UUsi lounaspaikka Mellilässä

Anonyymi-ap

Kuka siinä ysitien varressa ent. Kulkurin Kievarin paikassa laittaa lounaspaikan pystyyn syyskuussa? Rohkea pitää olla.

12

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin siihen kannattaa lounasravintolaa avata.

      • Anonyymi

        Mellilässä ei ole kuin yksi kallis lounaspaikka. Uusi paikka menestyy, jos siellä on perusruokaa, perushinnalla. Lounas ei saa maksaa yli 6 euroa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mellilässä ei ole kuin yksi kallis lounaspaikka. Uusi paikka menestyy, jos siellä on perusruokaa, perushinnalla. Lounas ei saa maksaa yli 6 euroa

        Minkälaisen lounaan kuvittelet saavasi 6€ hintaan?? Lautasellisen hernekeittoa näkkileivän kera..


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkälaisen lounaan kuvittelet saavasi 6€ hintaan?? Lautasellisen hernekeittoa näkkileivän kera..

        Turussa saa hyviä lounaita 6 eurolla monessa paikassa.


    • Anonyymi

      Loimaalaisittain - ei kannata

      • Anonyymi

        Jos se on ysitien varressa, niin kyllä se voi kannattaakin kunhan hinta-laatu on edes suurin piirtein kohdillaan, koska on on paljon lounasetua käyttäviä reissutyöläisiä ja myös yrittäjät voi tota tietyin edellytyksin käyttää. Jotain sitä on kumminkin syötävä eikä kukaan viitsi eväiden kanssa aina kulkee, ja ne voi helposti olla tosi epäterveellisiä. Ja jos työnantaja tarjoaa sen "kunnon lounasedun" (ne muut muodot ei oikein olekaan mitään etuja) niin se nyt on tyhmääkin olla käyttämättä sitä.

        Esimerkiksi Humppilasssa (keskellä ei mitään) Lasitornillakin myynti puhkaissut miljoonarajan (ja ihan ok-tulosta tekee ko. toimialalla), vaikka ruoka huonompaa (ainakin silloi harvoin kun siellä ite ollut verrattuna edelliseen. Hinnannousu tietysti selittää myynnin nousua osaltaan mutta täytyy siellä silti ihmisten käydä suunnillee edelliseen malliin. Molempien vetäjien aikaan olen ihmetellyt miksi salaattipöytä on täynnä komponentteja, eikä seossalaatteja. No joo, allergiat&nirsot, mutta jos nyt jättää pahimmat, kuten pähkinät ja tuoreen sipulin, niin auttaa jo paljon.

        lajijasuris


      • Anonyymi
        UUSI

        Totta kyllä tämäkin, löytyy sellasia niuhonuukiakin. Eilen eräässä paikassa eräs tyyppi ei raaskinut ostaa edes parin euron kahvia vaikka ihan vain kannatuksen vuoksi vaikkei sinänsä kahvia tekisi mieli. Ei ollut eka eikä toka vaan varmaan sadas kerta tollanen nipotus vaikkei pikkurahasta puutetta ja joissain toisaalla kyllä menee suotta syömisiin ja juomisiin.
        Mä yritin selvittää niin eilen ja aina muutenkin (sama koskee joitain tekemisiä), että jos mäkin köyhempänä ja vieläpä huonokätisenä, että pois tollanen turha kitinä - en ihan noilla sanoilla mutta kumminkin.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Pääsääntöisestihän näissä on raksamiesten ruokaa tarjolla, paljon hiilareita, rasvaa, makkaraa ja muuta prosessoitua. Ei maistu ainakaan itsestään huolta pitäville naisille.

    • Anonyymi
      UUSI

      Auran baarit, ei niitä ohiteta. Se on vaan niin.

    • Anonyymi
      UUSI

      Auran ABC:llä on hyvää ruokaa, kahvia sun muuta

      • Anonyymi
        UUSI

        Olikin yllättävän hyvää, kun tuli yks päivä käytyä. Joskus vuosia sitten tuli käytyä muutama kerta Turussa käydessä ja muutenkin, niin silloin yleensä ei niin hyvää, ihan niinku muutamalla muulla ABClla missä ollut. Sen sijaan kahvileivät, sämpylät ja kahvikin yleensä ollut tuoretta ja maukasta aina joka ABClla.

        lajijasuris


    • Anonyymi
      UUSI

      Nyt sieltä oli poistunut pihalta kyltti jossa luki että uusi ravintola aukeaa sylsyllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3416
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3186
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      70
      2958
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2891
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2668
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2480
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2341
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2205
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      87
      1971
    Aihe