Mitäs luulette laskeeko kunnallisvero ja saadaanko paljon yhteistä hyvää kun Loppi saa aurinkovoimalat mailleen ? Tietysti siinä samalla luontoarvot ja maisemalliset arvot kovasti kärsii mutta jos se tuo rahaa pitäjään niin kannattaahan luontoa uhrata. Ympäristöministeriön sivulla tosin sanotaan että tulee välttää pelto-ja metsämaisen käyttöä aurinkovoimahankkeisiin koska eihän se kovin vihreää energiaa ole jos sen alta metsää kaadetaan ja koskaanhan ei näinä aikoina voi tietää milloin peltoja tarvittaisiin kipeästi viljelyyn kun ei niitäkään hetkessä raivata. Asioilla on aina monta puolta.
Aurinkovoimalat
12
335
Vastaukset
- Anonyymi
Kuule näissä hommissa se aina tuossa vaiheessa kun on suunnitteilla tollasia hankkeita esitetään niim ruusunpunaisena ja luvataan kuukin taivaalta. Kaikki haitat vähätellään olemattomiksi mutta totuushan on että kyllä vuosikymmeniksi on pilalla ne alueet . Sen takia muualla pyritään paneelit laittamaan moottoritien varsiin ja lentokentille kun ne alueet on jo valmiiksi pilalla. Suomi se tarjoaa tuulipuistoille ja aurinkovoimaloille hövelinä maat ja mannut rahan toivossa. Surullista mitä ahneus saa aikaan.
- Anonyymi
Kyllä ne rahat johonkin saadaan hukattua varmaan että ei ” rikastuminen ” tavallisen kuntalaisen silmin näy. Mutta mitään vihreää energiaa nuo kyllä eivät ole vaan aivan irvikuva siitä. Tuulipuistot varsinkin pilaavat paljon, tappavat lintuja ja ovat haitallisia ihmisenkin terveydelle.
- Anonyymi
Aika näyttää. Epäilen. Mutta kyllä joku muu keino pitäisi olla varallisuuden kattuttamiseen kuin voimaloiden vieminen luontoon. Sehän on teollisuusaluetta sitten.
- Anonyymi
Putte tulee kohta. Ei kannata moisia voimaloita rakennella. Pottua maahan vaan.
- Anonyymi
Tuli tai ei niin näin pienen maan pitäisi pyrkiä parempaan omavaraisuuteen ja kasvattaa syötävää niin paljon kun suinkin.
- Anonyymi
Tuulivoimala siihen vanhan kirkon paikalle mäelle. Olis niin ilo silmälle ettei mitään rajaa.
- Anonyymi
Propellit puhaltais levätkin hittoon siitä uimarannalta. Kauas, kauas ulapalle.
- Anonyymi
Nämä on ihan persiistä nämä vihreän siirtymän tuuli-ja aurinkovoimalat. Tuhansia hehtaareja kaatuu metsää niiden takia ja muuta ei ole kuin haittaa ympäristölle.
- Anonyymi
Eipä näistä mitään haittaakaan ole. Kateellisten panettelua.
- Anonyymi
Onhan niistä haittaa luonnolla ja elämille tottakai ja tuulivoimaloista myös ihmisille.
- Anonyymi
Ai ei mitään haittaa vai ? Sehän pilaa ympäristön täysin kymmeniksi vuosiksi. On erittäin rumia.
- Anonyymi
Kenelle siinä ollaan kateellisia ? Kunnalle kun se saa vetotuloja vai maanomistajille kun saavat vuokratuloja ? Ei pidä olettaa että jos kunta myy luontoarvot ja maanomistaja antaa maansa rahasta pilattavaksi niin että kaikki muutkin ihmiset näkisivät ympäristön ja luonnon vain rahan kautta. Enemmistö ei kadehdi rahoja vaan suree esimerkiksi pilattua maisemaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243158Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432407- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142035Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717