Juontavat tekevät miljoonatuloksia

Anonyymi-ap

Esimerkiksi Vappu Pimiä on tuttu koko Suomen kansalle ainakin Tanssii Tähtien Kanssa ja Maajussille Morsian -ohjelmista. Pimiä tekee ohjelmien lisäksi muun muassa puhe- ja juontokeikkoja, sisältöä sosiaaliseen mediaan, podcastia ja keittokirjoja.

Hän on toiseksi varakkain juontaja1,5 miljoonalla. Arman Alizad ykkönen.

Analyytikko Rajalan (Kauppalehdessä) mukaan Pimiä nousee Suomen juontajien ykköseksi, jos tarkastellaan yhtiön liiketoimintaa neljän viime vuoden ajalta.

Pimiän Dark May Oy:n liikevaihto on pyörinyt puolen miljoonan vaiheilla viimeiset neljä vuotta. Vuonna 2024 liikevaihto oli 494 200 euroa. Liiketulosta yritys teki 387 500 euroa. Koko neljän vuoden tarkastelukaudella Pimiälle on kertynyt liikevaihtoa 2,1 miljoonaa euroa ja tulosta 1,3 miljoonaa.

”Somen kaupalliset yhteistyöt ovat tällä hetkellä isoin liikevaihtoni lähde”, Pimiä kertoo.

Katsottaessa yhtiöön kertynyttä varallisuutta Pimiä on Rajalan mukaan toiseksi varakkain juontaja Suomessa 1,5 miljoonalla eurolla. Vain Arman Alizad on hänen edellään 1,9 miljoonan euron omalla pääomalla.

Pimiä kertoo suhtautuvansa ylpeydellä omaan tulokseensa.

”Olen ihan ylpeä itsestäni, että olen pystynyt tekemään pitkäjänteisesti menestyvää liiketoimintaa ja jos se inspiroi nuorempia kollegoja tai tulevaisuuden tekijöitä, niin se on tietysti hienoa!”

Pimiälle yrittäjyys oli ehdottomasti tietoinen tavoite.

”Olen yrittäjäperheestä enkä osaisi kuvitella itseäni enää palkkatyöhön.”

7

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No niin ja taas kirjaston lehdistä: Ilmankos toimittaja oli havainnut lehteen kirjoitettavan uutisen: Vapulla oli ollut 900 euron lenkkarit.

    • Anonyymi

      Syö munkkia.
      se kasvattaa Vappua.

    • Anonyymi

      Ota Koskisen korvalääkettä
      ja saat aivan pimiän olon.

      • Anonyymi

        Muusikot tienaa sairaasti.

        Kuten juontajat, influensserit,urheilijat...

        Mutta vain muutamat ja yleensä vain lyhyitä aikoja. Ennenvanhaan homma oli villiä, joku irvin kantoi keikoilta rahaa himaan muovikasseissa. No siinä kävi, kuin kävi. Sama virran olalla jne. Sekin kundi teki loppuaikoina kiljua kylpyammeessa persaukisena.

        Nykyaikoina artistit(juontajankin voi laskea artistiksi perustavat firmat. Verot sun muut maksut maksellaan. Firman rahoja sijoitetaan, yleisestikin nostetaan paljon pääomatuloja. Firma sis kuin sijoitusyhtiö, nykyisin artistit pitää huolen, että raha myös poikii rahaa.

        Mutta näihin isoimpiin tuloihin pitää myös olla jotain takana. Artistin pitää pysryä hinnoittelemaan itsensä niin hyvin, että sitä rahaa myös tulee.

        Juontajia suomi pullollaan. Vain osa pystyy hinnoitteleen itsensä korkealle. Just oli. Juttua roope salmisesta. Nuori kundi on jo miljonääri. Tienannut nopeesti ja sijoittanut. Paljon kaikenmaailman paikallisradiokuuluttajia, jotka elää köyhyysräjalla.

        Urheilijat hyv esimerkki. Lätkää pelaa puolet supmen kakaroista. Aika harva pääsee teemu selänteen tienesteihin.
        Mä muista.n pimiän, nun se juonsi nälkäpaökalla telkkarin yöchattä. 'vappu, näytä tissit," oli kai yleison viesti, minkä se sai.

        Ikinä se ei näyttänyt tissrjä, mutta siinä kouliintui livejuontajaksi. Jatkossa onnistunut myymään itteään parempii hommiin ja sijotustensa kautta onnistunutmyös pärjää taloudellisesti hyvin duuneillaan.

        Jos käy kateeks vapun tienestit, voithan säkin lähtee telkkarin yöchattiin juontamaan keskusteluja kännialojen kanssa.


        Työvoitto vapulta.

        =DW=


    • Anonyymi

      En olisi arvannut, että juontajat tienaavat niin hyvin.

      • Anonyymi

        Niinpä, alkaa olla kuin listaykkösenä palloilevien artistien keikkatulot.
        Kyllä itsekin pitää myöntää että monen ohjelman tekee paremmaksi se jos on hyvä juontaja. Tykkään Vapusta, Heikki Paasonen on myös aika hyvä ja Mikko Leppilampi. Tykkään Roopestakin. Aikanaan Heikki Hietamies oli lyömätön, sanavalmius ja vitsit säihkyivät.


    • Anonyymi

      Pimiä oli yksi niitä, jotka sai isoja koronatukia, samoin Palsanmäet ja monet muut, joilla oli silloinkin huipputulot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      373
      13281
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      50
      4244
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4063
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      35
      4026
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      62
      3859
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3324
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3208
    8. 105
      3172
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3145
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2831
    Aihe