Urpilainen saa komissiolta vielä siirtymäkorvausta, joka on 55 prosenttia komissaarin palkasta. Urpilaiselle maksetaan siis vajaat 15 000 euroa kuukaudessa.
Urpilaisen pesti päättyi marraskuussa. Korvausta maksetaan vähintään puoli vuotta ja korkeintaan kaksi vuotta.
Urpilainen muistuttaa, että korvaukseen kuuluu karenssi. Komission täytyy hyväksyä
Urpilaisen pesti päättyi marraskuussa. Korvausta maksetaan vähintään puoli vuotta ja korkeintaan kaksi vuotta.
Urpilainen muistuttaa, että korvaukseen kuuluu karenssi. Komission täytyy hyväksyä
Vastaukset 15
Vanhimmat
On nää kommari pellet itselleen virkoja taikonut veronmaksajien rahoilla. Ei ihme että rahat enään riitä.
”EU-virkamiesten palkat maksaa Euroopan unionin budjetti. Euroopan unionin toimielimissä työskentelevät saavat palkkansa suoraan EU:n talousarviosta, ei kansallisista budjeteista”
Edellinen pm sanna 17000e kuukaudessa ja aamiais etu veronmaksajien piikkiin ym.
Paljos orpo saa?
Marin maksoi aamiaiset takas valtiolle.
Tulevat persujen sopetumiseläkkeet tullaan maksamaan 100% verorahoituksella ja ei pitäisi olla suurikaan yllätys, että ketkä tästä etuisuudesta pääsevät nyt pienen hiljaiselon perästä nauttimaan.
Pitäisikö Urpilaisen kieltäytyä siitä persujen mieliksi? Kaikille muille saadut korvaukset ovat väärin paitsi persuille, vaikka nämä eivät koskaan komissaareiksi tule pääsemäänkään.
Joo tuo raha nyt on järkyttävän iso, mutta ei syy ole Urpilaisen
Joo, mutta suomalaisilta komissaareilta tulisi kieltää tuollaiset törkykorvaukset.
mitä lienee jemmassa verottomilla naurusaarilla.......
hah hah hah hah hah hah hah hah hah hah hah
Vain muille EU komissaareille tulisi sallia tämä etuus. Pitäisi säätää tämä suomalaisille kielletyksi.
Eu rahoista maksaa isot verot suomen valtiolle ja kunnalle. Eikö se ole hyvä asia?
Veronmaksu (jos toteutuu) lienee ainoa oikeudenmukainen asia tässä yhteisten varojen ryöstössä.
Ryssä ainakin olisi mielissään jos erottaisiin EU:sta. Täällä ihan kotimaassakin verovaroista maksettavat kansanedustajien ja etenkin ministerien korvaukset ovat täysin hervottomia!
voisi vaihtaa Dubaissa kameliin, siitäkin olisi Suomelle enemmän hyötyä.