rahan arvon muutos

kohta siellä

Onko kukaan ollu kusessa kun heinäkuusta alkaen on kahdenarvoisia seteleitä. toisista puuttuu neljä nollaa, nyt kun tuli valuutta uudistus. yrittävät varmasti viilata linssiin. kahta valuuttaa päällekkäin vuoteen 2006, jonka jälkeen vain uusi LEI.

4

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nähdään

      Huomen aamuna sinne matka. Tulen kertomaan viikon päästä miten se näkyy ja vaikuttaa. Varmaan ensi viikon aikana huomenna tulleetkin saattaa käydä jotain mainitsemassa.

    • Ronja

      Vastasinkin jo tuohon ylläolevaan ketjuun "nollia veks", käypä katsomassa sieltä.

      Ei tullut vastaan vedätysyrityksiä, rahat ovat kuitenkin sen verran eri arvoisia, että kyllä sitä huomaa, mistä hinnasta puhutaan.

      Hyvää matkaa!

      • rahat

        Mitenkä, jos maksan uudella valuutalla ja saan takas vanhaa rahaa, siinä kohtaa voisi kuvitella että olisi huijauksen paikka?


      • Ronja
        rahat kirjoitti:

        Mitenkä, jos maksan uudella valuutalla ja saan takas vanhaa rahaa, siinä kohtaa voisi kuvitella että olisi huijauksen paikka?

        Niin, no en osaa sanoa, koska tosiaan tuota uutta rahaa ei Mamaiassa vielä liikkunut.

        Mutta rahojen arvo on niiin iso, että se on melkoisen helppo laskea, mitä pitäisi saada takaisin, laittaa vain mielessään ne nollat ojennukseen. Ja tosiaan rahat ovat samannäköiset kuin entiset, ilman niitä nollia ja seinissä olevista julisteista voi tarkastaa, että miltä niiden pitäisikään näyttää.

        Pienillä summillahan siellä rahojen kanssa pelataan, esim. nuo supermarketit (jotka ovat n. ruokavaraston kokoisia) eivät oikein mielellään huolineet 500 000 lein seteleitä (50 uutta leitä), koska heillä ei ollut antaa rahasta takaisin. Katukauppiaatkin mieluummin ottavat pienempää rahaa. Constantan isoissa kaupoissa ja ravintoloissa kyllä nuo isommatkin rahat kelpaa.

        Mielestäni suurimmaksi osaksi nuo paikalliset olivat hyvin rehellistä ja ystävällistä porukkaa. Tietenkin varmaan poikkeuksiakin löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      174
      6686
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      105
      3146
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1865
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      62
      1649
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      18
      1524
    6. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      36
      1354
    7. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1310
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      62
      1210
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1203
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1143
    Aihe