Amerikan vientimallien jousia?

Oliko Jenkkeihin viedyissä Saab Ysitonnisissa pehmeämpi jousitus kuin Euroopassa myydyissä malleissa? Useinhan ainakin amerikkalaiset asentavat Euroopan vientimalleihin kovemmat kouset. Minun makuuni Saabin jousitus on turhan kova, joten ostaisin mielelläni vähän paremmat jouset. Pehmeämpiä iskunvaimentimia varmaan löytyy.
2350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hehe, yleensä nuo iskarit tuppaa "pehmenemään" ihan vaihtamatta niitä. :) Tosperään hommaa korkeampiprofiiliset renkaat autoosi, niin saat alustan pehmeemmäks.

Äänestä

Esimerkkinä: itselläni oli aikaisemmin 900 Sensonic. Siinä tilasin jo tehtaalta tullessa jäykemmät jouset, iskarit ja vakaajat kun koeajon auto nosti pikkutiellä takanurkkaa aika helposti.

Ainakin NG900:ssa oli korjaamon hemmon mukaan hyllystä viittä eri tason jäykkyyttä saatavissa, ja erot jokainen huomasi jo paikallaan mm. jousten värikoodeista. Auton alle kurkatessa on pieni maalitäppä tms jousissa, esim omassa autossa tuolloin valkoinen. Sitten löytyi sinisia, vihreitä yms löysempiä jousia.

Eli kysele vaikka huollosta. Halvemmalla saa varmaan eri tarvikkeena tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jousimies kirjoitti:

Oliko Jenkkeihin viedyissä Saab Ysitonnisissa pehmeämpi jousitus kuin Euroopassa myydyissä malleissa? Useinhan ainakin amerikkalaiset asentavat Euroopan vientimalleihin kovemmat kouset. Minun makuuni Saabin jousitus on turhan kova, joten ostaisin mielelläni vähän paremmat jouset. Pehmeämpiä iskunvaimentimia varmaan löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu