Kun BMWtä valmistetaan Itä-saksassa, Kiinassa, Intiassa , Meksikossa, Spartanburgissa, Etelä Afrikassa.
Onko kyseessä länsivaunu vai curryn hajuinen, hapankaali tuote.
BMW premium?
14
335
Vastaukset
- Anonyymi
Voi sinua pientäpoikaa.
Ei auton valmistusmaa kerro oikeasti mitään, vaan se kuinka se valmistetaan ja mistä osista.- Anonyymi
Miksi sitten Romaniassa valmistettu auto on huono?
Miksi Ranskalainen on rapea vaikka se voi olla valmistettu missä hyvänsä?
Onko BMW tehtaiden laatu kaikkialla sama?
Miksi Seat on huonompi kuin Audi vaikka kyseessä on saman yhtiön auto ja valmistettu samassa tehtaassa?
Miksi kiinalaisia tuotteita pidetään huonolaatuisina?
Onko Kiinan BMW tehty kiinalaisista osista?
Onko ropeli symboli nokalla takuu laadusta?, Miksi bemareita rikkoontuu ja ruostuu?
- Anonyymi
Kaikkia merkkejä valmistetaan ympäri maapallon, monia malleja monessa maassa. Auton valmistaminen lähellä kuluttajia on edullisempaa.
- Anonyymi
Spartanburgin kokoonpanolaitos on Etelä-CAROLINAssa.
Eli USA:n Spartanburgista on kyse.
https://www.bmwgroup-werke.com/spartanburg/en.html
Avaaja häivytti faktan kierosti pois,,,,,;) No kommari... - Anonyymi
Avaaja sivistyksen tasosta kertoo se, että hän kirjoittaa Itä-Saksasta, eihän sellaista valtiota ole ollut muutamaan vuosikymmeneen.
Hän ei myöskään ymmärrä nykyaikaista kauppaa ja teollisuuden toimintaa.- Anonyymi
Mielenkiintoinen, vaikkakin virheellinen väite elämää pintapuolisesti tuntevalta tuntemattomalta.
Valtiona kyllä, Itä-Saksa lakkasi olenasta 3.10.1990
Kun Itä-Saksa (DDR, Deutsche Demokratische Republik, Saksan demokraattinen tasavalta) liitettiin Läsi-Saksaan (Saksan liittotasvaltaan) BRD, alkoi korotettu veronmaksu.
Aluksi vero oli 7,5%, myöhemmin 5,5%, tänään vero on 1,5%.
Verolla yritettiin saavuttaa Itä-Saksassa sama talouden taso kuin Länsi-Saksassa.
Itä-Saksa elää edelleen Saksalaisten verotuksessa ja muistoissa.
Työskennellessäni Saksalaisten kanssa yhdistymisen jälkeisinä aikoihin Ossit saivat usein turpiinsa Länsisaksalaisilta, varsinkin muutaman tuopin jälkeen.
Joten kyllä Ossit ovat olemassa, ja edelleen syrjittyjä ja alempaa väkeä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielenkiintoinen, vaikkakin virheellinen väite elämää pintapuolisesti tuntevalta tuntemattomalta.
Valtiona kyllä, Itä-Saksa lakkasi olenasta 3.10.1990
Kun Itä-Saksa (DDR, Deutsche Demokratische Republik, Saksan demokraattinen tasavalta) liitettiin Läsi-Saksaan (Saksan liittotasvaltaan) BRD, alkoi korotettu veronmaksu.
Aluksi vero oli 7,5%, myöhemmin 5,5%, tänään vero on 1,5%.
Verolla yritettiin saavuttaa Itä-Saksassa sama talouden taso kuin Länsi-Saksassa.
Itä-Saksa elää edelleen Saksalaisten verotuksessa ja muistoissa.
Työskennellessäni Saksalaisten kanssa yhdistymisen jälkeisinä aikoihin Ossit saivat usein turpiinsa Länsisaksalaisilta, varsinkin muutaman tuopin jälkeen.
Joten kyllä Ossit ovat olemassa, ja edelleen syrjittyjä ja alempaa väkeä.Se selittää myös AfD;n suuren kannatuksen sielläpäin.
