Hyvä esimerkki kuinka upeasti oikealla kameralla hallitaan syvyysterävyyttä (Depth of Field, DoF): https://r1.community.samsung.com/t5/galaxy-gallery/depth-of-field-smartphone-vs-full-frame/td-p/34361026
Syvyysterävyysvertailu, puhelinkamera vastaan 35mm oikea kamera
12
288
Vastaukset
- Anonyymi
Jätit tarkoituksellisesti mainitsematta, että tuossa Samsungissa ei ole aukonsäätöä.
- Anonyymi
Ainoa puhelinräpsy jossa on aukonsäätö, mutta mitätön, Huawei Mate 50 Pro, vastaavaa vertailua ei sen kuvalle löytynyt.
Tuollaista lyhyen syvyysterävyyden bokeh kuvaa jonka saa 35 mm full frame kameralla, ei ole mahdollista saada millään kameraräpsyllä vaikka niissä olisikin aukonsäätö koska niissä linssi on niin pikkuruinen. Bokeh kuvaan tarvitaan fyysisesti suurikokoinen aukko, aukonsäätö voi vain pientää aukkoa, sen nimi on himmennin. Himmentäminen kasvattaa syvyysterävyyttä. Puhelinräpsyissä on aina hillittömän himmeä objektiivi eli pieni fyysinen aukon koko.
https://bobatkins.com/photography/technical/digitaldof.html
- Anonyymi
Vakiintunut termi suomeksi on syväterävyys.
- Anonyymi
Niin on, mutta puhelinkamerahenkilöt luulevat että syväterävyys tarkoittaa jotain superterävyyttä, terävyydenterävyyttä. z-akseliterävyys voisi olla kuvaava.
- Anonyymi
Puhelinkameralla ei saada kuvaan lyhyttä syväterävyysaluetta (etäisyysterävyysaluetta). Pienikokoisesta kuvailmaisimesta aiheutuva vaikutus syväterävyyteen (Depth of Field, DoF) saadaan laskettua kroppikertoimen (35mm kameraformaatiin verrattuna) avulla:
Efektiivinen f-arvo = Laitteelle ilmoitettu f-arvo × Kroppikerroin.
Sivulla https://photographylife.com/sensor-size-perspective-and-depth-of-field esitetään kaksi valokuvaa jotka näyttävät hyvin samanlaisilta DoF:n suhteen:
Kuva A) iPhone 6 takakamera, f/2.2
Kuva B) Nikon 35mm kamera, f/16
Kroppikerrointa ei yleensä ilmoiteta puhelinkameroille mutta se on helppo laskea kuvailmaisimen diagonaalien suhteena. 35mm kameroissa diagonaali on neliöjuuri(36*36+24*24)=43,3mm. iPhone 6 takakamera on kooltaan 4,8 x 3,6 mm, eli sen diagonaali on 6,0 mm, josta saadaan linkkisivulla ilmoitettu kroppikerroin 7,21 joka on aika tarkasti kuvatiedoissa esiintyvien f/16 ja f/2,2 välinen suhde.- Anonyymi
Tällä sivulla on taulukko jossa on laaja otos kamerapuhelinten telekameran ominaisuuksista: malli, kuvasensorin koko, optinen zoom, polttoväli, aukko, ekvivalentti aukko, pikselimäärä, julkaisuvuosi: https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_longest_smartphone_telephoto_lenses
Vivo X200 Ultra tulee ykkössijalle ekvivalentin (efektiivisen) aukon osalla, mutta on silti neulanpään kokoinen f/8,8. Kuvasensorin koko siinä on noin 3.20 x 2.40 mm. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä sivulla on taulukko jossa on laaja otos kamerapuhelinten telekameran ominaisuuksista: malli, kuvasensorin koko, optinen zoom, polttoväli, aukko, ekvivalentti aukko, pikselimäärä, julkaisuvuosi: https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_longest_smartphone_telephoto_lenses
Vivo X200 Ultra tulee ykkössijalle ekvivalentin (efektiivisen) aukon osalla, mutta on silti neulanpään kokoinen f/8,8. Kuvasensorin koko siinä on noin 3.20 x 2.40 mm.Ja silti monien kännykkäkameran kuvissa on eroa syväterävyydessä muutaman aukon säädöllä. Näin se muuten on omissa järkkäreissäkin, aukko 1,2-2 antaa erilaisen terävyyden kuin 4, toki vaihtelua on polttovälistä ja objektiivista riippuen paljonkin - esim. jotkut laajakulmat tarjoavat todella laajan syväterävyysalueen täydellä aukollakin (parista metristä äärettömään), toisissa puolestaan on hankala tarkentaa kuvaa teräväksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja silti monien kännykkäkameran kuvissa on eroa syväterävyydessä muutaman aukon säädöllä. Näin se muuten on omissa järkkäreissäkin, aukko 1,2-2 antaa erilaisen terävyyden kuin 4, toki vaihtelua on polttovälistä ja objektiivista riippuen paljonkin - esim. jotkut laajakulmat tarjoavat todella laajan syväterävyysalueen täydellä aukollakin (parista metristä äärettömään), toisissa puolestaan on hankala tarkentaa kuvaa teräväksi.
Joissakin puhelimissa on yksi kameramoduuli pelkästään sitä varten että sen tuottaman datan avulla laskennallisesti feikataan etäisyysepätarkkuutta pääkameran tuottamaan kuvaan, joissakin muissa puhelimissa pääkameran kuvaan feikataan etäisyysepätarkkuutta kuvanoton jälkeen efektitoiminteella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joissakin puhelimissa on yksi kameramoduuli pelkästään sitä varten että sen tuottaman datan avulla laskennallisesti feikataan etäisyysepätarkkuutta pääkameran tuottamaan kuvaan, joissakin muissa puhelimissa pääkameran kuvaan feikataan etäisyysepätarkkuutta kuvanoton jälkeen efektitoiminteella.
Mitenkäs tuo vaihteleva bokeh järkkärin laajakulmissa? Feikataanko sekin algoritmilla?
- Anonyymi
Kännykällä saa asetettua haluamansa syvyysterävyyden mille tasolle vaan tarvitsee, ja kuinka "pitkänä" tahansa. Kyseessä on ns. bokeh-toiminto.
Vanhanaikaisilla mekaanisilla rohjakkeilla, noilla kuvausmaailman lankapuheimilla, ei voi vastaavasta edes haaveilla. Kuvassa on se syvyysterävyys mikä sattuu tulemaan sillä kertaa arpajaisista.
Nin ne jäivät museokamerat museotavaroikisi, kun älypuhelimet huippuluokan kameroineen astuivat esille. Nykyään tavallinen mökin mummokin saa otettua parempia kuvia kuin hannuhautalat viime vuosituhannella.- Anonyymi
Jep, tosin huvittaa kuinka jotkut metsästävät jotain vanhoja ***sän linssejä sun muita paskoja optiikan riemuvoittoja bokehin vuoksi... Miksei bokehia voisi luoda virtuaalisesti? Jos juupas-eipäs linjalle lähdetään, niin väitän, että neulanreikäkamera on ainoa oikea kamera.
- Anonyymi
hyvä ohjwlma joku jos on anrereo-puhelin... niin Cool Android Backup and Copy, kopioi kyllä keiken siren
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372340
- 551337
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361276- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan57582