Juontavat tekevät miljoonatuloksia

Anonyymi-ap

Esimerkiksi Vappu Pimiä on tuttu koko Suomen kansalle ainakin Tanssii Tähtien Kanssa ja Maajussille Morsian -ohjelmista. Pimiä tekee ohjelmien lisäksi muun muassa puhe- ja juontokeikkoja, sisältöä sosiaaliseen mediaan, podcastia ja keittokirjoja.

Hän on toiseksi varakkain juontaja1,5 miljoonalla. Arman Alizad ykkönen.

Analyytikko Rajalan (Kauppalehdessä) mukaan Pimiä nousee Suomen juontajien ykköseksi, jos tarkastellaan yhtiön liiketoimintaa neljän viime vuoden ajalta.

Pimiän Dark May Oy:n liikevaihto on pyörinyt puolen miljoonan vaiheilla viimeiset neljä vuotta. Vuonna 2024 liikevaihto oli 494 200 euroa. Liiketulosta yritys teki 387 500 euroa. Koko neljän vuoden tarkastelukaudella Pimiälle on kertynyt liikevaihtoa 2,1 miljoonaa euroa ja tulosta 1,3 miljoonaa.

”Somen kaupalliset yhteistyöt ovat tällä hetkellä isoin liikevaihtoni lähde”, Pimiä kertoo.

Katsottaessa yhtiöön kertynyttä varallisuutta Pimiä on Rajalan mukaan toiseksi varakkain juontaja Suomessa 1,5 miljoonalla eurolla. Vain Arman Alizad on hänen edellään 1,9 miljoonan euron omalla pääomalla.

Pimiä kertoo suhtautuvansa ylpeydellä omaan tulokseensa.

”Olen ihan ylpeä itsestäni, että olen pystynyt tekemään pitkäjänteisesti menestyvää liiketoimintaa ja jos se inspiroi nuorempia kollegoja tai tulevaisuuden tekijöitä, niin se on tietysti hienoa!”

Pimiälle yrittäjyys oli ehdottomasti tietoinen tavoite.

”Olen yrittäjäperheestä enkä osaisi kuvitella itseäni enää palkkatyöhön.”

7

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      No niin ja taas kirjaston lehdistä: Ilmankos toimittaja oli havainnut lehteen kirjoitettavan uutisen: Vapulla oli ollut 900 euron lenkkarit.

    • Anonyymi
      UUSI

      Syö munkkia.
      se kasvattaa Vappua.

    • Anonyymi
      UUSI

      Ota Koskisen korvalääkettä
      ja saat aivan pimiän olon.

      • Anonyymi
        UUSI

        Muusikot tienaa sairaasti.

        Kuten juontajat, influensserit,urheilijat...

        Mutta vain muutamat ja yleensä vain lyhyitä aikoja. Ennenvanhaan homma oli villiä, joku irvin kantoi keikoilta rahaa himaan muovikasseissa. No siinä kävi, kuin kävi. Sama virran olalla jne. Sekin kundi teki loppuaikoina kiljua kylpyammeessa persaukisena.

        Nykyaikoina artistit(juontajankin voi laskea artistiksi perustavat firmat. Verot sun muut maksut maksellaan. Firman rahoja sijoitetaan, yleisestikin nostetaan paljon pääomatuloja. Firma sis kuin sijoitusyhtiö, nykyisin artistit pitää huolen, että raha myös poikii rahaa.

        Mutta näihin isoimpiin tuloihin pitää myös olla jotain takana. Artistin pitää pysryä hinnoittelemaan itsensä niin hyvin, että sitä rahaa myös tulee.

        Juontajia suomi pullollaan. Vain osa pystyy hinnoitteleen itsensä korkealle. Just oli. Juttua roope salmisesta. Nuori kundi on jo miljonääri. Tienannut nopeesti ja sijoittanut. Paljon kaikenmaailman paikallisradiokuuluttajia, jotka elää köyhyysräjalla.

        Urheilijat hyv esimerkki. Lätkää pelaa puolet supmen kakaroista. Aika harva pääsee teemu selänteen tienesteihin.
        Mä muista.n pimiän, nun se juonsi nälkäpaökalla telkkarin yöchattä. 'vappu, näytä tissit," oli kai yleison viesti, minkä se sai.

        Ikinä se ei näyttänyt tissrjä, mutta siinä kouliintui livejuontajaksi. Jatkossa onnistunut myymään itteään parempii hommiin ja sijotustensa kautta onnistunutmyös pärjää taloudellisesti hyvin duuneillaan.

        Jos käy kateeks vapun tienestit, voithan säkin lähtee telkkarin yöchattiin juontamaan keskusteluja kännialojen kanssa.


        Työvoitto vapulta.

        =DW=


    • Anonyymi
      UUSI

      En olisi arvannut, että juontajat tienaavat niin hyvin.

      • Anonyymi
        UUSI

        Niinpä, alkaa olla kuin listaykkösenä palloilevien artistien keikkatulot.
        Kyllä itsekin pitää myöntää että monen ohjelman tekee paremmaksi se jos on hyvä juontaja. Tykkään Vapusta, Heikki Paasonen on myös aika hyvä ja Mikko Leppilampi. Tykkään Roopestakin. Aikanaan Heikki Hietamies oli lyömätön, sanavalmius ja vitsit säihkyivät.


    • Anonyymi
      UUSI

      Pimiä oli yksi niitä, jotka sai isoja koronatukia, samoin Palsanmäet ja monet muut, joilla oli silloinkin huipputulot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      45
      3184
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2688
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1487
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe