Tässä blogissa hyvät perustelut Toyotan valinnalle!

Anonyymi-ap

14

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoittaja varmaan Tero. Kun auto on työkalu ja sillä joutuu ajamaan niin merkki ei vaan ole Toyota. Kakkosautona voisi mennä mutta siihenkin löytyy parempaa.

      • Anonyymi

        Se on vain ja ainoastaan sinun kuvitelmasi ja saa sellaisena pysyäkin.


    • Anonyymi

      Teksti on todella erinomainen ja kertoo kaikkialla maailmassa koetun totuuden.

    • Anonyymi

      Toyotassa on yksi todella huono puoli. Jos selviää uudessa mallissa joku kömmähdys, tehdas ei tee enää parannuksia ennen kuin on taas aikanaan täysin uuden mallin aika. Nyt esimerkiksi uusimmissa bZ4X- ja RAV4-autoissa (valmistettu loppukevät -25) on jo multimedianäytössä kuvake mistä saa nopeasti nopeusrajoitushälytyksen pois. Tai siis pitäisi saada, mutta ei saa. Kuulemma ei ole yhteyttä digimittaristoon ja maahantuoja selvittelee saako sitä edes. Hiemankin aiemmin tuotannossa olleisiin (joissa siis sama multimedialaitteisto ja digimittaristo) ei luultavasti tule päivitystä jolla tuon kuvakkeen saisi näyttöön. Tehdas on siis jäykkä ja byrokraattinen! Monissa muissa merkeissä noita uudistuksia laitetaan ota-päivityksinä (langattomasti "On The Air") mutta Toyotiin ei.

    • Anonyymi

      Olipa hauskaa paskaa ja niin vanhasta ajasta kertova juttu.
      Kaikkea sitä voidaan bittiavaruuteen kirjoittaa.
      Toyotan huoltaminen on luokassaan kalleinta.
      Toyota pettää ja jättää matkalle kaikkein useimmiten(ADAC 2024).
      Toyotat ruostuvat pahiten ja siksi hyvitykset ovat heikenneet 2010 jälkeen hurjasti, paitsi jos olet "pantin haltija" ja vaihdat nopeasti uuteen Toyotaan.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tässä todisteet: https://www.is.fi/autot/art-2000001207389.html

        Me asumme Suomessa ja täällä on eri systeemit ja hinnat. Toisaalta nyt elämämme vuotta 2025, ei 2016.
        Kannattaa sinuakin lukea autolehtien vertailuja ja sieltä saat huoltojen ja käyttökulujen hinnat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Me asumme Suomessa ja täällä on eri systeemit ja hinnat. Toisaalta nyt elämämme vuotta 2025, ei 2016.
        Kannattaa sinuakin lukea autolehtien vertailuja ja sieltä saat huoltojen ja käyttökulujen hinnat.

        Tai sitten voi ajaa useamman merkkisellä autolla ja vertailla aivan itse - ja sitten ihmetellä autolehtien lukuja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tai sitten voi ajaa useamman merkkisellä autolla ja vertailla aivan itse - ja sitten ihmetellä autolehtien lukuja.

        Huoltofirmojen hintojen vertailu kannattaa. Ei se Toyota suosio synny tyhjästä. Ei vaan Suomessa vaan koko maailmassa vaikka vikavagentrolli hädissään kuvittelee joidenkin kehitysmaiden hallitsevan automarkkinoita. Todellusuudessa kuitenkin Toyota on koko maailman ylivoimainen ykkönen! Kyllä Skodakin itäeuroopassa omalla kotimarkkinna-alueellaan pärjäilee kuin Lada aikanaan neukkulassa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanha uutinen vuodelta 2017....TM:n käyttökuluvertailuissa tojota aina viimeinen

        Tilanne ei ole muuttunut. Jopa sähköauto pitää käydä näyttämässä huollossa 15.000 km välein, ja laskua perään.


    • Anonyymi

      Pärjääjän ihminen syömällä ikänsä puuroakin, mutta harva siihen tyytyy. Ihminen haluaa parempaa ja vielä vaihtelua välillä. Säälilsi käy niitä, jotka ovat ajaneet vain yhdellä merkillä ikänsä. Tosin, eivät he edes tiedä mitä ovat menettäneet.

      • Anonyymi

        Onnekkaimmat ovat ne jotka ovat omistaneet useita merkkejä ja viimein päätyneet Toyotaan. Silloin vasta on tajunnut että kuinka se huoleton autoilu on alkanut. Ei se merkkiuskollsuus ole sattumaa eikä synny tyhjästä ainakaan näin kuutta eri merkkiä ja viittätoista eri autoa omistaneelle.


    • Anonyymi

      Istuin mukavuudessa ja ergonomiassa tosin lypsyjakkara menee edelleen edelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe