TDK Cyclone CD-R/RW 32x10x40

Onko toi cyclone hyvä laite? näin just mainoksen missä myytiin 149 euron hintaan..mainostettiin polttavien asemien ferrarix tai jotain =)onko se ihan paskaa? kannattaako maksaa noin paljon ku oon nähny noita polttavia alle sadankin euron myytävän?
yx juttu vielä mikä mietityttää on toi asennus. onko se helppo asentaa itse tai siis osaako tällanen tumpelokin asentaa sen koneeseen?
8402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sori ku vein teidän palstan tilaa =)

Äänestä

halvin neljän tähden asema, ehkäpä ihan hyvä peli. Kannattaisi ostaa kuitenkin 24x asema, tuollainen 32x on vain pröystäilyä varten. Palaahan tuollakin 24x asemalla levy muutamassa minuutissa. Niin ja meinasitko löytää kohtuuhintaisia 32x levyjä.

Äänestä
  • niin en tiennykkään että noilla levyillä on jotain hinta eroja...onko ne nopeemman polttavan levyt paljonkin kalliimpia??

    Äänestä

  • Janne kirjoitti:

    niin en tiennykkään että noilla levyillä on jotain hinta eroja...onko ne nopeemman polttavan levyt paljonkin kalliimpia??

    Ei kyllä ainakaan Bulldogissa ole hirveää hintaeroa.
    Kannattaa ottaa huomioon, että niiden nopeiden levyjen saatavuus voi olla paikkakunnallasi vähän toista. 24x asema riittää aivan mainiosti. Kannattaako ostaa kalliimpi, josta ei ole käytännön hyötyä.

    Äänestä

  • Janne kirjoitti:

    niin en tiennykkään että noilla levyillä on jotain hinta eroja...onko ne nopeemman polttavan levyt paljonkin kalliimpia??

    Jos levyn kannessa lukee max 24 tms niin voit huoletta polttaa nopeammallakin.. se on vain tehtaan testaama/takaama nopeus, toki jos alkaa hylsyjä tulemaan niin kannattaa pudottaa polttonopeutta, laatulevyillä ei kuitenkaan hätää ole, esim TDKn 24* levyt pelaavat moitteetta kun poltetaan 40-nopeuksisella hyvällä asemalla (= TDK =P )

    Äänestä

Ainakin itse olen ajatellut investoida kyseiseen laitteeseen, tällä hetkellä käytössä on samaa mallia, tosin hitaampi CD-r/w. TDK on pelannut moittettomasti ja hylsyjä ei ole koskaan tullut. Lisäksi mukana tulee mielestäni markkinoiden paras kirjoitussofta NERO. Asennus on helppo, taitaa tulla ihan ohjeen kanssa... Tuohon hintaan erittäin vahva valinta, TM listasi TDKn keskikastiin, audiotasojen (kuuntelussa) vuoksi... Hyvää palautetta sai kirjoitusnopeus, joka on lähempänä luvattua kuin kilpailijoillansa.

Äänestä

Tilasinpa cyclonen anttilasta ja eikun koneeseen.Asennus oli helppoa ja kone löysi aseman heti.Ja sitten polttosofta sisään,no meni että hurahti.Mutta sitten alkoi murheet,nero ei löytänyt asemaa,ei millään,uusiksi ja uusiksi jumpperit,softat asennukset ja kaikki ja moneen kertaan,eikä mitään,susi mikä susi.Yes,kokeilenpa eri ohjelmaa,kaverilta easy cd creator 4.0 tai jotain,sama peli,ei löydy ei.No sitten löyty ratkaisu,tdk takaisin pakettiin ja postiin,kauppaan hakemaan acer 24x10x40,ja nyt toimii ei mitään ongelmaa.
Että tämmöinen kokemus mulla,ja sattui vielä tällä viikolla.

Äänestä
  • TDK ei ole lelu, joka toimii standardiajureilla yms muilla systeemeillä, TOSIN minulla toimi oikein loistavasti tyylillä asema kiinni ja softat koneeseen...

    Tuo uusi TDK muistaakseni on aikasta nirso noiden standardien kanssa, joten NEROon kannattaa hakea uusin päivitys, kuten myös TDKn "ajuri" (firmware), linkit löytyvät suoraan NEROsta, en muista valikkoa... ja jos muita ongelmia on, kannattaa myös ASPIt tarkistaa yms. CD-asemaan liittyvä softa =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne kirjoitti:

Onko toi cyclone hyvä laite? näin just mainoksen missä myytiin 149 euron hintaan..mainostettiin polttavien asemien ferrarix tai jotain =)onko se ihan paskaa? kannattaako maksaa noin paljon ku oon nähny noita polttavia alle sadankin euron myytävän?
yx juttu vielä mikä mietityttää on toi asennus. onko se helppo asentaa itse tai siis osaako tällanen tumpelokin asentaa sen koneeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu