Maksut jatkuvasti rästissä.

Anonyymi-ap

Kerhossamme on tälläkin hetkellä noin 15 prosentilla jäsenistä jäsen-, satama- ym. - maksut maksamatta. Koska omissakin menoissa on riittävästi hoitamista ja en haluaisi olla kustantamassa muiden harrastuksia kysyn, miten muissa kerhoissa on asia mahdollisesti saatu hallintaan?

Voiko maksuvenkoilijoiden nimet julkistaa: esim. nimiluettelo kerhon satamarakennuksen seinällä (häpeärangaistus) tai nimien julkaisu kerhon kotisivuilla?

Voiko yksityinen jäsen vaatia nimiä julkisiksi.? Tällä hetkellä kerhossamme ehkä vain kommodori ja taloudenhoitaja tietävät nämä.

Kerhomme hallitus ei näköjään millään halua ryhtyä järeämpiin toimiin esim. kerhosta erottaminen.

9

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumpi olet? Kommodori vai taloudenhoitaja?

    • Anonyymi

      Jäaenmaksu jos on rästissä, ei seuraavan vuoden maksulappua tule, vaan henkilö poistetaan jäsenrekisteristä. Jos haluaa uudestaan mukaan, tarvitaan kaksi suosittelijaa ja joutuu maksamaan liittymismaksun uudestaan. Venepaikkamaksut jne menevät perintään.

    • Anonyymi

      Tilinpäätöskokouksessa, joak on yleensä keväällä, on oikeus tutustua tileihin sillä tarkkuudella kuin katsoo sen tarpeelliseksi vastuuvapauden arvioimiseksi.

      Maksamattomat jäsenmaksut pitäisi näkyä kirjanpidossa saatavina eikä niiden lähdettä saa salata, vaikka olisivatkin yksityishenkilöitä.
      Vastuuvapauden myöntämiseen liittyy myös se, että hallitus on toiminut riittävän aktiivisesti talouden hoidossa ja saatavien perimisessä.

      • Anonyymi

        Pitääpä seuraavassa tilinpäätöskokouksessa (vuosikokouksessa) tutkiskella etenkin jäsen- ym. maksujen maksupäiviä.

        Hallituksen aktiivisuuden arviointi maksujen hoidossa pitää ottaa harkintaan.

        Kiitos hyvistä neuvoista!


    • Anonyymi

      Väärä mies johdossa, jos ei muna ja ymmärrys riitä tehdä erottamista ja voisi siitä tehdä ehdotuksen kokoukseen mistä kollektiivi äänestää

      • Anonyymi

        Kyllä. Maksamatta jättäminen on syy erottamiseen. Pitäisi olla jo seuran säännöissä.


    • Anonyymi

      Omassa seurassani vuosikokousmuistiossa, joka lähetetään kaikille jäsenille, on maksamatta jättäneiden nimet.

    • Anonyymi

      Olen joskus hoitanut yhden seuran laskutusta. Silloin haluttiin jäsenmäärän näyttävän hyvältä. Siksi poistettiin jäsenet vasta parin, kolmen vuoden päästä. Seuraava pomo oli paljon tiukempi ja poisti kaikki jos ei maksua parin muikkarin jälkeen tullut - seuran jäsenmäärä pieneni. Oli ollut ikäänkuin kuolleita sieluja päälukua nostamassa.

      Yleensä lähetettiin jäsenmaksut kevättalvella ja muistutus ennenkuin harrastaminen alkoi.

      Tosiaan sitten uuden pomon myötä ruvettiin lähettämään kolmas muistutus, siinä luki että erotetaan ellei maksua tule ja silloin joutuu hakemaan jäsenyyttä uudelleen.

    • Anonyymi

      Jos seura kuuluu liittoon kuten SPV niin silloin seura joutuu maksamaan liitolle maksun näistä kuolleista sieluistakin, jotka eivät seuralle maksa mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe