Puolustusmäärärahat

Anonyymi-ap

NATOn jäsenenä Suomen puolustusmäärärahat kolminkertaistuvat ja uudeksi tasoksi tulee noin 10 mrd euroa vuositasolla. Yli kuuden miljardin lisäys on merkittävä. Esim. Ranska on käyttänyt puolustukseensa 50 mrd euroa mutta nyt aikovat lisätä määrärahoja jopa saman verran kuin Suomi eli reilulla kuudella miljardilla.

Ranskassa vastustetaan ajatusta rahoittaa puolustusmäärärahojen lisäystä leikkaamalla palveluista. Ranska on velkaantunut maa, joka ei myöskään voi lainata rahaa armeijan tarpeisiin. Siinä Ranskalla on suuri ongelma. Meidän poliittinen eliittimme on ratkaissut asian kevyesti eikä meillä ole mitään ongelmaa rahoituksen suhteen. Otamme lainaa eikä nykyinen poliittinen eliittimme kanna asiasta mitään vastuuta. Orpo kertoi Suomen saavan rahoituksen puolustusmäärärahojen kolminkertaistamiseen talouskasvusta. Onko joku havainnut viime vuosina sellaista? Onko näköpiirissä talouskasvua?

Onko Orpolta karannut mopo käsistä? Ei mitään vastuuntuntoa eikä järjen häivää hallituksen puuhasteluissa. Joutais hajottaa tuon hallituksen.

8

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Purra ottaa rahat köyhiltä

    • Anonyymi

      KULTAPOSSUILLE RAHAA ETTÄ SAA SAPOTOIDA LAPSIPERHEITÄ JA RAISKATA NAISIA...

    • Anonyymi

      Saramo kiitos! Olet täysin oikeassa puolustusmäärärahoista. Edesmennyt setäni sanoi: Venäjä jos tänne tulee.... siinä parikymnentä minuuttia, niin tää on vallattu ja peltikatto päällä. Näin on.

      • Anonyymi

        Hellan lettas sentään rusnya Pietarista. Sopii räxyttää ku venäläinen kylärakki ku muuhunkaan ei pysty tekemään


    • Anonyymi

      Jos Rumppi keikahtaa puolustusrahoja voidaan senjälkeen leikata

    • Anonyymi

      Sote alueilta voidaan ottaa enemmänkin pois ja antaa armeijalle, koska siellä on paljon löysää ja isopalkkaisia johtajaylilääkäreitä!

    • Anonyymi

      Otetaan Islannin malli käyttöön ja säästetään!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe