Tekoäly (englanniksi AI eli artificial intelligence) ei ole enää tulevaisuuden teknologiaa vaan tätä päivää. Tekoälyllä tarkoitetaan yleisesti kaikkea teknologiaa, jonka avulla kone tai koodi jäljittelee ihmisten älyä.
Tiedoksi vaan, että AI tarkoittaa tekoälyä
Anonyymi-ap
36810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Suomalaisten keskuudessa Applen tekoäly, kuten Siri, saa usein kritiikkiä suomenkielisen tuen puutteesta.
No sittenhän puulusikkakin on joku tekoäly, koska se onnistuneesti jäljittelee vasurin ymmärryksen tasoa.
Luulen että kaikki jo tänäpäivänä tietävät mitä AI tarkoittaa.
Ystäväni laittoi AI lle minun ominaisuuksiani harrastuksiani ja työtäni. Ja käski AI n tehdä siitä laulun minulle.
Oli se vaan hieno laulu ja musiikki jossa minun elämäni oli tehty sävelten keralla lauluksi . Lapsenlapseni taas laittoi veljensä kehon ja oman äänensä,, siihen ja siitä tuli mahtava puhe,. Nuoret kovasti nyt tekee erilaisia kokeiluja AI systeemillä
Paras oli kun joku oli laittanut pienen filmin Putinista ja Trumpista jotka tanssivat tangoa toistensa kanssa . Joten AI on kiva oikeasti käytettynä , mutta vaarallinen silloin kun sitä käytetään väärin .
Joskus tulee mieleen vanhat ajat jolloin ei älypuhelimia ollut ja ihmiset kirjoittivat kirjeitä toisilleen,. Joten digialismi on pienessä ajassa tehnyt auurenn harppauksen ; tieteeseen
Hoito alalla niitä mahdollisuuksia näkee joissa apuvälineet ovat työtä helpottamassa .
Minullakin oli hyvä käsiala ennen nyt jos joskus kirjoitan kynällä,paperille niin huomaa; ettei käsialani ole mitenkään kaunista . Siis kolmekymmentä vuotta tietsikan kanssa on jättänyt jälkensä
Jos antaa lapsenlapselle pienen summan rahaa niin sekin käyttää ihan vaan silmän räpäyksessä kun se on hänen kännykässään .
Lääkärin ajat tilataan ja peruutetaan kännykällä . Laskutkin saa E postiin jos niin haluaa .
Ja mikä parasta sitä voi soittaa toisilleen ja nähdä toisensa koko ajan , ja näyttää jos vaikka on ostanut uuden vaatekappaleen . Toisaalta sen vaatekappaleen haluaisi näyttää ihan vaan livenä jossa voi käsin kosketella kankaan laatua .
Näin on elämä mennyt nykypäivinä, yritetään pysyä mukana .
En ole kuullutkaan AI lyhennyksestä. Olen jälkeenjäänyt.
Al on alumiinin lyhenne.
Lyhenne on A ja iso I eikä pieni L.
Ennenkään ei voinut kaikkea uskoa mitä näki nettimaailmassa, ja nyt tekoälyn tultua vielä vähemmän. On epäiltävä kaikkea, mitään ei kannata usko totuudeksi noin vain.
No niin emme kysy mistä on kyse vaan älystä vai ei vaan
mikä kappale soi taustalla
https://www.youtube.com/shorts/LG3PkIXuUUw
kyseessä on valssi kuten kuulette
eli latinovalssi eli ns. perulaistyyppinen valssi
Sävelätlääjä on argentiinalainen ja ansaitsi sillä kivasti kun eräs kuuluisa muija otti sen
ohjelmistoonsa
Poliisipäälliön ottopoika RyanParker RP . Seuraan paattien tapauksia psyko vaikka enemmän valkokauluspuolelta mutta tämä on pakko kertoa
Ottopoika RP toimi osa-aikaisena poliisinakin ja vanginvartijana
Luonne oli sellainen että hän yritti miellyttää etääntyvää tyttöystäväänsä
Kohtasi kaksi tavista
- 1. meni videovuokraamoon valitsemaan tyttöystävänsä mielifilmiä, jolloin kaupanhoitajanainen
sanoi, minäkin pidän siitä filmistä ja meni takahuoneeseen noutamaan kasettia
jolloin RP ampui päähän koska muut eivät saa pitää samasta filmistä
- 2. meni päivien kuluttua kukkakauppaan ja yritti löytää tyttöystävän rakastamia oranssisia ruusuja mutta niitä ei sillä hetkellä ollut, joten kaupanhoitamamies tarjosi punaisia jne .värisiä jolloin RP suuttui ja ampui hänetkin
