Lasse Seppälä ja lavanostimien lankeemus

Anonyymi-ap

Pori, marraskuu 2024. Sateen piiskaama kaupunki nukkui rauhassa, mutta Porin NMKY:n kokoushuoneessa käytiin epätavallisen myöhäinen palaveri. Toiminnanjohtaja Lasse Seppälä, arvostettu mutta eksentrinen mies, oli juuri saanut läpi vuoden 2025 budjetin. Kukaan ei arvannut, että samalla hetkellä hänen mielessään kupli suunnitelma, joka tulisi järisyttämään yhdistyksen perustuksia.

Lassen pakkomielle oli alkanut viattomasti. Hän oli viettänyt kesän serkkunsa maatilalla Ulvilassa, missä hän oli saanut ajaa New Hollandin lavanostinta — sinistä jättiläistä, joka nousi kohti taivasta kuin raamatullinen ilmestys. Lavanostimen ohjaamossa Lasse oli tuntenut olonsa enemmän eläväksi kuin koskaan. Siitä hetkestä lähtien mikään ei ollut entisellään.

Syksyn mittaan Lassen käyttäytyminen muuttui. Hän puhui kokouksissa nostinkaluston “strategisesta merkityksestä” ja ehdotti, että NMKY voisi laajentaa toimintaansa "vertikaalisen liikkuvuuden sektorille". Moni piti sitä kuvainnollisena puheena nuorisotyöstä. He olivat väärässä.

Joulukuussa Lasse teki siirtonsa. Hän käytti NMKY:n investointirahastoa – rahaa, joka oli varattu liikuntasalin kunnostamiseen ja nuorten leireihin – ja osti neljä kappaletta New Hollandin lavanostimia. Yhteishinta: 412 000 euroa.

Paljastus ja kaaos
Kaikki paljastui helmikuun alussa 2025, kun eräs nuorisotyöntekijä huomasi uuden “työsuhdeauton” olevan 8 metriä korkea ja parkkeerattuna NMKY:n saunarakennuksen taakse pressun alle. Lasse oli nimennyt sen “Kiipeämisen monumentiksi”.

Kohun noustessa Lasse ei perääntynyt. Lehdistötilaisuudessa hän puolusti itseään sanoen:

“Lavanostin symboloi nuoren ihmisen matkaa yhteiskunnassa. Meidän tehtävämme ei ole pitää nuoret maan tasalla – vaan nostaa heidät ylös.”

12

621

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun nostoauto huutokaupataan, on nyrkkeilypuitteet lopullisesti menetetty

    • Anonyymi

      Ennenkuin kukaan ehti kummemmin reagoida, Seppälän tutut olivat jo painattaneet plagaatit tienvarsiin:

      PORI - SUOMEN LAVANOSTINPÄÄKAUPUNKI 2025!

      YHDESSÄ NOSTETAAN SUOMI YLÖS SUOSTA! JA KAHDEKSAN METRIN KORKEUTEEN!

      Lasse Seppälä aikoo viikonloppuna ylittää Kokemäenjoen nostimella! NMKY:n rahoilla valetaan betoniramppi Koillisväylän sillan kylkeen ja New Holland lipuu Rantakartanon pihasta suoraan jokeen. Ja yli!

      "Kun tästä selvitään on taantumakin jo lähes selätetty" Seppälä kommentoi rauhallisena. "Pidän korin jatkuvasti puoli metriä joenpinnan yläpuolella, en usko että tulee yllätyksiä. Jos tulee niin Kauramäki ja Peräjoki ovat sukelluspuvuissa valmiina auttamaan."

    • Anonyymi

      Betoni kuivuu parhaillaan, heti kun rakennusvalvonta antaa luvan niin Lasse Seppälä ohjaa New Hollandin Kokemäenjoen kuohuihin!

      "Aikaa menee päiviä, mutta se on pientä" Seppälä kommentoi nostimesta. "Aion yöpyä täällä nostolavalla siihen asti että on aika ylittää Kokemäenjoki. Poistun korkeintaan Rantakartanoon syömään ja vessaan. Tämä on nyt ALL-IN-tilanne, vähän niinkuin Weltheimilla ja McKerryllä Maunulassa. Mitchellin Turon poikakin on lentämässä tänne paikan päälle katsomaan."

      Jäämme seuraamaan tilannetta.

    • Anonyymi

      J-P JÄRVINEN on tulossa omalla Dino 3000:sellaan kokemänjoen yli! HÄLYTYS!

    • Anonyymi

      JP jäi jumiin keskelle kuohuvaa virtaa, Dinon teli tarttui kiinni hiekkasärkkään.

      "Tätä ei olisi ikinä tapahtunut jos minulle olisi annettu edes säällinen virka uudessa liitossa!" Järvinen karjui megafoniin keskeltä Kokemäenjokea.

      Järvinen alkoi ammuskella laittomalla pienoiskiväärillä kohti NMKY:n betoniramppia, nyt on käynnissä tulitaistelu keskellä Poria!!

      • Anonyymi

        Baltic Uncle on paikalla, ja tekee Matrix-elokuvasta tuttuja väistöjä!

        Käsittämätön näky - valkopäinen käpy väistelee luoteja ja kieppuu sinne tänne!


