Vaihde jumissa

Vaihdoin öljyt oli potkuri akseli ulkona kun stefan vaihdoin, nyt en saa vaihdetta vapaalle, en ymmärrä syytä. Kokeillut uusiksi laittaa, vaihde juttu liikkuu takana normaalisti. Olisko apuja..
Honda 4 tahti 15hp - 06
24737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Pyöriikö potkuri?

Äänestä
  • Pyörii eli vaihde on kiinni eteenpäin kokoajan..

    Äänestä

Eli teit itse ja säästit? Sen siitä saa kun väen vängällä tehdään asioita, mihin ei oma osaaminen riitä.

Äänestä
  • Luitko mitä aloittaja kysyi lopuksi?

    Äänestä

  • Ja kuitenkin kirjoitit tänne?

    Äänestä

  • Siis öljyn vaihdosta periaatteessa kyse, mut kun 5v oli käyttämättä, niin stefa mikä veden pitää ulkona, sen vaihdoin.
    Se että moottoreita 40v korjaillut jos jotakin, mut tää tuntuu jo liian lapselliselta käsittää, esim sama vika yamaha 20hp vaik - 90 luvulta, niin se tapin putoaminen tekee saman, mut täs versiossa ei tappeja ole.
    Mysterius..

    Äänestä

Potkurin akselin tuleekin olla ulkona, muuten ei saa potkuria paikalleen.

Äänestä

Toimiko kaikki normaalisti ennen avaamista?

Äänestä
  • Katsotko viestit.

    Äänestä

Heips! Tämä on nyt aika tärkee keissi. Eli potkuri akseli on ulkona? Miten tämä tapahtui? Olisiko joku säätölaite vioittunut? Tai joku ohjainyksikkö? Kyllä tämä selviää.

T. Saalar

Äänestä
  • Se et tää ihan huoltokirja työ. Perus juttu.
    5v käyttämättä, siksi stefa joka pitää veden ulkona öljytilasta, suositellaan vaihtaa 3e maksaa.
    On tominut normaalisti ennen..
    Vaihdevipu takana normisti liikkuu, ymmärrän mitä vipu tekee, eli mihin vaihto ja vapaa jne perustuu, työntää eteen ja taakse, erittäin jees ja yksinkertainen hyvä.
    Mut et voi olla mysteeri, olis se "tappi" joka yamahasa tekee saman, mut tää kehittyneempi niistä, ei tappia, en löydä ainakaan paikkaa..
    Kun avasin niin varovasti kaikki toki, kaikki on kiinni, en mitään tippuvaa nähnyt, eikä tällaista vikaa pysty odottaa.. Liian lapsus.

    Äänestä

Nyt on valitettavasti niin huonoa suomea, että en ymmärrä kysymystä. Ehkä aloittajan olisi syytä kääntyä huoltokorjaamon puoleen.

Äänestä
  • Siis öljyn vaihdon yhteydessä stefan vaihto kun 5v oli käyttämättä. Ei muuta, eli akseli ulos et saa stefan vaihtaa, sit takas ja vaikka miten laitat, aina vaihde eteenpäin kiinni.
    Vaihde vipu toimii, eli se vaihdin takana liikkuu ylös alas, ymmärrän vaihde mekanisminkin, mut että voi olla mysterius..
    40v tehnyt vaan kone korjauksia.. Eh

    Äänestä

ei stefoja vaihdeta mihinkään 2000 luvun vehkeisiin , öljyn tyhjennys ruuveihin voi vaihtaa tiivisteet

Äänestä
  • Miten se öljyn tyhjennys ruuveihin voi ne tiivisteet vaihtaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Miten se öljyn tyhjennys ruuveihin voi ne tiivisteet vaihtaa?

    Stefan vaihtaa tiivisteet.

    Äänestä

  • Kyllä, tärkeä vaihtaa rengas tefa mikä veden pitää ulkona, 5v kuivana, siksi niitä myydään ihan perus juttuna.
    Tää on liian ynsinkertainen vika. Älli menee..

    Äänestä

Siis miksi stefojen vaihdossa pitää ottaa potkuri akseli irti tai ulos ! ! Itse vaihtanut useisiin perämoottoriin stefat ja otin vain laakeri pukin irti missä stefat ja sit vaan kasaan ja ei ikinä mitään vaihde eikä muutakaan ongelmaa ollut. Jos et osaa etkä tiedä niin älä mee räpeltää ite vaan vie vie jollekkin joka osaa ja tietää asiat. Haloo ! !

Äänestä
  • Nyt taitaa pojat olla sellainen juttu ettei tule edes stefanin vaihdolla kuntoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Nyt taitaa pojat olla sellainen juttu ettei tule edes stefanin vaihdolla kuntoon.

    Pitääkö Akseli vaihtaa Stefaniin?

    Äänestä

  • siis kumirengas vaan akselin kiinitin mekanismin päällä pitää öljyn ja veden toisistaan erossa.. ei merkitystä tähän ongelmaan. vaan kun akseli kävi olkona sen vaihdon tähden, mitään ihmeellistä ei ole, kun takas vaan, mut vaikka kaikki entisellään kunnossa, vaihde vipu normisti liikkuu, ei pitäis olla mitään syytä et eteenpäin vaihde kokoajan kiinni ,eikä siiry vapaalle, eikä pakkia saa päälle.. akseli lähtee kun kaksi ruuvia pois ja vetää ulos, potkuri saa olla kiinni, mitä turhaa irroittaa, kun katson sisään ja liikutan vaihdetta hyvin liikkuu niinkuin pitää.. eikö kukaan tietäis mikä tyhmä juttu täs on..

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    siis kumirengas vaan akselin kiinitin mekanismin päällä pitää öljyn ja veden toisistaan erossa.. ei merkitystä tähän ongelmaan. vaan kun akseli kävi olkona sen vaihdon tähden, mitään ihmeellistä ei ole, kun takas vaan, mut vaikka kaikki entisellään kunnossa, vaihde vipu normisti liikkuu, ei pitäis olla mitään syytä et eteenpäin vaihde kokoajan kiinni ,eikä siiry vapaalle, eikä pakkia saa päälle.. akseli lähtee kun kaksi ruuvia pois ja vetää ulos, potkuri saa olla kiinni, mitä turhaa irroittaa, kun katson sisään ja liikutan vaihdetta hyvin liikkuu niinkuin pitää.. eikö kukaan tietäis mikä tyhmä juttu täs on..

    Missähän asennossa vaihdevipu pitää olla, kun akselin laittaa paikoilleen ?

    Äänestä

Jos etsit syytä, katso peiliin.

Äänestä
  • Kyllä kai tuo kaveri on jo kerinnyt varmaan useamminkin kerran peiliin katsomaan.

    Sinulle tiedoksi, jos et asiasta mitään ymmärrä, niin jätä tuollaiset viisaudet omaan käyttöösi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaihdoin öljyt oli potkuri akseli ulkona kun stefan vaihdoin, nyt en saa vaihdetta vapaalle, en ymmärrä syytä. Kokeillut uusiksi laittaa, vaihde juttu liikkuu takana normaalisti. Olisko apuja..
Honda 4 tahti 15hp - 06

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu