Nyt kun Lontoon terrori-iskuista on kulunut puolitoista vuorokautta, niin oletteko lukeneet Suomessa olevien imaamien tuomitsevan kyseisiä iskuja?
Miten mahdollisesti muslimien palstoilla palstanpitäjien/moderaattorien toimesta?
Itse vilkaisin pikaisesti tuota shiiojen sivua ja islamopasta, mutta kummassakaan ei ollut ainakaan etusivuilla. Keskustelupalstalla shiioilla oli keskustelua asiasta, wahhabien keskustelu oli näköjään hakkeroitu.
Yleensä ns. aapoistit aloittavat ymmärtämisen ja hyväksymisen vasta muutaman päivän kuluttua pölyn laskeuduttua, joten ilmeisesti nämä alkavat kirjoitella vasta ensi viikolla.
Voisitteko pistää palstalle havaintojanne mikäli havaitsette islamilaisten yhteisöjen todella tuomitsevan kyseiset terroristit, ei pelkästään terrorismin käsitteenä.
Minä en ainakaan itse ole nähnyt juurikaan fundamentalistien tuomitsemisia vastakkaisista väitteistä huolimatta. Tässähän heillä olisi haluttaessa mahdollisuus korjata tuota passiivisuutta.
Terrorismin tuomitseminen
8
555
Vastaukset
- Karim
Siis paavi ei ole käsittääkseni vieläkään pyytänyt ristiretkiä anteeksi muslimeilta, ja monesko on menossa? Moniko kristitty täällä päivittäin pyytelee anteeksi tuhansia nälkään kuolleita muslimeita sinä päivänä?
Miksi helvetissä minun pitäisi olla polvillaan teidän edessänne kun maailmassa on todellakin suurempiakin ongelmia ja uhkia, ihan vain sen takia että tämän yhden teon tekijät sattuvat sanomaan edustavansa samaa uskontoa kuin minä?- ristiretkeläinen
Maailma olisi paljon parempi paikka, jos ihmiset pysyisivät siellä missä kuuluu. Mitä itse teet tässä maassa?
- Eihän?
>Miksi helvetissä minun pitäisi olla polvillaan teidän edessänne kun maailmassa on todellakin suurempiakin ongelmia ja uhkia, ihan vain sen takia että tämän yhden teon tekijät sattuvat sanomaan edustavansa samaa uskontoa kuin minä?>
Sanopa sinä. Itse en ole laskenut sinun olevan imaami tai ns. puolivirallinen islamilainen taho, joten en ole erityisesti kommenttia sinulta odottanutkaan. Mutta jos kerran itse lasket itsesi moisiin ryhmiin niin siitä vaan. Toki kommentoida saa kuka vaan. - freedom,liberty
Onko muslimit pyytänyt anteeksi niiltä mailta jotka ne on miekalla alistanut ! (historiassa taaksepäin & nyky ajassa?). Nälkään kuolemisesta miten jakautuu arabimaissa öljystä saadut varat ?
- Kun sehän
Järjestikin Muhammedille koko muslimi uskonnon siksi,että katolinen kirkko saisi sitten arabien avulla Jerusalemin itselleen.
Mutta muhammed petti Katolisen kirkon,tyypillinen arabiluihu kun oli.
ja niin kävi,kuin Jumala on Raamatussa ilmoittanutkin.
Hän lupasi palestiinan Israelille. Siksi Juutalaiset asuvat siellä. Eikä arabit,tai Katolinen kirkko.
Jumala sanoo lopun päivinä, pohjoiselle anna tänne ja etelälle,älä pidätä.
Profetia Israelin paluusta omalle maalleen,kaikkien kansojen seasta.
Ja me olemme sen nähneet.Raamatun profetiat pitävät paikkansa.
ihminen on henk. koht. vastuussa teoistaan jumalalle. omista teoistaan ei muiden.
- Eihän?
tulkitsenko siis oikein, ettet näe mitään tarvetta islamia edustavien tahojen kuten imaamien ja näiden propagandasivujen irtisanoutumiselle terrorismista?
Mitä haittaa siitä olisi, jos ne eivät terroristisia aineksia hyväksy ja kannata?
- peräti
moskeijan polttamisen jälkeen, terrori-iskun tekijät Lontoossa tuomittiin "viattomia ihmisiä tappaviksi pelkureiksi", eikä moskeijan polttajia mainittu laisinkaan.
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101980178363
Kyllä islamilaisetkin haluavat rauhassa elää, ja heilläkin on taju syy-seuraus-suhteitten ymmärtämiseen.
Ongelmallisinta asiassa on islam itse, joka ei kuulemma ole tulkittavissa, eikä ihmisen ymmärrettävissä.
Kriittinen rakentava keskustelu islamin sisältä puuttuu täysin, ja ilman sitä, omien tulkintojen esittäjiä ei voi arvostella.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706524
- 584462
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s283098- 612977
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161895- 151554
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271536Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381485- 341330
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest441230