Pahvipää Sanomat, erikoisnumero

Anonyymi-ap

"Vanha laki käski – minä vain toteutin"

Satakunnan syrjäkylillä kuohuu, kun paikallisen lastensuojelun edustaja nousi julkisuuteen puolustamaan menneiden aikojen toimia. Ja millä perustelulla? No sillä ainoalla, johon virkaänkyrä aina tarttuu: "Voimassa oli vanha lastensuojelulaki."

Tässä kohtaa on hyvä muistaa suomalaisen virkanarsismin kultaista sääntöä: laki on kuin kumihanska – venyy, taipuu ja suojaa tekijän omaa nahkaa, mutta ei koskaan uhrin ihoa.

Kukaan ei tietenkään mainitse sitä pientä tosiasiaa, että laki ei määrännyt käytöstä olla mulkku. Siihen ei tarvittu lakipykälää. Jos narsistinen viranhaltija halusi jyrätä perheen, viedä lapset tai muuten "pistää järjestystä taloon", laki oli vain paras mahdollinen veruke. Ja jos pykälä ei sopinut, sen tulkinta kyllä sopi.

Vanha laki, uusi laki, tuleva laki – kaikki käy, kunhan se antaa mahdollisuuden ratsastaa virkapyörällä kohti egotrippiä.

Näissä selittelyissä on aina sama käsikirjoitus:

"Tein vain työtäni" – käännetään vallankäyttö velvollisuudeksi.

"Laki velvoitti" – vaikka todellisuudessa laki vain salli, ei määrännyt.

"En minä ollut päättäjä" – mutta kummasti olit toimeenpanija, ja vieläpä innokkaasti.

Jos tällaisesta virkaänkyrästä tekisi kasvomaskotin, se olisi pukuun puettu perkele, joka puristaa lakikirjaa kainalossaan ja virnistää sellaista hymyä, joka kertoo: "Tämä ei ole henkilökohtaista – paitsi että se on juuri sitä."

1

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

        Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
        Maailman menoa
        638
        2433
      2. Hotellille löytyi ostaja....

        Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
        Kuhmo
        29
        1197
      3. Sinä. Just sinä.

        Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
        Ikävä
        109
        1148
      4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

        Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
        Yhteiskunta
        10
        1036
      5. Miten kuvaisit tunteitasi

        tällä hetkellä?
        Ikävä
        93
        945
      6. Onko se loukkaavaa

        Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
        Ikävä
        101
        885
      7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

        Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
        Ikävä
        94
        810
      8. Onko kaivattusi seinäruusu?

        Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
        Ikävä
        50
        759
      9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

        Minkälaisesta musiikista hän pitää?
        Ikävä
        64
        741
      10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

        Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
        Mikkeli
        29
        693
      Aihe