RP kuvaili tapahtumia kuulusteluissa kuin olisi kertonut syömäänsä päivällistä rentona ja ilmeettömänä paattina
RP polisiina vanginvartijana toiminut 24 -vuotias, 2 tavistahengiltä, elinkautinen ilman mahdollisuutta ehdonalaiseen
https://www.alamy.com/ryan-parker-24-in-this-undated-photo-was-charged-with-first-degree-murder-in-the-deaths-of-granite-city-florist-edward-kirby-48-on-jan-5-2002-and-sparta-video-store-worker-randa-clarkson-39-on-dec-18-2001-ap-photobelleville-news-democrat-image542993980.html
Naiset ja paatit. Poliisiarvioissa Wallace psyko pääsi etelässä hoitamaan ainakin 11, koska naiset olivat nuoriamustia? Hidasti tutkimuksia. Wsai lopulta vain 9 kuolemantuomiota ja odottaa toteutusta, vaikka puolustus yritti vedota mustanköyhään kovaan lapsuuteen. W on älykäs ylioppilas jne eli seksikäs naisille, mikä näkyy siitä, että tuomioiden aikana 50 - vuotias vankisairaanhoitaja meni 32- vuotiaan W kanssa naimisiinteloi tuskammionedessä 15 minuutin hääseremoniassa ei kukkia ei yhdessäoloa, pappi luki säkeen Ruutin kirjasta, hoitaja RTorrijas sai heti potkut hommista
Paatin elämä, yliopistotutkimus mustastamur haajasta etelässä https://pages.charlotte.edu/ccoston/wp-content/uploads/sites/10/2011/09/LivesInterrupted.pdf
Palstan tekoälyn tietäjiltä kysyisin, lukeeko tekoälyllä tuotettu , hieman monotoninen miehenääni , kaupallisten radiokanavien uutisia?
Niillä on ilmeisesti sama tuottaja.
Tekoäly tulee viemään työpaikkoja. Työttömyys kasvaa entisestään.
Näin tekoälyä ja 3D-lasertekniikkaa käytetään Dubaissa:
https://t.me/X_W0RLD/311
Viime kesänä siellä pidettiin näyttely, jossa illalla laitettiin Aurinkokunnan planeetat pyörimään taivaalle.
Se tarkoittaa, että ihan mitä tahansa voidaan heijastaa ihmisten silmien eteen, eikä niitä eroita aidoista esineistä kukaan.
Yleensä hömpän leivittäjäjiä ei eroita enään toisistaan mikään
Entäs, kun tekoälyt alkavat riitelemään keskenään, kuin tämän palvelimen 80+ kirjoittajat`?
Alkaa tekoälyt kirjoittaa kireitä tekstejä, ja mielikuvitus luulojen kanssa kukkii maailmassa.
Tuo sanoi tätä, tuo tuota, ja kaikki suoltavat koneisiin omaa älytekstiä!!!!
Kyllä keskustelupalstat pilataan oppimattomie
Wikipedia-tason kopioinneilla hesarista ylestä ...
ja tulevaisuudessa
tekoälykopioinneilla
Nyt riitelevät wikipediakopiot silloin sitten tekoälykopiot
Siinä mielessä turha lukea
Minusta tuntuu, että sitä AI:tä kokeillaan täällä vanhusten
keskustelupalstoilla! Niin paljon paskaa siellä suolletaan, ettei
se voi olla ihmisen päistä lähtenyttä. Ei siitä toisestakaan päästä.
Toivottavasti keksitään RI-teknologian (real intelligence), sitä
peräänkuulutetaan kokeiltavaksi.
Ei kai tekoäly vielä keskustelupalstoille vielä ole muuten pesiytynyt, kuin palvelijana, joka vahtii heikoilla taidoillansa viesteissä käytettyjä sanoja.
Jos se ei ymmärrä, se poistaa viestin!
Valituksia poistoista, oletteko varmasti muistaneet painaa lähetä nappia, kun olette viestin kirjoittaneet?
Minä huomaan joskus, että enhän minä sitä lähettänytkään.
Mutta en valita jonkin poistaneen viestejäni, kaikki lähetetyt on täällä löytyneet.
Aivan turhaa syyttää, A1 eli se tekoäly on nopea ja lukee sanoja, eikä kaikkea päästä läpi,
Se ei ole ihmisen kanssa samalla tasolla TIEDOISSAAN.
Joku sille ne tiedot syöttää, ei tunne tavallisia sanojakaan!
Tekoälyn ohjelmoivilla, eli netistä niille tietoja ja sanoja syöttävillä on omissa tiedoissaankin puutteita.
Kun laitan googleen jonkin haun, siihen hakukenttään kirjoitam lopuksi määräyksen - A1
AL Capone!
