Mikä siinä on kun jotkut köröttelee Kiteentiellä reilusti alle nopeusrajoituksen (40km/h)? Liikenne on paljon sujuvampaa jos ajaa vaikka karvan yli rajoitusien 👍
Onko taajamassa hankalaa ajaa normaalia nopeutta?
Anonyymi-ap
18535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vain köyhillä on kiire.
Joillakin kiire maakuuntelukomppaniaan.
Ei taajamanopeuksissa kuole jos käyttää turvavöitä.
Väitteesi ei päde, enemmän vauhtia = enemmän kierroksia.
Enemmän kierroksia = suurempi polttoaineen kulutus.
Ja bensamoottorista siis kysymys, köyhä ei osta diiseli- eikä sähköautoa. Sen takia ne turuttaa 60 km/80km satasen aluella koska ei oo varaa tankata omaa ajokkia.
KUN HYBRIDI HILJAA HYRRÄÄ NIIN KÖYHÄT KYYKYSSÄ KYYHYTTÄÄ :-)
Itseasiassa liian hidas ajo kuluttaa enemmän ainetta kuin normaali nopeus. Vasta kun puhutaan maantienopeuksista (80kmh ja yli) niin alkaa nopeuden nostolla olla vaikutusta kulutukseen.
Mutta olen aloittajan kanssa samaa mieltä, välillä tekee mieli ja tulee ohitettuakin taajamassa 20-30 vauhtia ajavat köröttelijät sopivassa turvallisessa paikassa. Kerran yksi seurasi perässä kaupan parkkipaikalle ja alkoi kovaan ääneen kysymään ohituksen syytä. Totesin vain, että täysin laillinen ohitus ja mitäs ajat alinopeutta, kehoitin soittamaan poliisin paikalle jos siltä tuntuu. Loppui huutaminen siihen paikkaan, paineli naama punaisena takaisin autoon ja jatkoi huutamistaan apukuskille, nähtävästi puolisolleen.
Oliko musta Volvo S60 jonka rekkarissa viimeinen numero 2?
WRC-autojen jutrtukin kyllä niin tsikaanistanist, hidastejutusta auton renkaitakin ilmaan lentää.
Hyvä ralli kyllä jykylä on aina on hyppujäkin paljon ja nopeutta.
Joillekin se auto on henki ja elämä. Kun ajaa vähän kovempaa kuin muut niin tuntee olevansa hyvä tässä asiassa ja muita parempi.
Bemari ja sähköautourpot liruuttaa 30:ä Kiteen taajamassa.Ovat liikenteen tukkona.Optelkaa ajamaan kuten immeiset.
No voi hyvä ihme! Kiteen taajama on kyllä aika pieni pläntti!
Vaikka kaikki liruuttaisivat 5 km tunnissa, hyvin ehdittäisiin.
Alle sitä on ajettava muutoin rikkoo lakia.
Joo ja alaikäisenä ei saa juoda alkoholia eikä polttaa tupakkaa. Pieni ylinopeus sujuvoittaa liikennettä kummasti. Tosin sekin riittäisi, että kaikki ajaisivat edes sitä 40km/h miniminopeutta.
Ooks nähny sen mainoksen? Siinä kysytään millaisena kuljettajana sinut nähdään? Noudata taajamanopeuksia. Liikenneturva.
Keltanokkia on taas liikenteessä, luki Koti-Karjalassa.
https://www.youtube.com/watch?v=QNVft13HyN0
Nimenomaan noudata taajamanopeuksia, eli älä aja 20-30km/h kun ei ole mikään paraatiajo kyseessä kuitenkaan. Jos ei uskalla ajaa normaalia nopeutta kannattaa luovuttaa kortti poliisille ja käyttää julkisia.
Keskustan alueella eli noin 500 m pätkällä järkevät ihmiset ajavat maltilla ja esim Kupiaisen tienoilla. Saattaa vaikka ihminen ylittää tien jalkaisin niin parempi jos ei ole 48 mittarissa. Ja sama vaikka liikenneympyrästä Osuuspankille päin, ei kannata ajaa niin kovaa kuin pystyy kun siellä kääntyilee autoja... mutta mitäpä näistä, vauhdikkaat tohelot ajattelee vain itseään ja se harmittaa jos muutama sekunti menee jalka pois kaasupolkimelta.
Keskustan alueella on täydellinen näkyvyys suojateille, ihan hyvin voi ajaa 45-50km/h.
Ympäri maata homp-pojat ajaa aivan persiissä kiinni. Niinku Savinkontiellä aina yhtäkkiä ilmestyy joku poika autolla tai mopolla puristelemaan takapuskuria vaikka itse ajan reilua vauhtia.
Näin isossa kaupungissa on isot ongelmat. Ja Kiteellä liikenne on sitä listan kärkipäätä? heh heh.