Olisiko tietoa?

Anonyymi-ap

Vaimon kanssa ollaan katsottu 90 luvun lopun Majakka dokumenttisarjaa ja siitä lähti oikeastaan kiinnostus siihen miten meriliikenne oikein toimii merellä ja kun lähdetään ja tullaan satamasta.

Nimittäin, meidän kaupungissa on sellainen majakka kuin "Harbådan majakka". Se on korkea, aikoja sitten käytöstä poistettu ja jo vaarallinen raunio.

Mutta, meitä yllätti ettei se olekaan majakka, vaan se on ollut ns. väyläloisto. Eli ilmeisesti sellainen merkkilaite, valo, jolla merikapteenit ovat nähneet että kun tämä ja tämä lamppu on linjassa päällekkäin, niin sitten ollaan väylällä? Mutta, tuo Harbådan loisto, jos siihen suuntaan jatkaa, ohjaa kyllä suoraan mantereelle missä ei ole mitään satamaa lähelläkään.

Niin, ja missä se toinen, ilmeisesti alempi loisto on? Onko se kiinnitetty merenpohjaan?

Yritin katsoa että löytyisikö jostain netistä merikarttoja, mutta kaikki on maksullisia ja kun ei viitsisi ihan tuota varten, varsinkin kun ei ole edes soutuvenettä, alkaa mitään merikarttoja ostelemaan.

Että miten tämä satamaan tulo, satamasta lähtö, ja väylät ja muut oikein toimii ja jos jollakulla olisi jotain linkkejä tai luettavaa, niin aihe kyllä kiinnostaisi ja tulisi noiden lähtevien ja tulevien laivojen seurantaankin vähän enemmän mielenkiintoa? Onko esimerkiksi tuo merenkurkku jokin "väylä", vai saako siellä laivat seilata ns. lyhimmän reitin perusteella ja valita itse sen mistä mennään? Satamaan tulo ja lähtö ei varmaankaan noin vapaata voi olla että kunhan vain pysyy reitin sisäpuolella niin kaikki ok, vai?

Kokkolan satamassa väylä käsittääkseni kääntyy lähtiessä luoteen kautta länteen ja sitten avomerelle ja kun tullaan satamaan, niin väylä alkaa Tankarin majakan edustalta ja kiertää saariston niin että lännestä tullaan kaakkoa kohden ja onko sitten vapaa?

Entäs sitten kun puhutaan redistä? Mitä siellä tehdään? Käsittääkseni se on ikäänkuin "parkkipaikka" ja odotusalue jos satamassa ei ole tilaa? Ainakin Raahen edustalla näkyi vesselfinderistä muutaman viikon ajan isompia valtamerilaivoja jotka vain seisoi siellä aika vierekkäin ja tekemättä mitään, eikä ne Raahen satamassa edes käyneet. Onko siinä edustalla se Raahen "parkkipaikka" ja miksi ne vain seisoi käymättä satamassa, vai onko käynyt niin että ne on siinä lastanneet tavaraa laivasta laivaan?

Mutta miten nuo laivat, jos luotsia ei ole paikalla (luotsi käsittääkseni ohjaa sen laivan oikeaan satamaan oikeaa reittiä pitkin) tietävät että mikä on missäkin asennossa tai suunnassa kun esimerkiksi talviyönä pimeässä pitää löytää oikea paikka? GPS tietysti on nyt käytössä, mutta tarkoitin noita merkkejä että mistä tietää mikä valo on lähellä, mikä kaukana, mikä on väylän vasemmalla ja mikä oikealla puolella? Eihän noista näy kuin valkoinen piste vain öisin?

Sitten toinen asia. Että miten satama itsessään toimii? Tietysti sinne nyt tuodaan tavaraa joka sitten lastataan laivaan ja laiva häipyy. Mutta voisitteko kertoa hieman tarkemmin koska meillä ei ole minkäänlaista käytännön kokemusta ja käytännön kytköstä tuohon mutta aihe kuulostaa hyvin mielenkiintoiselta.

Tuossa on nyt aika paljon kysymyksiä, mutta aihe alkoi tosissaan kiinnostamaan ja olisimme kiitollisia jos joku asiasta tietävä saisi kerrottua vastauksia noihin ja vinkkejä mistä löytää lisää tietoa helposti.

8

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Kirjoitin satamaa koskevan kysymyksesi Googlen Gemini - tekoälylle ja se vastasi näin.
      Yleistietoa kannattaa siltä kysellä ja nämä älyt ovat vielä ilmaisia.
      ---
      ### Sataman perustoiminnot

      Sataman toiminta jakautuu karkeasti ottaen kolmeen päätehtävään: **lastaukseen, purkuun ja varastointiin**. Tämän prosessin varmistamiseksi satama tarjoaa kattavan joukon palveluita, kuten tilaa ja laitteita, jotka mahdollistavat tavaroiden sujuvan liikkumisen.

