Tänään koiraa lenkittäessäni näin muutaman n. 16-18 vuotiaan pojan istumassa koululla ja huomasin jotain huolestuttavaa. Jäin siihen hetkeksi katsomaan, ja näytti siltä, että siellä käytettiin vähän vahvempia aineita… Nopeasti minut huomattuaan pojille tuli kiire ja ajoivat jäähallin taakse. En viitsinyt kuitenkaan perään lähteä. Kävin paikalla katsomassa, ja pöydällä oli jotakin valkoista jauhetta, vaikka sitä oli selkeästi yritetty pyyhkiä pois. Otin paikasta kuvat, ja aion ilmoittaa asiasta eteenpäin. En asu paikkakunnalla, joten en osaa sanoa ketä tekijät olivat.
Karstula ja huumeet
Anonyymi-ap
403289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Minullakin on tullut pari tälläistä tapausta vastaan nikotiini tuotteista. Esimerkkinä näin eilen koulun pihassa muutamia huomattavasti alaikäisiä poikia käyttämässä sähkötupakkaa ja heittelemässä käytettyjä nikotiinipusseja ympäriinsä. Näistä henkilöistä on otettu todistusaineistona kuvat ja koululle on ilmoitettu tästä asiasta
Porvoosta päivää.
Hienosti keksitty tarina mutta kokaiinin vetäminen on pikkusen tarkempaa hommaa. Maksaa pitkästi yli 100 euroa gramma. Sitä ei todellakaan kiskota puiston pöydältä ja lähtiessä pyyhkästä takin hihalla pois.
Meinaat ettei ole muita huumausaineita valkoisn jauheen muodossa, kuin kokaiini?
Hotapulveria ottivat kipuihinsa, joita jääurheilu lienee aikoinaan tuottanut. Vanhasta muistista entisen areenan kätköihin.
Nyt on kyllä jo niin paljon tapahtunut että kohta on pisut housuissa myös vanhemmilla.
Karstulassa on enemmän huumeiden käyttäjiä kuin Saarijärvellä,miksi?
vanhemmat ei valvo vapaa kasvatus.
ei ole kaikki nuoripoika ajelee pikku mobedillaan vielä klo4. 30 miten tähän nyt vois puuttua ihan pojan terveyden kannalta onko vanhempia ym. voiko soittaa huolipuhelimeen...
Pojilla oli närästystä ja ottivat lääkkeeksi ruokasoodaa, mutta sitten joku tuli viereen kyyläämään ja soodat jäi pöydälle. Olis minuakin tuommonen tympäissyt.
Nuorison närästysoireet lähtivät huomattavaan nousuun heti kun jäähalli lopetettiin.
Kyllä, harmi että yrittäjävetoisen hallituksen osaaminen ei yltänyt valituksia ja valittamista pitemmälle. Onneksi jääaikaa riittää kolmosdivarin porukalle muilta paikkakunnilta. Saadaan jääareenaan tuottavaa toimintaa.
Kunnalle nyt laitettu sähköpostia että saadaan valvontakameroita keskustaan.
Siviilipoliisit vihdoin, paikalla pakettiauto
Älä täällä ilmoita tollasista, pennut osaa olla muualla kun tätä lukevat kuitenkin.
Eikö Kastulassa olekkin kyläpoliiseja, valkealla mersulla vanhempi mies ajaa jatkuvasti lenkkiä keskustan tuntumassa ja toinen harmaalla Hondalla, myös vanhempi mies. Onko nämä miehet jotain kyläpoliiseja.
Nyt laittakaa kunnalle myös infoa, nuorille täytyisi löötyä paikka missä yöllä hurjastelevat mutta ei keskustassa. kunnan on nyt puututtava asiaan nuoret heitteillä kaiken maailman sopraanoa ym. järjestetään varttuneemalle väelle muutta EI mitään nuorille häpeä kunnan toiminnalle.
Ai että pitää yöllä ajella autolla. Taitaa hieman jollakin olla vuorokausi rytmi hukassa. Eikös normaali ihminen yleensä yöllä nuku. Hoitoon joutaisi tuommoset hulttiot.
Moottoriradatkin on tosiaan yöllä normaalisti kiinni. Siitäpä jollekin huikea liikeidea, yön läpi oleva moottorirata.
onko se yksityinen kuusejuurentiellä vankat raudat esteenä ettei vaan mennä, eikö olis hyvä paikka.
Nyt Laitettu täälläkin viesti kuntaan. nyt laittakaa mahdollisimman moni. samoin koululle hyvä laittaa.
juurikin näin laitettu kuntaan sähköpostia. ja poliisille infoa. kyllä se tästä iloksi muuttuu.
Märise
Asiallinen käytös ja myös reilusti omakuva esiin, pikku pojat voi haistatella mutta ei haittaa jos sulla on faktaa näyttöä joka on todenperäistä eihän täällä kukaan voi tehdä huuhaa ilmiantoja. Jos pojat hyppii silmille ja haukkuu, nimittelee sen myös voit viedä poliisille. vieläkin ihmetellään miksi vanhemmat ovat piiloutuneet vai ovatko niin sinisilmäisiä että uskovat kaikki murujen tarinat.
Wäinö wäinö wäinö
mitäs tämä mestari on tehnyt?
Keksi tän tarinan
Pupujussi😂😂😂
Poliisille laitettu täältäkin.
Pieni laihapoika/ajelee mustalla mankimopolla(ilman rekisterikilpiä, vilkkuvalo ei toimi risteyksessä nosti vain vasenta jalkaa ei edes pysähtynyt hautausmaan ympyrässä. ei saanut pysäytettyä poikaa(edessä ajaja oli saanut hyvät tuntomerkit on jo vaaraksi liikenteessä.
Mopolla ja prätkällä saa vissiin ihan lain mukaankin antaa merkin kädellä tai jalalla. Eihän kaikissa edes ole vilkkuja, uutenakaan.
haha haahaa kohta selviää. asiantuntijalta tulee tieto odotellaan sitten on fakta tieto.
Nyt hammaspesulle ja nukkumaan. Muista unikaveri.
Ei nuoriso käytä huumeita vaan etanolia tarvikekeskuksesta 3,99 litra.
Hyvät vanhemmat pitäkää huolta lapsista ne, rakkautta ja rajoja. ❤️❤️❤️
Siellä oli taas aikuisia pelleilemässä lasten puistossa eilen.. Ja ei tainnut ihan kaljan voimalla olla... Yksi kierti alasti rataa menemään..
Karstula – tuo sulkeutuneisuuden kehto, missä sukupolvien jatkumo varmistetaan mieluiten omasta suvusta. Ukot ja akat jakavat toisilleen palkinto pokaaleja kuin olympialaisissa konsanaan. Tunnelma on niin aurinkoinen, että aurinkolasitkin sulaa päästä – ainakin jos kysyy niiltä, jotka pitävät kulisseja pystyssä. Ja lapset? No, villi ja vapaa meininki – kuin pellossa, mutta ilman peltoa."
Höh
Kertokaas kuinka ? nykyvanhemmat voisikaan mallia ja sääntöjä antaa jälkipolvilleen, kun itse ovat samassa veneessä elämänsä kanssa, alaspäin se kasvaa lehmänkin häntä,, ??Niin ikävää,mutta totta joitain poikkeuksia lukuunottamata.
Siinäpä selkokielinen kommentti.