"Merituuli, 36, on merimies – näin paljon hän tienaa ammatissa, jossa on puolet vuodesta vapaata"
Kuinka paljon maissa työssä oleva saa vapaata vuodessa?
Lehdestä luin
7
416
Vastaukset
- Anonyymi
Mainitse ammatit joiden tekijät ovat työpaikalla 24/7 puolet vuodesta.
- Anonyymi
''...matruusin keskiansiot liikkuvat 3 000–4 000 euron välillä, ja lisien osuus palkasta voi olla jopa puolet.''
Pohjat on pari tonnia eli överiäkin tulee. - Anonyymi
''...rytmi muuttui kevyemmäksi 4:8-vahdiksi''
Ja palkka 3-4 tonnia....taisi tyttö hieman liioitella :)))))
Ihan kevyesti.... - Anonyymi
no jaa
Merimies on tosiaan nykyisin "puolet" vuodesta vapaalla. Tosin hiukan alle, kun vaihdoissa ollaan päivä tai osapäivä mennen tullen kahdestaan laivalla. Työpaikalla siis 24/7 ilman kodin lämpöä.
Omalla kohdallani tein 2000h - 2400h aktiivista työsuoritetta vuodessa. "Vilkkaammissa" laivoissa taitavat tehdä hiukan enemmän tunteja. Ylityöt ovat siis merkittävä osa ansioita vaikka niissä ei merimiehelle makseta 50% tai 100% tai 200% korvausta vaan kiinteä arkiylityö ja pyhäylityö. Perustyöaika on 56h viikossa ja sen yli onkin ylityötä. Lauantaina ja sunnuntaina tehtävä työ sisältyy 56h työaikaan vastikkeena, joka annetaan lomana . Vapaavuoroista puuttuva osa vaihdetaan noista ylitöistä vastikkeeksi eli lomaksi. Näin siis merimiesten vapaa-aika eli loma muodostuu vuosiloman lisäksi.
Vielä noin 50 vuotta sitten ei ollut yleistä vuorottelujaksoa. Laivalla oltiin pitkillä eli villeillä linjoilla niin kauan kuin voimaa riitti. Joskus vuosi tai jopa kaksikin ilman vapaata. Sitten tultiin lomalle ja oltiin niin kauan kun huvitti tai rahat riittivät. Usein reipasta elämää viettäen eivät rahat riittäneet kohtuuttoman pitkälle. Sitten taas lähdettiin seilaamaan.
Ruoka ja pieni hytti kuuluivat luontaisetuihin, mutta useimmilla oli koti maissakin itselle ja/tai perheelle, joka sekin oli maksettava. Todellinen luontaisetu oli siis kovin vähäinen eikä suinkaan mikään työsuhde etu. Puoliso ja lapset tarvitsivat katon päänsä päälle ja ruokakin oli tarpeen.
Merimiehillä on omia lakejaan; merityöaikalaki, vuosilomalakin, merimieseläkelaki etc. Eläkettäkin piti itse maksaa, nykyään kai 11-12% bruttoansioista. En tarkkoja lukuja nykyään tiedä.
Olin itsekin laivanpäällä vuoden tai jopa puolitoista vuotta ilman vapaata tai kotona käyntiä. Satamissa piti antaa kahtena päivänä kuukaudessa puoli päivää palkallista vapaata ostoksiin tai muuhun MIKÄLI MAHDOLLISTA.
Reippaasti yli 40 vuotta olin laivoissa pääosin ns. villillä linjalla suomalaisissa ja mukavuuslippulaivoissakin ja olin tyytyväinen, olinhan itse valinnut ammattini.
Jos jorinassani on virheitä, niin korjatkaa.
Terveisin kohtuuvanha eläkeukko - Anonyymi
Maissa saa vapaata moninkertaisesti jo normityössä .. 8h ja viisi päivää viikossa ja eläminen ei ole mitenkään rajoitettua. Kotona olet omilla ehdoin, eikä työnantaja hengitä kotona niskaan - jos nyt joskus haistelee hengitystä.
- Anonyymi
Haisteleeko työnantajasi kotonasi hengitystäsi?
- Anonyymi
Sitten pitää olla huolissaan,jos hengitys haisee pomon perseelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel374594Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1562669Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1042227Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen221734Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.781706Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276141460Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma651446- 731418
- 811410
Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e821391