Miksi somevaikuttajat alkavat käyttäytyä "kuin vaikuttajat"?
Kun tavallinen ihminen saa suuren yleisön ja näkyvyyttä, tapahtuu usein seuraavaa:
- Identiteetin muutos: Kun tuhannet tai miljoonat ihmiset seuraavat ja kommentoivat, ihminen alkaa nähdä itsensä eri tavalla. "Minulla on vaikutusvaltaa" muuttuu helposti "minulla on asiantuntemusta".
- Sosiaalinen palkitseminen: Ylimielisyys, provokatiivisuus ja näyttävyys tuottavat algoritmeille kelpaavaa sisältöä. Se saa klikkejä, kommentteja ja jakoja — ja se palkitaan.
- Vahvistusvinouma: Kun seuraajat ihailevat ja tukevat, vaikuttaja alkaa uskoa omaan erinomaisuuteensa. Kritiikki sivuutetaan, koska se ei sovi uuteen minäkuvaan.
- Näyttämisen tarve: Menestys halutaan todistaa konkreettisesti — koneilla, autoilla, mökeillä, matkoilla. Se on osa "status-symbolien kieltä", jota some puhuu.
Somevaikuttajat
Anonyymi-ap
5
103
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta yleisö se on se joka tekee suositun
- Anonyymi
Joo, esim hp: lla on noussut itteminä ohtaan. Elä -kele omi koko tietä, maita ja monttuja ommiin nimmiis. Ei ole muuta kuin kerjuuta sekä kehuja vaan.
- Anonyymi
Pajajullilla on kihahtanu nuppiin tupetouhu. Seuraava ja siten touhun maksava yleisö ei oke kuin riesa tälle täydellisyydelle. Vinvorestin kanssa potee samaa tautia,elekee silitelkö kuin myötaseen.😆
- Anonyymi
Tiijjättekö ketä ollaan? Kysyy yksi metriheikki. Pihatonttu perstaarikka...henkisessä mielessäkin.
- Anonyymi
Turilla se vasta hattuun noussut on
Viinaan menee kaikki tienuut!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2217442
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s444789- 594752
- 753418
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162005Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗301850- 311809
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441667- 371578
- 1431317