    • Anonyymi

      Kauramäki ja Peräjoki avasivat tulen myös. Kauralla on Winchester, Peräjoella kuudestilaukeava Smith&Wesson. Vierestä Rene Järvinen laukoo Professorin vanhalla kolmestilaukeavalla kohti Dinoa jonka korissa Järvinen säheltää patruunarasioiden kanssa.

      "Ei hyvältä näytä" Porin poliisista sanotaan. "Järvisellä on tuhansia patruunoita ja hän on ilmeisesti kytkenyt räjähteitä Koillisväylän siltaan. Sukeltajat kääntyivät takaisin, nyt tarvittaisiin sitä Haminan mursua ravistelemaan tuo ukko pois korista. Lisäksi Järvisellä on rannassa apujoukkoja."

      Apujoukoilla viitataan ilmeisesti "One round Pasaseen" joka peruuttaa Hillman Impistä tehtyä sukellusvenettä jokeen.

      "Toivoisin että alueen nyrkkeilyseurat lakkautettaisiin niin saataisiin viimeinkin rauha kaupunkiin" ohikulkija huokaisi. "Tämä tilanne on ollut jo pitkään kestämätön ja líenee vaan ajan kysymys kun se Nyrkkeilyliitto lähettää tänne hävittäjiä ja tankkejakin."

    • Anonyymi

      Koko viikonlopun kestänyt ammuskelu päättyi myöhään maanantai-iltana.

      New Holland otti todella pahasti osumaa, Järvinen laukoi itse nostimeen 140 luodinreikää ja OneRoundPasanen jysäytti siihen vielä kertasingolla. Yli satatonnia Porin NMKY:n rahoja meni taivaan tuuliin.

      Dinoa ei saatu pelastettua ainakaan vielä, se kallistui pahasti ja Järvinen pelastautui Helmisen kumirenkaalla alavirtaan. Helmisen Hillman Imp-sukellusvene jäi jumiin samalle hiekkasärkälle.

      Kauravaari, Peräjoki ja Seppälä katosivat vähin äänin kun ilta hämärtyi.

      "Taas se nähtiin, nyrkkeily on vaarallinen laji" Poliisimestari sanoi. "Kaksi tuhoutunutta nostinta, satoja luodinreikiä lähiseudun taloissa ja nolla henkilövahinkoa. Alueen kasvusto kyllä kärsi."

    • Anonyymi

      Baltic Uncle Augustin lähti varhain tänä aamuna pelastamaan Järvisen nostinta Kokemäenjoesta.

      Ukko laskeutui munasillaan kuohuvaan jokeen ja lähti kauhomaan kohti hiekkasärkälle juuttunutta Dino kolmetonnista. Mitään näkyviä aseita (tuliaseita) ei ukolla ole mukanaan. Tätä kirjoitettaessa Baltic Uncle on pysähtynyt huilaamaan Koillisväylän sillan tukipilarille.

      Mikä on BBU:n aikomus tällä kertaa?

    • Anonyymi

      Naapureilta on tiedusteltu heidän kokemuksiaan Augustinien perheestä, kun heillä oli aikanaan 90-luvulla kesähuvila Kokemäellä.

      - Kyllä niiden kanssa hyvin juttuun tuli. 90-luvun lama ja King's tallin kalliit illat kuulemma tuntuivat perheen taloudessa, kun Pertti ja Psycho olivat King's tallin osakkeisiin sijoittaneet pitkän pennin. Ja tämä nuorin veli, BBU mikälie, oli investoinut kalliisiin työkoneisiin, oli lavanostinta, kuorma-autoa, nosturiautoa ja muuta.

      - Eivät he ehtineet asustella täällä kuin parin vuoden päivät. Lopulta huvilan saunarakennus paloi, ja mystisesti ennen sitä omistussuhteet olivat muuttuneet niin, että huvila olikin Pertin vaimon nimissä.

      - Alibissa vuonna 1999 eräs keltaisen pörssin huijari Pertsa Lajunen kertoi, että Psychotic Augustin olisi tarjonnut hänelle 333 tuhatta markkaa mökin polttamisesta ja Pertin vaimon ampumisesta. Hän tarjosi tehtävään Ukko-Mauser antiikkipistoolia. Lajunen kieltäytyi eikä asiaan enää palattu.

    • Anonyymi00012

      Sekä Dino että Hillman Imp ovat edelleen Kokemäenjoessa tukevasti jäätyneenä särkälle. Kaupunki ei liikauta eväänsäkään, NMKY ilmoitti että niiden pelastamiseen ei riitä rahoja.

      Matti Kelo on julkisesti pohtinut Challenger-tankin käyttöä laitteiden hinaamiseen rantaan. Mutta ei ole vielä uskaltanut ynnäillä maksaako vuotava pakettiautosta tehty sukellusvene ja luodinreikiä täynnä oleva lavanostin itseään takaisin sadassakaan vuodessa.

      "Nostinkalustoa meillä on jo paljonkin ja vedenalaiseen sodankäyntiin CIAA:n kanssa ei ole kummemmin intressejä. Helpompi ammuskella niitä pinnassa kun yrittävät rantautua" Kelo pohtii.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe