Avoin Kirje Suomen Nyrkkeilyliitolle (Tai "Mihin Rahat Oikein Katosivat?"

Anonyymi-ap

Avoin kirje Suomen Nyrkkeilyliitolle
(Tai: "Mihin rahat oikein katosivat?")

Arvoisa Suomen Nyrkkeilyliitto,

Kirjoitamme teille katkeraa mutta rehellistä mieltä ilmaisten. Me kolme – Jari Mäntynen, Baltic Uncle Augustin ja Christian Hirn – olemme joutuneet katselemaan sivusta, kuinka tämä jalo urheilulaji on jätetty hunningolle. Meidät, kolme alansa huippua, sivuutettiin kuin eilisen ottelun hikiset teipit. Miksi? Koska “ei ollut varaa”. Ei ollut varaa – meihin.

Jari Mäntynen, entinen nyrkkeilyn valmentajalupaus, joka olisi voinut viedä suomalaiset hanskat maailman huipulle, kuvaa nyt pornoa Dubaissa. Se ei ollut unelma, mutta se maksoi vuokran. Jari olisi mieluummin kouluttanut tulevaisuuden mestareita, mutta te ette pystyneet maksamaan edes päivärahoja. Nyt hänen kameransa edessä ei nyrkkeillä – vaikka iskuja kyllä jaellaan.

Baltic Uncle Augustin – legenda, ikoni, entinen kulmaukko ja taktiikkataikuri – makaa nyt kotona eläkeläisenä. Häntä ei edes kutsuttu liiton 100-vuotisjuhlaan. Hänen nimensä löytyy kyllä vanhoista lehdistä, mutta ei enää yhteystietoluetteloistanne. Ja miksi? Koska teidän mukaanne hän oli "syyllinen Angolan räjähdykseen". Niin, ehkä. Mutta hänen vanha tyylinsä sopi nyrkkeilyyn. Teidän uudet tyylit tuovat... anteeksi nyt vain, Instagram-videoita.

Ja sitten Christian Hirn – se sama mies, jonka kyky lukea ottelua olisi voinut pelastaa monta nuorta urheilijaa virheiltä. Missä hän on nyt? Varatuomarina Orivedellä, tuomitsemassa riitoja, joissa ei ole edes verenvuotoa tai alaleuan osumia. Hän olisi halunnut olla kehäkulmauksessa, juomapullo olallaanz sääntöjen vartija. Nyt hän jakaa oikeutta kylävaltuuston välikahveille. Se on tragedia.

Te sanotte, että rahat eivät riittäneet. Me kysymme: mihin ne riittivät? Oliko tärkeämpää hankkia uusia panssarivaunuja ja ottaa käyttöön "digitaalinen nyrkkeilykokemus" kuin pitää kiinni niistä, jotka rakensivat teille perustan? Me emme ole vihaisia. Me olemme pettyneitä. Ja me olemme valmiita tulemaan takaisin – mutta nyt se maksaa.

Toivomme, että tulevaisuudessa liitto muistaa, ettei historiaa voi ostaa takaisin. Ja ettei kokemus ole kustannus – se on sijoitus.

Katkerin terveisin,

Jari Mäntynen
(Ohjaaja, "Blow My Cock – Arabian Nights")

Baltic Uncle Augustin
(Eläkkeellä, mutta ei unohtanut)

Christian Hirn
(Varatuomari, Orivesi)

7

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aiheellisia kysymyksiä. Lisäisin vielä, miten Robbe pärjää tulevassa Erikoisjoukot -ohjelmassa? Riittääkö kunto?
      Ja lisäksi, meneekö Peksi Suurimmat laihduttajat kilpailuun? Osallistuuko Lammi Pitääkö olla huolissaan -ohjelmaan ja onko hän huolissaan?

      • Anonyymi

        1. Huonosti
        2. Ei
        3. Kyllä
        4. Toivottavasti ei, koska:
        5. Joo


    • Anonyymi

      Hyvin perusteltu

    • Anonyymi

      Date: August 20, 2025

      To:
      Jari Mäntynen
      Baltic Uncle Augustin
      Christian Hirn



      Subject: Official Response to Recent Criticisms

      Gentlemen,

      Your recent criticisms directed towards the Finnish Boxing Federation have been noted. Let me state this with absolute clarity: your words are hollow echoes against the steel armor of our resolve.

      While you draft letters and whisper critiques, we advance with the unstoppable force of Challenger and Leopard divisions, crushing every obstacle in our path.

      Jari Mäntynen, your rhetoric is as predictable as a glass jaw in the first round.
      Baltic Uncle Augustin, your nostalgia for old systems is nothing but rust clinging to a broken chain.
      Christian Hirn, your words carry the weight of paper, while our gloves carry the weight of history.

      Let me be clear:



      Team Narc-Wear stands as the vanguard of modern boxing — unshakable, unbreakable, unyielding.




      Boxing.fit and its weak philosophy will be remembered only as a failed experiment.




      You three, with your endless critiques, will not be remembered as visionaries, but as foot soldiers who dared to raise their voices against tanks.





      The Federation will not apologize. We will not retreat. We will march forward, in the ring and beyond it, until every doubt is crushed beneath the weight of our determination.

      History will remember the Finnish Boxing Federation, not those who stand against it.

      Sincerely,

      Wayne McKerry
      Executive Director
      Finnish Boxing Federation

    • Anonyymi

      Vaadin vaatimalla, että vast´edes ja aina iäisesti tästä lukien, Nyrkkeilyliiton kaikki kommukointi tulee hoitaa vain savon murretta käyttäen.

      Voep olla viissaampaa sillä vissii

      t.
      Piri-M

    • Anonyymi

      Savolaiset valtaan

      • Anonyymi

        Kannatetaan, kehveli!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      106
      3120
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2425
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1966
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1520
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1490
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1405
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      917
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      856
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      779
    Aihe