Lautakasalta

Anonyymi-ap

Kepulikorruptiota lomalukemisena
Kesäloma on hyvää aikaa lukea kirjoja, joihin arkisessa kiireessä ei ehdi perehtyä. Omalla lukulistallani oli tänä kesänä useita suomalaistoimittajien teoksia. Pysäyttävin niistä oli Ari Korvolan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö (Docendo 2023), jonka sisältö on jäänyt hämmästyttävän vähälle huomiolle.
Korvola kertaa kirjassaan keskustataustaisen Nuorisosäätiön talousrikokset sekä syvään juurtuneen poliittisen korruption. Kohujen keskiössä olivat ministereiksi ja keskustan puheenjohtajiksi sittemmin nousseet Antti Kaikkonen ja Matti Vanhanen, joista ensin mainittu tuomittiin ehdolliseen vankeuteen ja jälkimmäinen vältti rangaistuksen ministerin tavallista korkeamman syytekynnyksen ansiosta.
Kaikkosen tuomio tuli laittomasta vaalituesta, jota hän oli ohjaamassa itselleen säätiön kautta. Korvola paljastaa myös, miten Kaikkonen rahasti säätiöstä itselleen 42 670 euron hulppeat kokouspalkkiot pelkästään yhden toimintavuoden aikana.
Vanhanen selvisi vyyhdistä vähällä, mikä Korvolan haastatteleman keskustalaisen mukaan on jäänyt kaihertamaan mieliä myös puolueen sisällä. Ex-pääministerillä oli sekä onnea että Kaikkosta parempaa osaamista "poliittisen dementian" saralla. Vanhasen tapana oli vastata poliisin ja median ikäviin kysymyksiin toteamalla: en saata muistaa. Korvolan esille kaivamat kalenterimerkinnät ja muut tiedot kertovat kuitenkin, miten Vanhanen esimerkiksi nautiskeli säätiön kestityksistä, 1000 euron syntymäpäivälahjasta tai lomaosakkeesta Sotkamon Katinkullassa.
Äänestäjät muistavat Nuorisosäätiön rikosvyyhdin ennen muuta Kaikkosen tuomiosta ja Vanhasen omakotitaloon liittyvästä ns. lautakasakohusta. Korvolan kirjassa lautakasaakin pöyhäistään vielä uudelleen, mutta asian pihvi se ei ole nyt, kuten ei ollut syksyllä 2009 kohun tultua ensi kertaa tuli julki.
Korvolan ehdottomasti tärkein ansio on kuvaus siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi. Useilla esimerkeillä kerrotaan, miten posketonta rahankäyttöä yleishyödyllisen statuksen saaneessa Nuorisosäätiössä harjoitettiin ja miten miljoonatukia pumpattiin Raha-automaattiyhdistyksestä ja Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Arasta. Toiminta verhottiin kauniiseen ajatukseen nuorten edullisesta vuokra-asumisesta, vaikka todellisuudessa järjestelmä kaikkine välistävetoiseen tuli säätiön myöhemmän johdon mukaankin kalliimmaksi kuin avoimeen kilpailutukseen perustuva rakentaminen.
Aran vastuulla ollut viranomaisvalvonta oli kauniisti sanottuna tehotonta. Siihen saattoi oikeusistuimen mukaan vaikuttaa se, että keskustalaisilla oli oma mies, Hannu Rossilahti, Aran johtopaikoilla.
Laskun tästä kaikesta maksoivat viime kädessä vuokra-asunnoissa asuvat nuoret sekä tietysti lopulta veronmaksajat.
Nuorisosäätiö ei ole ainoa esimerkki poliittisen korruption syövästä. Myös muilla puolueilla oli lypsylehmänsä, joilla veronmaksajien rahaa imettiin omalle lähipiirille. SDP:tä lähellä olleista säätiöistä Korvola mainitsee oululaisen Riihi säätiön.
Poliittisen korruption teki mahdolliseksi paitsi olematon valvonta myös yleinen ilmapiiri. Poliitikot vetosivat "maan tapaan", joka on kaunisteltu ilmaisu sille, että kaikkihan nyt vetävät veronmaksajan rahaa välistä, jos sitä ei ole erikseen laissa kielletty.
Keskustalaisten puolustukseen kuului myös ohjata julkinen keskustelu mittasuhteiltaan pienempiin ja hähmäisempiin aiheisiin, kuten edellä mainittuun lautakasaan.
Poliittisesti kovimman hinnan Nuorisosäätiöstä maksoi keskustan kansanedustaja Jukka Vihriälä. Hän oli Ray:n hallituksen puheenjohtajana keskeisessä asemassa, kun kansalta otettuja uhkapelituottoja ohjattiin Nuorisosäätiölle, joka puolestaan tuki keskustan poliitikkoja muhkeilla kymmenien tuhansien eurojen taulukaupoilla. Tyystin Vihriälän ura ei katkennut, sillä hän jatkoi politiikan parissa myöhemmin kotiseudullaan Etelä-Pohjanmaalla. Myös Kaikkosen ja Vanhasen myöhempi urakehitys kertoo siitä, miten lyhyt äänestäjän ja median muisti Suomessa on.
Kuten tiedetään, Nuorisosäätiön rikosvyyhti kasvoi myöhemmin 2010-luvulla kymmenien miljoonien luokkaan, kun keskustalaiset Aki Haaro ja Perttu Nousiainen ottivat säätiön johdon. Kysyä voi, olisiko tämä edelleen keskeneräinen episodi vältetty, jos valvontaviranomaiset ja media olisivat aikanaan peranneet sotkun perin pohjin.
Korvolan kirja panee kysymään, millaista on oman aikamme poliittinen korruptio. Millaiset julkisuudelta piiloon jäävät kytkyt ja verkostot estävät kehittämästä Suomen taloutta niin, että rahaa ei hassata poliittisen rälssin etuoikeuksiin, tehottomiin yritystukiin tai asemansa betonoineiden järjestöjen ja säätiöiden tukiin?
Valitettavasti nykyinen mediamme kykenee vain harvoin siihen, mihin Korvolan kaltainen journalisti on yltänyt vuosikymmenten työllään.
Kirja-arvion poliittiseksi päätökseksi on todettava, että kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman "intressitahoja", jotka kertovat, mitä tehdä

6

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämähän on Riikka Purran teksti ja kuvaa oikein osuvasti kepulointia.

    • Anonyymi

      Jopa kirjoitti aloittaja pitkän ilmoituksen...

    • Anonyymi

      Johtopäätös on päivänselvä. Suomalaisten hyvinvointia saksiva persupuolue tulee saamaan äänestäjien tuomion seuraavissa vaaleissa.

      • Anonyymi

        Kommentoija olettaa, että seuraavissa eduskuntavaaleissa voittavat poliitikot ja puolueet, jotka lupaavat kansalle kaikkea mahdollista hyvää ilmaiseksi ( - Velaksi ja veroja korottamalla, sanoisi Jope Ruonsansuun sketsityypin sivupersoona tai omatunto.)


      • Anonyymi

        Jos hyvinvointia kasvatetaan jatkuvasti ottamalla velkaa velan päälle ja kiristämällä verotusta, hyvinvointi muuttuu pahoinvoinniksi.


    • Anonyymi

      Totuus ei häviä. Kepu pettää!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      157
      3250
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1535
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      150
      1264
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1037
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      43
      896
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      893
    Aihe