      **1. Lasti saapuu satamaan**
      Tavaraa, joka on tarkoitettu kuljetettavaksi laivalla, tuodaan satamaan kuorma-autoilla, junilla tai muilla aluksilla. Tämä lasti voi olla melkein mitä tahansa, esimerkiksi:
      * **Kontit:** Standardikokoiset teräslaatikot, jotka ovat kaikkein yleisin tapa kuljettaa tavaraa nykyään.
      * **Irtolasti:** Esimerkiksi vilja, hiili, puu tai malmi, jotka kuljetetaan ilman pakkausta.
      * **Projektilasti:** Suuria, erikoiskokoisia laitteita, kuten tuulivoimalan osia tai tehtaan komponentteja.
      * **Roll-on/roll-off (Ro-Ro):** Pyörillä liikkuvaa lastia, kuten autoja, rekkoja ja junia, jotka ajetaan suoraan laivaan ja sieltä pois.

      **2. Lastin käsittely ja varastointi**
      Saapuvaa lastia siirretään satama-alueella tarkoitukseensa sopiviin paikkoihin. Kontit lastataan erillisille konttiterminaaleille, irtolasti varastoidaan siiloihin tai ulkovarastoihin ja Ro-Ro-liikenne ohjataan odottamaan laivaa. Tavaroiden käsittelyyn käytetään erikoistuneita laitteita, kuten nostokurkia ja trukkia, jotka nostavat ja siirtävät tavarat tehokkaasti.

      **3. Lasti siirretään laivaan**
      Kun laiva saapuu satamaan, se ankkuroituu laituriin. Satamakapteenin johdolla varmistetaan, että laiva on turvallisesti paikallaan. Laivan lastaus alkaa tämän jälkeen, ja se on tarkoin suunniteltu prosessi. Tavaroiden on oltava oikeassa järjestyksessä laivassa, jotta painopiste pysyy tasapainossa ja laivan vakaus säilyy. Esimerkiksi konttilaivoissa jokaisella kontilla on tarkka paikkansa.

      **4. Dokumentit ja tullaus**
      Tavaroiden liikkuessa maasta toiseen, kaikkiin satamatoimintoihin liittyy kattava paperityö. Tulli tarkistaa kaikki tavarat ja niiden dokumentit varmistaakseen, että ne ovat laillisia ja että niistä maksetaan asianmukaiset verot. Lisäksi kaikkiin lähetyksiin liittyy rahtikirjat, jotka kertovat mitä laivassa on.

      ---
      ### Sataman rooli ja merkitys

      Satamat ovat siis paljon enemmän kuin vain paikkoja, joissa tavarat siirtyvät. Ne ovat kriittisiä solmukohtia, jotka yhdistävät globaalin kaupan paikalliseen infrastruktuuriin ja mahdollistavat sen sujuvan toiminnan. Nykyään satamat kehittyvät jatkuvasti ja ottavat käyttöön uutta teknologiaa, kuten automaatiota ja digitaalisia järjestelmiä, tehostaakseen toimintaansa ja vähentääkseen ympäristövaikutuksiaan.

    • Anonyymi
      UUSI

      Majakka on semmoinen torni, jossa palaa valo.

    • Anonyymi
      UUSI

      Jos on kyse Kokkolan Harrinniemestä/Harrbådanista niin enää kartoissa ei ole vanhojen linjataulujen etc tietoja. Suunnilleen tuota niemeä kohti tulee väylä jonka linjataulut ovat Trullögrundetilla. Saattaa tietysti olla että Harrbådanilla on ollut sektoriloisto jossa turvallinen väylä on osoitettu valkoisella valolla ja vaaralliset alueet punaisella ja vihreällä valolla joten kahta linjataulua ei ole tarvittu.

    • Anonyymi
      UUSI

      SIELLÄ PALAA VALO!!! VALO!!!!

      • Anonyymi
        UUSI

        Korvien välissä?


    • Anonyymi
      UUSI

      Nykyisestä merikartasta ei löydy mitään muuta kuin kummelin merkki.
      Jos siellä joku valo palaa, niin se saattaa olla lentoestevalo.
      Joka tapauksessa merenkulkuvaloja siinä niemessä ei ole.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei siellä harbodan "majakassa" mitään valoa pala eikä ole palanut vuosikymmeniin Kuten ei siinä trullögrundin loistossakaan. Laivaväylä kulkee ihan muualla nykyään.


    • Anonyymi
      UUSI

      VALO ON!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1088
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe