Liike Nytin puheenjohtaja Harry ”Hjallis” Harkimo sanoo, että kokoomus on tuhonnut politiikallaan Suomen talouden.
Kaikki alkoi Harkimon mukaan vuonna 1987 Harri Holkerin (kok) hallituksesta. Vuosina 2011–2014 toimineen Jyrki Kataisen (kok) hallituksen Harkimo syyttää aloittaneen ”Suomen talouden lopullisen syksyn” ottaessaan 47 miljardia euroa velkaa.
– 38 vuoden aikana kokoomuksella on 30 vuotta ollut joko pääministerin tai valtiovarainministerin salkku, eli vastuuta on turha kierrellä, Harkimo sanoo tiedotteessa.
Sen paremmalta ei näytä Harkimon mukaan nykyisen, Petteri Orpon (kok), johtaman hallituksen toimet.
– Nyt voi jo sanoa, että Orpon hallitus tulee ottamaan historian suurimman velkapotin, Harkimo lausuu.
https://www.uutispeili.fi/index.php/2024/09/02/harkimo-toteaa-kokoomus-tuhonnut-suomen-taloutta-30-vuotta/
Näinä kaikkina vuosina on kokoomus ollut hallituksessa ja tuhonnut Suomea.
1987 – 1991 hallituksessa, pääministeri
1991 – 1995 hallituksessa, valtiovarainministeri
1995 – 1999 hallituksessa, valtiovarainministeri
1999 – 2003 hallituksessa, valtiovarainministeri
2003 – 2007 oppositiossa
2007 – 2011 hallituksessa, valtiovarainministeri
2011 – 2015 hallituksessa, pääministeri
2015 – 2019 hallituksessa, valtiovarainministeri
2019 – 2023 oppositiossa
2023 – 2027 hallituksessa, pääministeri
Vuoteen 1987 asti Suomi eli onnellista aikaa. Valtava lama alkoi juuri 1987.
Kokoomus on tuhonnut Harkimon mukaan politiikallaan Suomen talouden.
17
311
Vastaukset
- Anonyymi
Harkimo tietää.
- Anonyymi
Suomen talouden on tuhonnut EU, maahanmuutto, järjetön yliopisto- ym. hömppäkoulutus, media, sotakiima, itärajan sulkeminen ym. hulluus. Jos halutaan palauttaa hyvä Suomi, on otettava selvää, miten elettiin 1980- luvun puoliväliin asti. Suomen kulta-aika oli 1960-luvun lopulta 1980-luvun loppuun. Jotain jäänteitä järjen ajasta oli vielä 1990-luvullakin.
- Anonyymi
Juuri näin ,kansalle valehtelemine. Mediaa käyttäen saatu suomi sotapsykoosiin ja natokiiman ,ja tuhottua suomen talouden ja kansan👍
- Anonyymi
Silloin kun meni parhaiten eli 2003-2007 kokoomus oli oppositiossa.
- Anonyymi
Suomen talouden pulmat ovat kotimaista perua !
Suomen julkisen talouden pulmana ovat liian suuret julkiset menot jotka ovat 57% suhteessa BKT:hen !
Luku on maailman korkeimpia eli huonoimpia lukuja !
Sveitsin luku on 32% ja Yhdysvaltojen luku on 36%
Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta !
Päätökset ovat olleet lähinnä vasemmiston tekosia !
Lopputuloksena on kova velkaantuminen ja velkaantuminen ulkomaille !
Julkinen velka on tasoa 230 miljardia euroa ! Velka kasvaa vuosittain !
Tässä pohdittavaa tulevalle hallitukselle ja kaikille Suomalaisille - Anonyymi
Suurin syy julkisten menojen räjähtämiseen on valtion menojen hirvittävä lisääntyminen, joka johtuu EU-maksuista, moninkertaisesta hallintobyrokratiasta, ulkomaalaisten turhasta kouluttamisesta ja elättämisestä, yliopistokoulutuksen älyttömästä määrästä, hömppätutkijoiden elättämisestä, sotakiimasta, Nato- ym. ns. puolustusmaksuista, vaikka Suomea ei uhkaa mikään muu kuin poliitikkojen ja median vaipuminen psykoosiin.
- Anonyymi
Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta !
Päätökset ovat olleet lähinnä vasemmiston tekosia !
- Anonyymi
Hjallis harkimo on täysin väärässä. Harkimon Liike nyt on vain pienpuolue politiikassa.
- Anonyymi
Harkimo on lahjakas ja on aivan oikeassa.
- Anonyymi
Harkimo on oikeassa, Orpon hallitus tuhoaa maan kivijalkaan..
KOK on Suomen suurin vihollinen, Venäjä tulee hyvänä kakkosena.. - Anonyymi
Ihan kuin tämä olisi joku uutinen.
- Anonyymi
Niin eihän sillä lailla ole. Kaikki tietävät Kokoomuksen tuhonneen Suomen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin eihän sillä lailla ole. Kaikki tietävät Kokoomuksen tuhonneen Suomen.
Kyllä.
- Anonyymi
Kokoomus ajaa aina talouden kurjuuteen ja tällä kertaa saivat Persut tekemään sen ilolla ja tarmolla ja Petteri vaan suunnittelee länsirataa ja torilla omaa nimikkopenkkiä.
- Anonyymi
Suomen tulisi itsenäistyä uudelleen, palata juurilleen ja hakea viisaat ja kokeneet ihmiset johtoon. Irti kaikista liittoutumista ja alkaa päättään itse omista asioista.
- Anonyymi
Harkimo on kerrankin oikeassa
- Anonyymi
Miltähän talous näyttäisi jos se olisi Harkimon käsissä?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256610MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545672Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.794426NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun864309Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1034079Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 3341237
- 791235
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a151203Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978