Minulla on luottotiedoissa maksuhäriömerkintä jonka vanhenemispäivä on tänään. Onko minulla siis huomenna luottotiedot kunnossa?
Maksuhäriömerkinnän poistuminen?
10
356
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole, ks. ulosottokaari 1 luku 32 §
https://finlex.fi/fi/lainsaadanto/2007/705#chp_1__sec_32v20090932__heading- Anonyymi
Eli siis pitää vielä erikseen pyytää ulosotosta jotain merkinnän poistoja? Ei ole ollut pitkäkestoista ulosottoa. Kaikki on nyt maksettu ja hoidettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli siis pitää vielä erikseen pyytää ulosotosta jotain merkinnän poistoja? Ei ole ollut pitkäkestoista ulosottoa. Kaikki on nyt maksettu ja hoidettu.
Sain kysymyksestäsi käsityksen, että velkasi ehtivät vanhentua.
- Anonyymi
Ahaa. Kertoisitko ihan omien sanoin, mitä tarkoittaa "vanhenemispäivä"?
- Anonyymi
Ei ole koska nwo. Laitoshenkilöstö koostuu pääasiassa sen henkisyydestä. Nwo:sta.
- Anonyymi
Asiasta on keskusteltu aiemmin täällä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17673938/pitkaaikainen-ulosotto-ja-uusi-laki#comment-118131810
Eli ulosottomies ilmoittaa vain velallisen pyynnöstä.
Velkojan tulee kuitenkin ilmoitus tehdä oma-aloitteisesti. - Anonyymi
Otin juuri tuoreen luottotietoraportin joka on tyhjä. Ei merkintöjä. Silti mikään osamaksu- tai rhoitushakemus ei mene läpi. Missä vika?
- Anonyymi
Mikään? Miten monesta paikasta oikein hinkuat heti uutta velkaa?! Eikö ulosotto opettanut mitään?
Toisekseen: jätitkö noiden samojen paikkojen aikaisemmat ostot/velat maksamatta? Jos kyllä, niin ei se luottotietojen palautus firmojen/lainanantajien omia järjestelmiä "nollaa" vaan järjestelmät kyllä muistaa, ettei uudestaan kannata luottoa sinulle antaa. Sori, mutta näin se vaan on. - Anonyymi
Yksi päivää olleet luottotiedot puhtaana, heti pitää yrittää kymmenestä paikasta lainaa tai osamaksuja. Ei hyvältä näytä sinun touhusi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi päivää olleet luottotiedot puhtaana, heti pitää yrittää kymmenestä paikasta lainaa tai osamaksuja. Ei hyvältä näytä sinun touhusi.
Täytyy sitä kai nyt asian kunniaksi saada vähän juhlia nettikasinoilla ja baarikierroksella!!
Jos ei sit takaisinmaksut onnistu niin ei se enää niin kauheelta tunnu ku ekal kertaa ulosottoon joutua kun nyt jo kokemuksesta tietää ettei se maailmanloppu ole. Oikeestaan tuttu ja turvallinen olotila.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688432Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2544738Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624089Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673722- 901688
- 921171
- 42847