Puolustusmäärärahat

Anonyymi-ap

NATOn jäsenenä Suomen puolustusmäärärahat kolminkertaistuvat ja uudeksi tasoksi tulee noin 10 mrd euroa vuositasolla. Yli kuuden miljardin lisäys on merkittävä. Esim. Ranska on käyttänyt puolustukseensa 50 mrd euroa mutta nyt aikovat lisätä määrärahoja jopa saman verran kuin Suomi eli reilulla kuudella miljardilla.

Ranskassa vastustetaan ajatusta rahoittaa puolustusmäärärahojen lisäystä leikkaamalla palveluista. Ranska on velkaantunut maa, joka ei myöskään voi lainata rahaa armeijan tarpeisiin. Siinä Ranskalla on suuri ongelma. Meidän poliittinen eliittimme on ratkaissut asian kevyesti eikä meillä ole mitään ongelmaa rahoituksen suhteen. Otamme lainaa eikä nykyinen poliittinen eliittimme kanna asiasta mitään vastuuta. Orpo kertoi Suomen saavan rahoituksen puolustusmäärärahojen kolminkertaistamiseen talouskasvusta. Onko joku havainnut viime vuosina sellaista? Onko näköpiirissä talouskasvua?

Onko Orpolta karannut mopo käsistä? Ei mitään vastuuntuntoa eikä järjen häivää hallituksen puuhasteluissa. Joutais hajottaa tuon hallituksen.

8

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Purra ottaa rahat köyhiltä

    • Anonyymi

      KULTAPOSSUILLE RAHAA ETTÄ SAA SAPOTOIDA LAPSIPERHEITÄ JA RAISKATA NAISIA...

    • Anonyymi

      Saramo kiitos! Olet täysin oikeassa puolustusmäärärahoista. Edesmennyt setäni sanoi: Venäjä jos tänne tulee.... siinä parikymnentä minuuttia, niin tää on vallattu ja peltikatto päällä. Näin on.

      • Anonyymi

        Hellan lettas sentään rusnya Pietarista. Sopii räxyttää ku venäläinen kylärakki ku muuhunkaan ei pysty tekemään


    • Anonyymi

      Jos Rumppi keikahtaa puolustusrahoja voidaan senjälkeen leikata

    • Anonyymi

      Sote alueilta voidaan ottaa enemmänkin pois ja antaa armeijalle, koska siellä on paljon löysää ja isopalkkaisia johtajaylilääkäreitä!

    • Anonyymi

      Otetaan Islannin malli käyttöön ja säästetään!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5459
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5036
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4146
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2168
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      45
      2090
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe