Jos uskontoja ja kansallismielisyyttä ei olisi, niin maailma olisi leppoinen ja rauhallinen paikka. Perussuomalaiset sotkee mukaan politiikan tekemiseen molemmat.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Persuilla myös kova tarve ihailla Venäjää ja ajaa sen etua.
MAGA-idiotismi näkyy Suomessa asti persujen politiikassa. Ja myös KD:n.
"Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegseth on jakanut viestipalvelu X:ssä videon, jossa halutaan poistaa naisilta äänioikeus.
Videolla herätysliikkeen pastori kertoo CNN:n haastattelussa, että hän haluaisi äänioikeuden olevan kotitalouskohtainen.
– Minä olisin tavallisesti se, joka äänestää, mutta äänestäisin keskusteltuani asiasta perheeni kanssa, pastori Toby Sumpter sanoo.
Hänen vieressään istuva pastori Jared Longshore sanoo kannattavansa Yhdysvaltain perustuslain 19. lisäyksen poistamista. Vuonna 1920 voimaan tullut lisäys antoi naisille äänioikeuden.
Molemmat miehet ovat evankelikaalisen Communion of Reformed Evangelical Churches -herätysliikkeen (Crec) pastoreita.
Pentagonin mukaan puolustusministeri Hegseth kuuluu seurakuntaan, jolla on yhteys Crec-liikkeeseen.
Crecin johtaja Douglas Williams tunnetaan jyrkän patriarkaalisen yhteiskunnan kannattajana. Hän on kuvaillut itseään kristillisnationalistiksi.
Hegsethin jakamassa videossa Williams muun muassa linjasi, että naisten ei tulisi olla päällikkötasoisissa asemissa asevoimissa.
X-julkaisussaan Hegseth ei kerro suoraan allekirjoittavansa videolla esiintyvien pastorien näkemyksiä. Hän toistaa ainoastaan Douglas Williamsin usein käyttämän lausahduksen:
– All of Christ for All of Life.
Sanat voisi suomentaa muotoon kaikki Kristuksesta kaikkeen elämään. Williams on selittänyt sen tarkoittavan sitä, että kaiken elämän koulutuksesta perhe-elämään ja sodankäynnistä kokkaamiseen tulisi perustua Jeesukseen.
Hegsethin jaosta kertoi Suomessa aikaisemmin STT."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/47fe3219-51ec-4165-bf97-cfb10351ae52
Persut ilmoittavat olevansa kristilliskonservatiiveja ja tämä pastori sanoo olevansa kristillisnationalisti. Mitä eroa? Pensa-Peltokankaan mielestä ainakin Suomen ev.lut. kirkon arkkipiispa edustaa "kieroa ja sairasta ajattelua" ja Mauri ei nähnyt "oikeaksi rahoittaa noiden lipereihin sonnustautuneiden sateenkaarivasemmistolaisten ketkujen toimia". Muistetaanpa Maurin oma letkautus vuodelta 2021 vain kolme kuukautta ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.
"Suomeen tarvitaan Venäjän ja Unkarin kaltaista kansallismielistä johtotyyliä, ei näitä bensan hintaa korottavia ja Voguen kuvauksissa juoksevia kassaneitejä."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18547034/mitas-pensa-peltokangas-onkaan-todennut-omalla-twitter-tilillaan-26-11-2021
Eli missäs ne persu-Peltokankaan sympatiat oikein pyörivätkään? Venäjän ortodoksikirkon patriarkka Kirillin sekä näiden amerikkalaisten, luolamiesaikaa edustavien äärikonservatiivisten pastorien joukossa?
Jos persuja äänestää, niin ei saa mitä tilaa - paitsi sattumalta.
Saa sian tai useamman säkissä, vaikka piti ostaa kana!
Lehtiartikkelien massapostauksen (sääntöjen vastaista) juhlaa kuten aina ennenkin 24/7-365vrk vuodessa. Kaikissa viestiketjuissa poikkeuksetta ja yksi ja sama s24 palstat persujen maalittamiselle valjastanut antipersukopiokoneluotsi aina asialla. Ja KAIKKI sitä häiritsevät viestit poistoon..🥱
Puuppaako lantaloordi? Se reppana..
USA:n ministerit ei Suomen asioihin puutu.
On aikamoinen ero Suomen ja USA:n puolueiden välillä. Tätä eroa ei monikaan suomalainen tajua.
Sikäläinen vasemmistodemari olisi Suomessa Kokoomuksen oikeaa laitaa.
Suomessa saa äänestää, mitä haluaa eli vaikka Aku Ankkaa. Suomi on demokraattinen maa eikä onneksi kansandemokraattinen.
Lanttuloordihan se siellä lanttukasassa mönkii ja hönkii.
jos olisi vain yksi ihminen niin maailma olisi rauhallinen paikka 🤣
kun sinä seisot siinä ja minä tässä niin sinulla on parempi paikka ja tahdon vaihtaa paikkani siihen 🤔 etkö ymmärrä mistä kaikki konfliktit syntyvät ?
Aloitushan ei ottanut kantaa väestön määrään, kuten virheellisesti yrität esittää. Se ottaa kantaa sotien juurisyihin mutta eihän se persuparka ymmärrä sitä.
oletko retupetteri lukenut lajien synnyn ?