Mulla on 4,6 metrinen tuulilasivene 40 hp moottorilla. Moottori kun ei toiminut niin jouduin melomaan sen aisapaikasta venerampille n. 200m. Tuli ekaa kertaa käytettyä kunnolla melaa joka on sellainen halpa ja kevyt alumiinisella teleskoooppivarrella ja muovisella lavalla.
Huomasin ettei tuolla tosipaikassa tekisi mitään jos vähänkin tuulee. En päässyt rampille koska oli sellainen kohtalainen tuuli ja aallokko. Täysin mahdoton meloa, kenenkään voimat eivät riitä tuulta ja aaltoja vastaan, siis ei ollut todellakaan edes paha keli.
Onko olemassa kunnollisia meloja jotka oikeasti toimivat eivätkä ole mukana vaan siksi että on katsastusvaruste? Hankaimia airoille en ala asentelemaan.
Onko kunnollisia meloja?
2
255
Vastaukset 2
- Anonyymi
En tiedä millaisia meloja on myytävänä, mutta itse olen tehnyt pyöreä vartisesta airosta melan.
Tuohon sain vinkin vuosikymmeniä sitten kun firma osti vesilentokoneen Lentohuolto Malmilta.
He tekivät jenkkilästä tulleisiin koneisiin heti tuollaiset airosta muotoillut melat ja siihen tuli venehaka toiseen päähän.
Jotkut olivat niin vahavavartisia, että kevyempi pilotti pääsi sitä pitkin kellukeiden päiden kautta toiselle kellukkeelle.
Sillä pystyi melomaan C 206 konetta oikein hyvin, vaikka painoa on suurimmillaan yli 1600 kg.
Minulla on siitä lähtien ollut veneissäni tuollainen mela, se toimii !
Drag
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4501975- 1531280
- 941183
- 711163
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1801048- 100783
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.54729- 45711
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674