Ei, en tarkoita oletko alkanut ajattelemaan ja puhumaan päivänpolttavista aiheista jotenkin eri tavalla kuin nuorempana (sellaiotakin tapahtuu, moni päivittää mielipiteitään, ajatuksiaan,, jopa maailmankatsomustaan) vanhetessaan.
Ihan konkreettisesti vain: onko äänesi muuttunut vanhetessa? Tiedän että lauluääni voi pahasti rämähtää viimeisillä vuosikymmenillä, mutta ei aina.
Minä tunnistin erään 88-vuotiaan naapurini viime kesänä ainoastaan silloin kun hän avasi suunsa ja puhui minulle.
Onko ääni kellossa muuttunut?
21
170
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ääni muuttuu, se on fakta. Laulaminenkin menee falsettiin.
- AnonyymiUUSI
ihmisen vanhetessa äänen laatu muuttuu ja rasituksensieto heikkenee. Äänen muutokset perustuvat äänihuulen joustavien rakenteiden, limakalvon ja äänijänteen ohenemiseen ja lihasmassan pienenemiseen eli atrofiaan.
- AnonyymiUUSI
Kiinnostavampaa olisi onko "ääni kellossa" muuttunut muuten.
Mitä elämä on opettanut ?- AnonyymiUUSI
Samaa mieltä. Pelkkä puhe/ lauluäänen muutos on kapea aihe. Mutta tuo sananlasku/ vertaus kiinnostaa.
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä. Pelkkä puhe/ lauluäänen muutos on kapea aihe. Mutta tuo sananlasku/ vertaus kiinnostaa.
"Ääni kellossa on muuttunut" varmaan vähän jokaisella, myös kuvaannollisesti.
Toisilla enemmän, toisilla vähemmän.
On upeaa havaita että jotkut pitävät ihanteistaan ja nuoruuden idealismistaan kiinni vielä vanhanakin, vaikka ystävät ja tutut olisivat kaikki jo antaneet periksi taistelussa tuulimyllyjä vastaan.
Lauluääntä ei enää ole edes sitä vähää mitä oli nuorempana. Kissa tykkää kun lauleskelen" Kun minä vien sen markkinoille niin hevosetkin nauraa...."
On katin lemppari, ei voi vastustaa kun kutsun tällä laululla.
Mahtavaa kun ei ole enää niin kuuma, kaveri nauroi että minulla on termostaatti hajonnut kun punoitan ihan kuin saunan löylystä tullut jos helteellä vähänkään liikun.
Kyllä nämä vuodenaikojen vaihtelut on toisaalta yvä asia, tietysti talvi tuntuu pitkältä mutta kevät on sitten sen mukavampi kun tulee odotettuna.
Mökki elämää vietämme vielä, pitäisi jo välillä mennä kylille.
Kissalle voi tuottaa vaikeuksia soputua kaupunki elämään kun ollaan olut mökillä Toukokuusta lähtien.
Mutta ei se ulos haluakaan kun kelit muuttuu kylmemmiksi ja sateisiksi.Joudun käyttämään ääntäni kirjastovierailujen yhteydessä, pienelle ryhmälle puhuessa en tarvitse mikrofonia, koska ääneni on kantava. Teen ääninauhaa edellisestä kirjastani ja pitäisi kai panna töpinäksi sen kanssa niin kauan kuin ääni on vielä ehyt ja minulle on sanottu että toimii hyvin ääneen lukiessa.
Lauluääneni on myös hyvä, mutta eipä siitä mitään hyötyä ole, kun nuottikorvani ei ole tarkka.Paloma.se01 kirjoitti:
Joudun käyttämään ääntäni kirjastovierailujen yhteydessä, pienelle ryhmälle puhuessa en tarvitse mikrofonia, koska ääneni on kantava. Teen ääninauhaa edellisestä kirjastani ja pitäisi kai panna töpinäksi sen kanssa niin kauan kuin ääni on vielä ehyt ja minulle on sanottu että toimii hyvin ääneen lukiessa.
Lauluääneni on myös hyvä, mutta eipä siitä mitään hyötyä ole, kun nuottikorvani ei ole tarkka."""...niin kauan kuin ääni on vielä ehyt ja minulle on sanottu että toimii hyvin ääneen lukiessa."""
Mitä olen makupaloja äänestäsi kuullut, niin rämäkkä ja karhea vanhan naisen ääni.
Onneksi et lue muita kuin omaa äänikirjaasi. En kestäisi kuunnella montaa minuuttia. Ja sinun kirjojasihan en tosin muutenkaan kuuntele enkä ole kiinnostunut lukemaankaan.Tellukka kirjoitti:
"""...niin kauan kuin ääni on vielä ehyt ja minulle on sanottu että toimii hyvin ääneen lukiessa."""
Mitä olen makupaloja äänestäsi kuullut, niin rämäkkä ja karhea vanhan naisen ääni.
Onneksi et lue muita kuin omaa äänikirjaasi. En kestäisi kuunnella montaa minuuttia. Ja sinun kirjojasihan en tosin muutenkaan kuuntele enkä ole kiinnostunut lukemaankaan.Taisit kuunnella omaa ääntäsi, koska minulle on ehdotettu että lukisin itse ääninauhalle, koska ääneni on siihen sopiva.
