Jos uskontoja ja kansallismielisyyttä ei olisi..

Jos uskontoja ja kansallismielisyyttä ei olisi, niin maailma olisi leppoinen ja rauhallinen paikka. Perussuomalaiset sotkee mukaan politiikan tekemiseen molemmat.

12

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persuilla myös kova tarve ihailla Venäjää ja ajaa sen etua.

    • Anonyymi

      MAGA-idiotismi näkyy Suomessa asti persujen politiikassa. Ja myös KD:n.

      "Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegseth on jakanut viestipalvelu X:ssä videon, jossa halutaan poistaa naisilta äänioikeus.

      Videolla herätysliikkeen pastori kertoo CNN:n haastattelussa, että hän haluaisi äänioikeuden olevan kotitalouskohtainen.

      – Minä olisin tavallisesti se, joka äänestää, mutta äänestäisin keskusteltuani asiasta perheeni kanssa, pastori Toby Sumpter sanoo.

      Hänen vieressään istuva pastori Jared Longshore sanoo kannattavansa Yhdysvaltain perustuslain 19. lisäyksen poistamista. Vuonna 1920 voimaan tullut lisäys antoi naisille äänioikeuden.

      Molemmat miehet ovat evankelikaalisen Communion of Reformed Evangelical Churches -herätysliikkeen (Crec) pastoreita.

      Pentagonin mukaan puolustusministeri Hegseth kuuluu seurakuntaan, jolla on yhteys Crec-liikkeeseen.

      Crecin johtaja Douglas Williams tunnetaan jyrkän patriarkaalisen yhteiskunnan kannattajana. Hän on kuvaillut itseään kristillisnationalistiksi.

      Hegsethin jakamassa videossa Williams muun muassa linjasi, että naisten ei tulisi olla päällikkötasoisissa asemissa asevoimissa.

      X-julkaisussaan Hegseth ei kerro suoraan allekirjoittavansa videolla esiintyvien pastorien näkemyksiä. Hän toistaa ainoastaan Douglas Williamsin usein käyttämän lausahduksen:

      – All of Christ for All of Life.

      Sanat voisi suomentaa muotoon kaikki Kristuksesta kaikkeen elämään. Williams on selittänyt sen tarkoittavan sitä, että kaiken elämän koulutuksesta perhe-elämään ja sodankäynnistä kokkaamiseen tulisi perustua Jeesukseen.

      Hegsethin jaosta kertoi Suomessa aikaisemmin STT."

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/47fe3219-51ec-4165-bf97-cfb10351ae52

      Persut ilmoittavat olevansa kristilliskonservatiiveja ja tämä pastori sanoo olevansa kristillisnationalisti. Mitä eroa? Pensa-Peltokankaan mielestä ainakin Suomen ev.lut. kirkon arkkipiispa edustaa "kieroa ja sairasta ajattelua" ja Mauri ei nähnyt "oikeaksi rahoittaa noiden lipereihin sonnustautuneiden sateenkaarivasemmistolaisten ketkujen toimia". Muistetaanpa Maurin oma letkautus vuodelta 2021 vain kolme kuukautta ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.

      "Suomeen tarvitaan Venäjän ja Unkarin kaltaista kansallismielistä johtotyyliä, ei näitä bensan hintaa korottavia ja Voguen kuvauksissa juoksevia kassaneitejä."

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18547034/mitas-pensa-peltokangas-onkaan-todennut-omalla-twitter-tilillaan-26-11-2021

      Eli missäs ne persu-Peltokankaan sympatiat oikein pyörivätkään? Venäjän ortodoksikirkon patriarkka Kirillin sekä näiden amerikkalaisten, luolamiesaikaa edustavien äärikonservatiivisten pastorien joukossa?

      • Jos persuja äänestää, niin ei saa mitä tilaa - paitsi sattumalta.


      • Anonyymi
        landlord kirjoitti:

        Jos persuja äänestää, niin ei saa mitä tilaa - paitsi sattumalta.

        Saa sian tai useamman säkissä, vaikka piti ostaa kana!


      • Anonyymi

        Lehtiartikkelien massapostauksen (sääntöjen vastaista) juhlaa kuten aina ennenkin 24/7-365vrk vuodessa. Kaikissa viestiketjuissa poikkeuksetta ja yksi ja sama s24 palstat persujen maalittamiselle valjastanut antipersukopiokoneluotsi aina asialla. Ja KAIKKI sitä häiritsevät viestit poistoon..🥱


      • Anonyymi
        landlord kirjoitti:

        Jos persuja äänestää, niin ei saa mitä tilaa - paitsi sattumalta.

        Puuppaako lantaloordi? Se reppana..


      • Anonyymi

        USA:n ministerit ei Suomen asioihin puutu.
        On aikamoinen ero Suomen ja USA:n puolueiden välillä. Tätä eroa ei monikaan suomalainen tajua.
        Sikäläinen vasemmistodemari olisi Suomessa Kokoomuksen oikeaa laitaa.


      • Anonyymi
        landlord kirjoitti:

        Jos persuja äänestää, niin ei saa mitä tilaa - paitsi sattumalta.

        Suomessa saa äänestää, mitä haluaa eli vaikka Aku Ankkaa. Suomi on demokraattinen maa eikä onneksi kansandemokraattinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saa sian tai useamman säkissä, vaikka piti ostaa kana!

        Lanttuloordihan se siellä lanttukasassa mönkii ja hönkii.


    • Anonyymi

      jos olisi vain yksi ihminen niin maailma olisi rauhallinen paikka 🤣
      kun sinä seisot siinä ja minä tässä niin sinulla on parempi paikka ja tahdon vaihtaa paikkani siihen 🤔 etkö ymmärrä mistä kaikki konfliktit syntyvät ?

      • Aloitushan ei ottanut kantaa väestön määrään, kuten virheellisesti yrität esittää. Se ottaa kantaa sotien juurisyihin mutta eihän se persuparka ymmärrä sitä.


      • Anonyymi
        landlord kirjoitti:

        Aloitushan ei ottanut kantaa väestön määrään, kuten virheellisesti yrität esittää. Se ottaa kantaa sotien juurisyihin mutta eihän se persuparka ymmärrä sitä.

        oletko retupetteri lukenut lajien synnyn ?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      488
      1825
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1557
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1358
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1340
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      925
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      899
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      886
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      751
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      746
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      732
    Aihe