ja haaveet opettajuudesta jäivät.
- Ei valmista lukujärjestystä. Itse suunnittelet opiskelusi niin rankaksi kuin haluat.
- Tulevaisuudessa haluaisin työskennellä koulutussuunnittelun tai opetushallinnon parissa. Tällä hetkellä takana on kuitenkin pitkä työttömyys, jonka aikana oon kehittänyt tietojani ja taitojani.
- Sivuaineita on luettu paljon. Yhteiskunta- ja hallintotieteitä kaikki sivuaineet.
siinä mielessä, että suoritin avoimessa opintoja päästäkseni OKL:ään, mutta nyt menenkin opiskelemaan kasvatustieteitä.
Erikoista, että hehkutatte työttömyyttä. Yliopistojen sivuillahan mainostetaan, että työllisyysnäkymät ovat hyvät! Ja työelämässä työskentelevät sanovat kasvatustieteen maisterien olevan suosittuja myös yksityisen puolen esimiestehtäviin, erityisesti henkilöstönhallintaan.
Oletko hakenut töitä aktiivisesti? Monilta eri aloilta (valtio, kunnat, yritykset)?
Jos nyt saisit valita, niin olisitko käynyt mielummin OKL:än, ja miksi?
Hyvää kesänjatkoa ja toivottavasti saat töitä :)
Itse ajattelin sitten joskus valmistuttuani hakeutua henkilöstö- tai koulutustehtäviin yksityiselle puolelle.
Joo, yliopisto todellakin seuraa ja mainostaa yliopistosta valmistuneiden työllistymistä, mutta käytännössä niitä hyviä työllisyysnäkymiä ei sitten valmistumisen jälkeen ollutkaan. Sangen ahkerasti oon töitä etsinyt lehti-ilmoitusten, yritysten rekrytointipankkien, oma-aloitteisten yhteidenottojen yms. kautta, mutta en olen toistaiseksi osunut oikeaan paikkaan ja oikeaan aikaan. Opiskeluajan pakollinen työharjoittelu on toiminut varsin monella opiskelukaverilla hyvänä ponnistuslautana varsin pitkäaikaisiin työsuhteisiin, mutta itselleni ei osunu tällainen onni kohdalle. Nyt olen tämän kevään aikana laajentanut työnhakupiiriäni n. 150 kilometriin,
joten katsotaan miten tärppää.
Itse pyrin alunperin LTO-koulutukseen, mutta nyt päiväkotielämässä ja koulutussuunnittelun parissa työskennelleenä tunnen että paikkani on ehdottomasti koulutuksen suunnittelun ja hallinnon parissa. Opettajankoulutus ei ole minua varten ja päinvastoin.
hei vain.
minäkin lukemaan kasvatustiedettä nyt, onko tietoa että jos lukee pääaineena kasvatuspsykologiaa, niin voiko toimia psykologian aineenopettajana lukiossa?
Mulla kyllä nyt vähän jännittää. :D