Luen usein otteita kirjoistani kirjailijavierailujen yhteydessä, ja koskaan minua ei ole pyydetty olemaan hiljaa. Usein toivottu että lukisin lisää.Paloma.se01 kirjoitti:
Taisit kuunnella omaa ääntäsi, koska minulle on ehdotettu että lukisin itse ääninauhalle, koska ääneni on siihen sopiva.
Luen usein otteita kirjoistani kirjailijavierailujen yhteydessä, ja koskaan minua ei ole pyydetty olemaan hiljaa. Usein toivottu että lukisin lisää.Niinpä just, että "lue vain itse omat tekeleesi". Kuka niihin ääntään lainaisi.
Sellainen ääni kuin tekelekin.Paloma.se01 kirjoitti:
Taisit kuunnella omaa ääntäsi, koska minulle on ehdotettu että lukisin itse ääninauhalle, koska ääneni on siihen sopiva.
Luen usein otteita kirjoistani kirjailijavierailujen yhteydessä, ja koskaan minua ei ole pyydetty olemaan hiljaa. Usein toivottu että lukisin lisää.Toivomukseni olisi kuitenkin että pysyisimme edelleenkin asialinjalla.
- AnonyymiUUSI
Paloma.se01 kirjoitti:
Toivomukseni olisi kuitenkin että pysyisimme edelleenkin asialinjalla.
Itsellesi näköjään esitit tuollaisen toivomuksen :))))
Paloma.se01 kirjoitti:
Toivomukseni olisi kuitenkin että pysyisimme edelleenkin asialinjalla.
Ollaanko jo noin pitkällä, että teitittelet itse itseäsi.
- AnonyymiUUSI
Tellukka kirjoitti:
Niinpä just, että "lue vain itse omat tekeleesi". Kuka niihin ääntään lainaisi.
Sellainen ääni kuin tekelekin.Kommenttisi on hyvä esimerkki siitä, miten osuvasti eräs nimimerkki kutsui sinua torajyväksi jo 60 plus-palstalla ollessasi.
kylmätotuus Anonyymi kirjoitti:
Kommenttisi on hyvä esimerkki siitä, miten osuvasti eräs nimimerkki kutsui sinua torajyväksi jo 60 plus-palstalla ollessasi.
kylmätotuusEttä ilkiätkin paskoa edesmenneitten päähän!
Eikö sinulla ole mitään omaa sanottavaa.
- AnonyymiUUSI
Viikon päästä torstaina tärähtää
https://www.sttinfo.fi/tiedote/71206867/kutsu-jussi-halla-aho-elamakerta-kirjan-julkistustilaisuus-2182025-klo-1400-lonnrotinkatu-18-a-sisapiha?publisherId=2224843- AnonyymiUUSI
YÖÖÖÖÖK !!!!!!
- AnonyymiUUSI
Noin 35 vuotta sitten tulin takaisin tähän maalaiskylään, josta nuorena maailmalle lähdin. Kylän mummot olivat vanhoja jo silloin, kun lähdin ja yhä vain olemassa, kun palasin. Kohdatessa heitä kysyin, vieläkö muistavat ja tuntevat. Joka mummo sanoi, että kyllähän toki; äänestä.
- AnonyymiUUSI
Lauluääni on lihasten ylläpitokysymys. Se pysyy aika hyvin kunnossa jos laulaa paljon. Jos ei, se madaltuu paljon nopeammin kuin mitä silloin kun sitä käyttää. Kokonaan madaltumista ei voi estää, huomaahan se Katri-Helenastakin. Hänen laulujaan live-esitysissä on madallettu.
Puheääni myös madaltuu, mutta ei niin paljon ja nopesti kuin lauluääni.
Olen oppinut sovittelemaan sanoja päivänpolttavista aiheista keskusteltaessa, en enää ole niin mustavalkoinen kuin nuorena. Olen myös muuttanut käsityksiäni joissakin asioissa, tuskin nyt ihan ylösalaisin mutta hieman lempeämpään suuntaan. Aika on muuttunut toisenlaiseksi, jotenkin vaativammksi, en enää esim. pidä vain laiskana ihmistä joka ei pärjää tällä, voi olla monta syytä.
Minusta n. 50:senä on nainen pahimmillaan, sellainen jyrkkä ja ponteva. Hyvä että vanhemmiten muuttuu.Äitini lauloi eläkeläiskuorossa vielä yli kahdeksankymmentävuotiaana ja hänen lauluäänensä alkoi madaltua vasta sen jälkeen kun jätti laulamisen.
Puheääneni on selvästi madaltunut vähän, mutta on muuten vielä ehjä . Olen kuitenkin huomannut, että olen alkanut puhumaan hiljempaa. ja joskus minua pyydetään korottamaan ääntäni , vaikka itse puhun mielestäni aivan riittävän kovaa. Käsittääkseni ääneni on heikentynyt myös.
Monien esiintyvien artistien lauluääni romahtaa jossain siinä 70-80 vuoden iässä. Varmastikin pitää paikkansa että kurkun lihakset heikentyvat ja vanhan ihmisen äänessä ei ole enää samaa pontta ja resonanssia kuin ennen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132041
- 1131667
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201006Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947