Mitä kannattaisi tehdä työttömäksi jäädessä, kun oikeasti olen mt-asioiden takia työkyvytön, mutta kelan mielestä terve? Työsuhde päättyy, sairausloman jatkoa ei kela hyväksy. Olen lukenut täällä ketjua työkyvyn arviointiin joutumisesta, eikä todella kuulosta herkulta. En ole tähän mennessä saanut apua useista kokeilluista lääkkeistä enkä keskusteluista kymmenien vaihtuvien henkilöiden kanssa. Vastenmielisyyteni koko systeemiä kohtaan kasvaa vuosi vuodelta.
Pääpointti ja kysymykseni muiden kokemuksista: Miten saan todennäköisimmin olla pidempään rauhassa, kannattaisiko vain ilmoittautuessa jättää kertomatta terveysongelmista? Silloin jää työnantajien arvion varaan miten käy, ja uskon etten ole vahvoilla työnhaussa muutenkaan jo iän puolesta.
Normityöttömyys vai kuntoutuspolku ym
7
274
Vastaukset 7
- Anonyymi
Itse en alistu missään nimessä sosiaalipornoon joka leimaa loppuelämän ihmistä ja kun Omakannassa on diagnoosi mielenterveysongelmasta niin kaikki fyysiset vaivat laitetaan automaattisesti tämän henkisen sairausen piikkiin tai sitten ei hoideta edes, koska SOTE priorisoi hoidettavia kovalla kädellä.
- Anonyymi
Siis Kuntouttava työtoiminta, joka on sosiaalinen palvelu, tästä ei saa palkkaa ja ei auta pääsemään palkkatöihin mitenkään.
- Anonyymi
Ite sain hullut paperit. Ne ovat kuin sata jänistä. Voi tätä ilon ja onnen päivää!!
- Anonyymi
Mulle ei jatkettu kuntoutustukea, mitä terveyskeskuslääkärikin ihmetteli, hänen mielestään en ole vieläkään työkykyinen ja fysioterapeuttikin on ollut samaa mieltä. Mua ei varmasti päästetä vielä edes työkyvyttömyyseläkkeelle vaikka en kykene enää monenkaan työhön ja harva ottaisi rollaattorin kans kulkevaa hommiin ja ikää on jo liikaa johonkin koulutuksiin.
- Anonyymi
Eiköhän ne laita Kuntouttavaan työtoimintaan (Sosiaalinen palvelu), jossa pitää kärsiä ja kitua kuolemaan asti ellei satu saamaan palkkatyötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän ne laita Kuntouttavaan työtoimintaan (Sosiaalinen palvelu), jossa pitää kärsiä ja kitua kuolemaan asti ellei satu saamaan palkkatyötä.
Eipä taida olla montaa paikkaa, jossa rollaattorin kans kulkeva, joka ei pysty nostelemaan mitään tai edes seisomaan ilman rollaattorin tukea. Selkäkin välillä ärhentelee vaikka onkin leikattu ja luudutettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2532095
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601214- 211151
- 41766
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125716Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤232689Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa208640- 51485
- 38448
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42442