Ilmat viilentyneet

Anonyymi-ap

Onneks on jo viileämpää, kun meidän taloyhtiössä oli yksiöissä lämpö 31 astetta, oli niin tukalaa olla kun et millään saanut viilennystä. Joskus muutamana yönä oli jo pakko mennä pihalle kävelee kun meinas vallan happi loppua.
Oli siellä sentään vähän viileämpää, ja kun itselläkin on astma niin kärsin tosi paljon tästä kuumuudesta. Meni verenpaineetkin välillä jo hupperinkupperin. Ja vaan lisää lääkettä.
Nyt on jo hyvä ei tarvii mennä yöllä ulos happee haukkaan

10

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et saa hankittua ilmalämpöpumppua jäähdyttään?

      • Anonyymi

        Siihen täytyy olla taloyhtiön lupa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siihen täytyy olla taloyhtiön lupa

        Lupa on yleensä jo esimyönnetty yhtiössä, jos ulkoyksikkö mahtuu parvekkeelle, mutta onhan niitä viilentimiä liikuteltaviakin.


      • Anonyymi

        Pelkkään vuosittaaaiseen parin viikon viilennykseen on myynnissä käsittääkseni ihan hyviä ja helposti siirrettäviä viilentimiä, jotka on paljon edullisempiakin kuin ilp.

        lajijasuris


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pelkkään vuosittaaaiseen parin viikon viilennykseen on myynnissä käsittääkseni ihan hyviä ja helposti siirrettäviä viilentimiä, jotka on paljon edullisempiakin kuin ilp.

        lajijasuris

        Ei ollut viilentimestä enää mitään hyötyä kun seinät tuli tarpeeksi kuumaksi se ei enää yhtään viilentänyt


    • Anonyymi

      Jos tontille vaan mahtuu, kannattaisi puita auringon puolelle istuttaa paahteelta suojaamaan vaikkei siitä nopeaa apua olekaan.

    • Anonyymi

      Kestää tosi tosi kauan aina ennenkuin seinät alkaa viiletä ja lämpötila palautua normaaliksi.

    • Anonyymi

      Täällä kesä alkoi 11.7 ja se päättyi tänään. Kesää kesti tasan yksi kuukausi.

      Onko ihmiset jotenkin pehmenneet? Nyt jo +30 on näille liikaa? On ilmastointilaitteita joka lähtöön. Autoissakin.

      Lohta sitten maksetaan tuhansia euroja kun lennetään Thaimaahan +35 asteeseen.

      Eipä siellä kosteassa lämmössä ehdi valitella.

      • Anonyymi

        Kovaa yleistystä.


    • Anonyymi

      Ei ihmiset oo pehmenneet vaan tulleet vanhaks. Ja toiset kestää erilaisilla lämpöä kuin toiset omakotitaloissa ei koskaan oo niin kuuma

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      97
      5440
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      79
      4753
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      138
      4709
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2134
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      100
      1836
    6. 99
      1647
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1527
    8. 360
      1251
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1074
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1031
    Aihe