Musiikki- ja taide. Tekoäly on lahjottomien ihmisten työkalu.
Datakeskukset vievät jo suuren osan maan sähköenergiasta, ja muutaman vuoden kuluttua tuplasti nykyisestä. Mitä sillä saadaan aikaan? Tekoälyä ja lyhytvideoita. Tekoälyn tekemiä hassuja, ennennäkemättömiä ja ihmeellisiä videoita, joita ihmiset katsovat. Tavalliset ihmiset hakevat sieltä tietoa ja saavat diibadaabaa, jonka tunnistaa heti. ..allekirjoittaneen profiilikuva sosmediaan on teetetty tekoälyllä, ja olen huomannut, että sama kone samoilla asetuksilla on tehnyt paljon niitä kuvia muillekin.
...todella hyödyllistä!
AI on vaaraton teknologianörttien leikkikalu jolla ei ole mitään käyttöä tavalliselle ihmiselle. Seuraava mullistus, kiitos.
Pelottavaa vaon on, mitä hakkerit sille syöttävät?
Missä vaiheessa kaikki meistä tallennetut terveystiedot katoavat nettimaailman tiedostoista, meistä ei ole nykyisin käytössä paperilla mitään, ellemme ole itse niitä tallentaneet omiin kansioihimme.
Tiedätkö mikä on sinun veriryhmäsi, joku kysyy?
Se on kuin hengenpelastaja esimerkiksi onnettomuuksissa, joissa tapahtuu verenvuotoa!
A1 Ei sitä kerro, siihen en luota missään asiassa.
Sehän on laatijansa järki! ja sen tieto!
Tekoäly teknologia kehittyy kaiken aikaa, ei ilman uhkakuvia haittavaikutuksia koko ajan saa olla varuillaan ettei huijarit vie rahojasi. Tulevaisuuden sodat on toisenlaisia mihin olemme tottuneet.
Kestävä kehitys eikä jatkuva kilpailu talouskasvusta, ihmiskunnalla vielä paljon oppimista ettei tee virheitä, taistelu ilmastonmuutosta vastaan olemme hävinneet, haitta vaikutuksia vastaan voidaan taistella.
Väestön kasvu pysähtyy ja kääntyy laskuun, väestön kasvu voi romahtaa ensi vuosisadalla, silloin tekoäly teknologialla on hyötyä.
Suomen väestön kasvun muutos kun syntyvyys puolittuu jatkuvasti niin jokainen ymmärtää mikä on lopputulos. Euroopassa sama suuntaus, lopulta yleismaailmallinen kohti parempaa maailmaa.
Mielen kiintoinen ilmiö Trumpin touhussa, vähän samoja piirteitä kuin Natsi-saksassa.
Linkki jäi laittamatta.
https://yle.fi/a/74-20199482
Piruako tuo <<<<<trumppiki tähän hyppäsi!
Piä sinä Trumppis erossa, se ei liity Tekoöäkyyn!
Täällä puhutaan ÄLYSTÄ
ei Älyttömistä.
Älystä ?
Silti Trump uutiset täyttää otsikot.
Trump suurin mahtavin omasta mielestään.
Kun laittaa hakukoneeseen jonkun hakusanan, tulee siihen kymmeniätuhansia vastauksia sekunnin tuhannesosassa. Näitä samoja tietoja käyttää tekoäly, ei sillä mitään muuta dataa ole käytössä. Joku ahkera voi laittaa sinne täysin paikkaansapitämätöntä tietoa, esimerkiksi Wikipediaan, jota tekoäly mielellään käyttää.
Laitoin tässä yhtenä päivänä chatgpt:n tiukille, kun antoi ihan väärää tietoa. Kerroin sille, että ei pidä paikkaansa, jo kohta tuli vastaus, että käytti vanhentunutta tietoa.
Tekoälyltä kannattaa kysyä aina jatkokysymyksiä ja tarkentaa kysymystä...ei se hermostu, se on kone.
Tekoäly on paskaa nykyisen paskan päälle. Hulluutta joka ei hyvää tiedä. Olemme jo nyt sen alla ja huonosti menee.
Samaa mieltä. Tekoälyä ei olisi koskaan pitänyt keksiäkään.
Jäljittelee ihmisen älyä, toden totta. Mikäänhän ei ole yhtä tyhmä kuin ihminen.
Ja tätä samaa paskaa on Facebook, Tiktok ym. pullollaan ja sen paskan tallentamiseen tarvitaan lisää sähkösyöppöjä datakeskuksia, minkä seurauksena meidän sähkölaskumme kallistuvat entisestään.
https://www.facebook.com/reel/2353973275033897