Mulla todettiin atopia tässä viime syksynä, liekö ehkäisyrengas laukaissut sen koska ei koskaan aikaisemmin ollut mitään. Nyt joka tapauksessa iho pysyy joten kiten kunnossa ahkeralla rasvaamisella ja silloin tällöin kortisonia laittamalla. Talvella kävin myös valohoidossa, muttei siitä nyt niin paljoa ollut apua.
Ongelmakohtana mulla on lähinnä silmäluomet, ne kutisee ja kirvelee eikä tilannetta helpota että saan kutinaoireita myös kosmetiikasta. Epikutaanisteisteissä ei näy mitään, mutta oireita tulee silti. Onko kenelläkään samaa ongelmaa? Käytän luomille yleensä ultracortenol-voidetta, mutta en haluaisi laittaa sitä enää, olen käyttänyt sitä kohta puoli vuotta, koska se on kuitenkin lääke. Olen kiitollinen kaikista neuvoista.
Allergia/atopia & silmäluomet
6
7209
Vastaukset
- atopikko
Mulla on ollu atopia nyt 22-vuotta. Pahin alue on varsinki talvisin silmäluomet. Minulla ne ovat niin pahat että luomien keskelle tulee verta ja muuta nestettä vuotavat haavat. Tuska on melkonen. Lääkärit ei osaa auttaa asiaa, olen käynyt useasti apua kysymässä. Sitten vaan täysin piittaamatta laitoin silmäluomiin kortisonia. Se nyt ei ole suositeltavaa ja siitä pelotellaan. Silti sen jälkeen en ole kertaakaan joutunut samasta vaivasta kärsimään. Nyt olen käyttänyt lähes joka ilta kuuden vuoden ajan kortisona silmäluomiin ja joka paikkaan missä vaan atopista ihottumaa on ja se on ainut mikä tepsii. Olen käyttänyt kortisonia jo niin kaun että luulisi siitä jo ne ongelmat tulleen jos tulee. Mutta ainut mitä kortisonin( erittäin yli kulutuksesta) on seurannut, on terve iho! Minusta ei enää edes huomaa että minulla on atopia. Älä kuitenkaan unohda perus rasvausta.Se on joka iltanen rituaali ja aina pesun jälkeen mutta kannattaa!
- Minä
Olen ollut kemikaliossa töissä ja tuolloin kuulin, että tuotteisiin lisätty olikohan A- vai B-vitamiini saattaa aiheuttaa joillekin atopikoille oireilua. ( niin kuin moni muukin asia) Oletko kysynyt asiaa ostopaikastasi? Tämä on kumminkin niin yleinen vaiva, että ammatti-ihminen voisi osata auttaa. Itselläni auttaa tuotteen vaihto toiseen.
- larpsukka
Mulla on ollu kans atopia koko iän. Silmät oli ennen ihan hirveessä kunnossa.. punaset, hilseili ja haavaumia sillon tällön. Kortisonia käytin tietenkin pakon edessä, kun mikään muu ei auttanu. Nyt vuos sitten aloin käyttää Elidel-nimistä rasvaa, se toimii yhtä tehokkaasti kuin kortisoni, mutta siinä ei vaan ole niitä ihoa vaarantavia aineita, joita kortisonissa on! Sitä saa käyttää säännöllisesti vaikka monta kertaa päivässä, jos on tarve. Nyt mun iho on pyysyy aivan ihanana, se on ihanan sileä eikä hilseile koskaan!! Huono puoli Elidelissä on se että se on hullun kallista, mutta jos menee lääkärille ja pyytää sitä kirjottaan sulle B-todistuksen, niin sillon sitä saa puolet halvemmalla. Kannattaa todellaki koittaa Elideliä, mä käytin kortisonia ennen aivan liikaa, ja sen takia mulla on jo nyt kauheat rypyt silmissä ja oon vasta 18 vuotta!! Että kortisonilla ON todellaki huono vaikutus ihoon, sehän ohentaa sitä ja kaikkea muutaki. Tsemppiä teille!!
- ceemedia
Google löysi vain "Silmäluomen iholla oleva haavauma, joka ei parane muutamassa viikossa, on usein syöpäkasvaimen aiheuttama. Tämä syövän muo- to ei alkuvaiheessa ..."
- atoopikko
Minun silmäluomi-ihottumaani tehosi erittäin kyvin takrolimuusivoide (kortisoni pidemmän päälle vain vaikeutti tilannetta). Se on uudehko, kortisonia jollain tapaa vastaava voide, mutta sillä ei ole kortisonin ihoa ohentavaa vaikutusta. Eli ainakin tämänhetkisten tutkimusten mukaan turvallinen pitkäaikaisessakin käytössä. Lieneekö tuo mainittu Elidel-voide takrolimuusia sekin. Kysy lääkäriltä!
- larpsukka
KOKEILE ELIDELIÄ!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla723024Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "632609SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1232459Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.891476Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341296Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1021023Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o193994Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m85950Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html155877Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä73870