Kerhossamme on tälläkin hetkellä noin 15 prosentilla jäsenistä jäsen-, satama- ym. - maksut maksamatta. Koska omissakin menoissa on riittävästi hoitamista ja en haluaisi olla kustantamassa muiden harrastuksia kysyn, miten muissa kerhoissa on asia mahdollisesti saatu hallintaan?
Voiko maksuvenkoilijoiden nimet julkistaa: esim. nimiluettelo kerhon satamarakennuksen seinällä (häpeärangaistus) tai nimien julkaisu kerhon kotisivuilla?
Voiko yksityinen jäsen vaatia nimiä julkisiksi.? Tällä hetkellä kerhossamme ehkä vain kommodori ja taloudenhoitaja tietävät nämä.
Kerhomme hallitus ei näköjään millään halua ryhtyä järeämpiin toimiin esim. kerhosta erottaminen.
Maksut jatkuvasti rästissä.
9
340
Vastaukset
- Anonyymi
Kumpi olet? Kommodori vai taloudenhoitaja?
- Anonyymi
Jäaenmaksu jos on rästissä, ei seuraavan vuoden maksulappua tule, vaan henkilö poistetaan jäsenrekisteristä. Jos haluaa uudestaan mukaan, tarvitaan kaksi suosittelijaa ja joutuu maksamaan liittymismaksun uudestaan. Venepaikkamaksut jne menevät perintään.
- Anonyymi
Tilinpäätöskokouksessa, joak on yleensä keväällä, on oikeus tutustua tileihin sillä tarkkuudella kuin katsoo sen tarpeelliseksi vastuuvapauden arvioimiseksi.
Maksamattomat jäsenmaksut pitäisi näkyä kirjanpidossa saatavina eikä niiden lähdettä saa salata, vaikka olisivatkin yksityishenkilöitä.
Vastuuvapauden myöntämiseen liittyy myös se, että hallitus on toiminut riittävän aktiivisesti talouden hoidossa ja saatavien perimisessä.- Anonyymi
Pitääpä seuraavassa tilinpäätöskokouksessa (vuosikokouksessa) tutkiskella etenkin jäsen- ym. maksujen maksupäiviä.
Hallituksen aktiivisuuden arviointi maksujen hoidossa pitää ottaa harkintaan.
Kiitos hyvistä neuvoista!
- Anonyymi
Väärä mies johdossa, jos ei muna ja ymmärrys riitä tehdä erottamista ja voisi siitä tehdä ehdotuksen kokoukseen mistä kollektiivi äänestää
- Anonyymi
Kyllä. Maksamatta jättäminen on syy erottamiseen. Pitäisi olla jo seuran säännöissä.
- Anonyymi
Omassa seurassani vuosikokousmuistiossa, joka lähetetään kaikille jäsenille, on maksamatta jättäneiden nimet.
- Anonyymi
Olen joskus hoitanut yhden seuran laskutusta. Silloin haluttiin jäsenmäärän näyttävän hyvältä. Siksi poistettiin jäsenet vasta parin, kolmen vuoden päästä. Seuraava pomo oli paljon tiukempi ja poisti kaikki jos ei maksua parin muikkarin jälkeen tullut - seuran jäsenmäärä pieneni. Oli ollut ikäänkuin kuolleita sieluja päälukua nostamassa.
Yleensä lähetettiin jäsenmaksut kevättalvella ja muistutus ennenkuin harrastaminen alkoi.
Tosiaan sitten uuden pomon myötä ruvettiin lähettämään kolmas muistutus, siinä luki että erotetaan ellei maksua tule ja silloin joutuu hakemaan jäsenyyttä uudelleen. - Anonyymi
Jos seura kuuluu liittoon kuten SPV niin silloin seura joutuu maksamaan liitolle maksun näistä kuolleista sieluistakin, jotka eivät seuralle maksa mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645961Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers734817Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto504398SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352389Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi522144Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost21617