- Anonyymi
Tämä on mennyt minulta ohitse!
Minäkin tein aikanaan töitä molempien "saksalaisten" kanssa.
Olen jopa matkustellut silloisella Itäpuolella, johon siis siihen aikaan
tarvittiin viisumi.
Kurjasti olivat asiat siellä - mm. tiet.
On tosiaan ihmeellistä, että asialla vieläkin on eroa.
Neljänkymmenen vuoden eristyksen jälkeen, ihmisten puhetapakin
muuttuu, joten ns. Ossi paljastaa itsensä kun avaa suunsa.- Anonyymi
Tulin juuri Saksan itäosista.
Hotelli jossa olin kyllä oli kuin kommunismin huippuajoilta.
Maisemat edelleen lohduttomat ja karut, erityisesti kommunistiset symbolit ovat siellä edelleen, ikäänkuin ossite eivat haluaisi päästää irti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulin juuri Saksan itäosista.
Hotelli jossa olin kyllä oli kuin kommunismin huippuajoilta.
Maisemat edelleen lohduttomat ja karut, erityisesti kommunistiset symbolit ovat siellä edelleen, ikäänkuin ossite eivat haluaisi päästää irti.Missä päin Saksaa kävit?
Olen vanhalla itäpuolella 2000 luvulla yöpynyt mm. Dresdenissä, Leipzigissa,
Neubrandenburgissa, Rostockissa, Rügenin saarellakin, mutta yöpynyt vaatimattomammissa majapaikoissa, mutta ne ovat minulle riittäneet.
Ehkä suurien kansainvälisten hotelliketjujen tarjonta puuttuu.
Autokannassa ei ole eroja, vain sattumalta saattaa vielä törmätä Wartburgiin
ja Trabantiin, joita ehkä säilytetään niiden harvalukuisuuden vuoksi.
- Anonyymi
Premium eli preemio ei tarkoita valmistusmaata vaan sitä premium tuotteessa maksetaan jostain ylimääräistä. Se ei välttämättäole laatu, eikä aina edes laatuvauutelma. Autojen tapauksessa se kuitenkin on brändi.
Jos ajatellaan vaikka jotain naisten laukkua niin jotkut mallit maksaa kymmeniä tuhansia vain koska ovat tietyn merkkisiä ja niitä on tehty hyvin pieni erä.
Parempaa laatua ja yksilöllisempää saa vaikkapa teettämällä sen jollain nahkalan ammattilaisella. Se on se merkki mikä silloin on sitä preemiota.
Suurin osa tästä arvosttuksesta on markkinointiosaston luomaa.- Anonyymi
Kyllä premium on aina se laatuvaikutelma ja yleinen laatu joka sen hinnan nostaa.
Laukut ovat taas oma lukunsa. Niissä hinnan nostaa laatu, valmistusmäärä, rajoitettu valmistusmäärä, suunnittelijan maine, brändi ja kuinka ollaan onnistuttu brändäämään jne...
Jos pelkällä merkillä yritetään myydä ns. ylihintaan tuoteta jolla ei ole sitten mitään katetta, niin se menettää nopeasti brändiarvonsa ja vajoaa harmaaseen massaan myymään peruskuraa perushintaan.
- Anonyymi
EI valmistusmaa ratkaise, vaan mitä ja miten valmistetaan.
Kovin eksoottisissa maissa valmistetaan superautoja jotka ovat todella upeita ja laadukkaita jne... - Anonyymi
Olen kyllä alun totuttelun jälkeen tykännyt BMW:stä.
Näin sadan tonnin kohdalla ilahduttaa se että vanhan hybridin ajoakku ei ole osoittanut väsähtämisen merkkejä ja että mitään ei ole hajonnut, huollot ja varaosat ovat selvästi kalliita mutta laatu hyvää. Sen olen huomannut että elektroniikka tulee tähän - ja muihinnkin autoihin - paljolti Kiinasta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?313740- 983384
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1013295- 773128
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m703050Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862785- 352570
- 692473
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se452392- 902136