Ennen vuosituhannen vaihdetta, silloin kun ulkomailta sai vielä tuoda muuttokuormassa auton mukanaan ilman veroja, niin toin muuttoautona Suomeen vuoden 1994 BMW 740iL. Sen M60B40 V8-moottorin päälle moottorin käydessä asetettua viiden markan kolikon syrjälleen pystyyn. Oli siinä ihmettä suomalaisille kerrassaan, ei nimittäin löytynyt yhtään USA-veekasia jossa sama temppu olisi onnistunut! Kaikille sen todistaneille mieleen jäi se iso ero moottorin rakennustaidossa Saksan ja Amerikan välillä!
BMW V8 kontra Amerikan moottorit.
5
306
Vastaukset
- Anonyymi
Ensimmäisen toimivan polttomoottorikäyttöisen auton kehitti Karl Benz Saksassa vuonna 1885.
Hän patentoi ajoneuvonsa, Benz Patent-Motorwagenin, vuonna 1886. Se käytti yksisylinteristä nelitahtista bensiinimoottoria, ja sitä pidetään yleisesti ensimmäisenä oikeana, käytännössä toimivana polttomoottoriautona.
Eli Saksassa on auton moottorin valmistamisen kokemusta kerätty paljon USA'ta kauemmin!- Anonyymi
Kyllä USA on autotekniikasa aina ollut altavastaaja: Euroopassa kaikki edistyksenninen tekniikka on kehitetty: "Ferrari, Maserati, Mercedes, BMW, Aston Martin, Rolls Royce, Maybach, jne. Kaikki edelläkäviöitä alalla, eikä yksikään USA'lainen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä USA on autotekniikasa aina ollut altavastaaja: Euroopassa kaikki edistyksenninen tekniikka on kehitetty: "Ferrari, Maserati, Mercedes, BMW, Aston Martin, Rolls Royce, Maybach, jne. Kaikki edelläkäviöitä alalla, eikä yksikään USA'lainen!
Kyllä Aamerikan huipputekniikka on vain "enemmän moottoriin iskutilavuutta ja siten tehoa", sen sijaan eurooppalaiset insinöörit ovat osanneet optimoida muutakin kuin sylinteritilavuuden! USA'n autofirmojen nykyisillä yrityksillä pyrkiä viherpolitiikan pauloihin jopa sähköautolla ei onnistu jos on vähinkään päässä järkeä!
- Anonyymi
Teslan moottori käy todella tasaisesti ja hiljaisesti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teslan moottori käy todella tasaisesti ja hiljaisesti!
Teslan veekasi -moottorin jakoketjun kireys on tarkistettava riittävän usein, muuten voi kaasuttimen neulaventtiili mennä jumiin jo alle puolen tunnin latausajalla! Tämä koskee ennen kaikkea 90-luvun alkupuolen facelift -malleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"728925Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545594Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1285050Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään173900Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853480Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533379Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä402731En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102701Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html552667- 241747