Lehdestä luin

Anonyymi-ap

"Merituuli, 36, on meri­mies – näin paljon hän tienaa ammatissa, jossa on puolet vuodesta vapaata"



Kuinka paljon maissa työssä oleva saa vapaata vuodessa?

7

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mainitse ammatit joiden tekijät ovat työpaikalla 24/7 puolet vuodesta.

    • Anonyymi

      ''...matruusin keskiansiot liikkuvat 3 000–4 000 euron välillä, ja lisien osuus palkasta voi olla jopa puolet.''

      Pohjat on pari tonnia eli överiäkin tulee.

    • Anonyymi

      ''...rytmi muuttui kevyemmäksi 4:8-vahdiksi''

      Ja palkka 3-4 tonnia....taisi tyttö hieman liioitella :)))))
      Ihan kevyesti....

    • Anonyymi

      no jaa

      Merimies on tosiaan nykyisin "puolet" vuodesta vapaalla. Tosin hiukan alle, kun vaihdoissa ollaan päivä tai osapäivä mennen tullen kahdestaan laivalla. Työpaikalla siis 24/7 ilman kodin lämpöä.

      Omalla kohdallani tein 2000h - 2400h aktiivista työsuoritetta vuodessa. "Vilkkaammissa" laivoissa taitavat tehdä hiukan enemmän tunteja. Ylityöt ovat siis merkittävä osa ansioita vaikka niissä ei merimiehelle makseta 50% tai 100% tai 200% korvausta vaan kiinteä arkiylityö ja pyhäylityö. Perustyöaika on 56h viikossa ja sen yli onkin ylityötä. Lauantaina ja sunnuntaina tehtävä työ sisältyy 56h työaikaan vastikkeena, joka annetaan lomana . Vapaavuoroista puuttuva osa vaihdetaan noista ylitöistä vastikkeeksi eli lomaksi. Näin siis merimiesten vapaa-aika eli loma muodostuu vuosiloman lisäksi.

      Vielä noin 50 vuotta sitten ei ollut yleistä vuorottelujaksoa. Laivalla oltiin pitkillä eli villeillä linjoilla niin kauan kuin voimaa riitti. Joskus vuosi tai jopa kaksikin ilman vapaata. Sitten tultiin lomalle ja oltiin niin kauan kun huvitti tai rahat riittivät. Usein reipasta elämää viettäen eivät rahat riittäneet kohtuuttoman pitkälle. Sitten taas lähdettiin seilaamaan.

      Ruoka ja pieni hytti kuuluivat luontaisetuihin, mutta useimmilla oli koti maissakin itselle ja/tai perheelle, joka sekin oli maksettava. Todellinen luontaisetu oli siis kovin vähäinen eikä suinkaan mikään työsuhde etu. Puoliso ja lapset tarvitsivat katon päänsä päälle ja ruokakin oli tarpeen.

      Merimiehillä on omia lakejaan; merityöaikalaki, vuosilomalakin, merimieseläkelaki etc. Eläkettäkin piti itse maksaa, nykyään kai 11-12% bruttoansioista. En tarkkoja lukuja nykyään tiedä.

      Olin itsekin laivanpäällä vuoden tai jopa puolitoista vuotta ilman vapaata tai kotona käyntiä. Satamissa piti antaa kahtena päivänä kuukaudessa puoli päivää palkallista vapaata ostoksiin tai muuhun MIKÄLI MAHDOLLISTA.

      Reippaasti yli 40 vuotta olin laivoissa pääosin ns. villillä linjalla suomalaisissa ja mukavuuslippulaivoissakin ja olin tyytyväinen, olinhan itse valinnut ammattini.

      Jos jorinassani on virheitä, niin korjatkaa.

      Terveisin kohtuuvanha eläkeukko

    • Anonyymi

      Maissa saa vapaata moninkertaisesti jo normityössä .. 8h ja viisi päivää viikossa ja eläminen ei ole mitenkään rajoitettua. Kotona olet omilla ehdoin, eikä työnantaja hengitä kotona niskaan - jos nyt joskus haistelee hengitystä.

      • Anonyymi

        Haisteleeko työnantajasi kotonasi hengitystäsi?


    • Anonyymi

      Sitten pitää olla huolissaan,jos hengitys haisee pomon perseelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe