Ei mene merkillä hyvin. Vain kolme (!) henkilöä oli töissä Suomen maahantuonnissa ja nyt se loppuu. Viime vuonna myyty vain n. 200 uutta Hondaa.
Mallisto on nyt innostamaton ja ylihintainen. Kaukana on hywät ajat kun 2000-luvun alun uusi Accord myi hyvin ja on edelleen ajattomasti muotoiltu ja oli hyvä ajaa.
Mallisto on nyt innostamaton ja ylihintainen. Kaukana on hywät ajat kun 2000-luvun alun uusi Accord myi hyvin ja on edelleen ajattomasti muotoiltu ja oli hyvä ajaa.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Suomeen ei sovi malli, jossa ei ole hinnat alkaen-malleja, vaikka sitten valitaankin se kalliimpi versio.
Pienillä panoksilla ei tahdo pärjätä nykytilanteessa. Noita autoliikkeitä ja muita pieniä käytettyjen maahantuojia on mennyt konkkaan ja lopettaneita riittää myös.
Suomi on näet köyhtynyt ja työttömyys jyllää, kiitos meidän "osaavan" hallituksen.
Hondat on muutenkin huonoja autoja ei ihme että japanin Lada menee konkkaan.
Auto on kyllä teknisesti hyvä, mutta tutun autossa taka akseli ruostuu ettei katsastuksessa kelvannut. Siis kymmenen vuotta vanha Accord. Ei ole kallis osa vaihtaa. Muuta vikaa ei ole.
Kävin 2016 joku aika sitten Honda civic farmarin vieressä, kattolinja liian matalalla. Ei missään muussa noin hankala mennä penkille ja lähteä kun joutui olemaan mutkalla.
Sen takia jäi katsojalta Honda hankkimatta.
Joo, siis joku Skoda ei pystyisi edes tekemään noin matalaa ja ajettavuudeltaan hyvää autoa. Korkea alusta ja pullukkarenkaat. Sopii suomalaisille.
Aina voi sitten ostaa katumaasturin.
Oletko muuten koeajanut tuota Civic farmaria? On muuten todella hyvä ja hiljainen maantiematkan taittaja.
"Hiljainen"
Japseista ylivoimaisesti meluisin auto.
Kävin koeajolla tuollaisella Civic farmarilla ja oli kyllä miellyttävää kyytiä. Siksi mainitsin tuon. Mutta sulla on ollut eri kokemus.
Jaa, oliko jo viides koeajo tältä päivältä? Puhumattakaan että omistat 10 Hondaa :D
Joo tuu vaan väittämään mua harhaluuloiseksi, kaikkihan sen lapsellisen toimintasi näkee jo.
Kyllä se oli jo viime kesänä. Ja Hondia on itsellä kaksi. Mutta sinä se olet ehtinyt sentään koeajaa kaikki Hondat, koska tiedät.
Entä jos sulla ei ole ollenkaan Hondaa ja vain fanitat?
Vänkäämisesi ja väittämisesi muka Hondan "paremmuudesta" koko palstalla kuulostaa aivan naurettavalta :D
Honda on jostain kumman syystä hyvin yliarvostettu automerkki, väsyttävää ja kertoo vain ihmisten tietämättömyydestä. Näkee ihmisiä hehkuttamassa kyseistä automerkkiä maasta taivaisiin, mutta 30 vuoden takainen Integra Type-R hihassa. Honda on nykyään ihan eri kuin mitä vuosikymmeniä sitten. Autot heikkoja esityksiä, vakavasti ylihinnoiteltuja verrattuna ominaisuuksiin, ei minkään valtakunnan mallistoa/varusteita -toisin sanoen parempia autoja/japseja on.
Accord 2014 on hyvä. Erinomaiset istuimet, tyyli, suorituskyky, tilat ja äänieristys. Se on hiljainen pitkän matkan cruiser. Samanikänen Avensis hirveä melupesä. Syy: Toyotissa ei ole äänieristystä käytännössä lainkaan.
Eipä ole tullut kyseisen merkin autoilla ajettua. Ehkä ainoat joilla kiinnostaisi ajaa olisivat S2000 ja Civic Type-R.
Jotta totuus Hondista ei unohdu. Luokkansa kärkeä, vaikka kuinka yrittää valehdella:
https://www.is.fi/autot/art-2000008009602.html
https://www.honda.se/cars/world-of-honda/mer-om-honda/news-events/honda-jazz-baest-i-test.html
https://autotoday.fi/tm-talviauto-2023-on-nyt-selvilla-karjessa-japanilainen-hybridi/
https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/6a4293d4-9f19-4e2c-a52b-4cf6571666e7
https://www.youtube.com/watch?v=7MwCGxQPaoc
https://www.youtube.com/watch?v=DCBLL6F197g
https://www.autoexpress.co.uk/car-group-tests/360038/toyota-corolla-vs-honda-civic-vs-kia-ceed-2023-group-test-review
https://www.parkers.co.uk/honda/civic/review/
Moottori lehti 4/2024
Qashqai 9
ZR-V 9-
Austral 8,5
Corolla Cross 8+
Tiguan 8+
Sportage 8
https://www.youtube.com/watch?v=amZ5ERC7R6g
Toivottavasti tuo ei ole laatu järjestys. Qaskai on ihan susi.
Honda on keskittynyt enemmin pienkoneiden myyntiin. Sehän on yksi suomen myydyimmistä perämoottori merkeistä. Samoin moottoripyörissä Honda taitaa olla markkinajohtaja Yamahan ohella.
Honda on iso firma. Perämoottorit ja moottoripyörät tunnetaan. Mutta kyllä Hondan autot ovat olleet positiivinen kokemus muutamia malleja lukuun ottamatta. Accordilla kilsoja tuli 475000 aivan pikkuremonteilla. Siihen ei aivan kaikki autot pysty. Uusi HRV oli pettymys motarimelun suhteen. Edellinen malli oli parempi.
Mitenkähän merkkihuoltojen käy.Sieltä saanut tähänmennessä parhaan palvelun huoltojen ja varaosien suhteen. Toivottavasti säilyvät ennallaan. Totuus on kuitenkin että Honda kyllä kestää hyvin huollettuna.
Ei mitenkään. Vain maahantuonti muuttuu koko baltia vetoiseksi, eli toimii Virosta.
Hondalla ei taida olla kunnollista täyssähköautoa tarjolla, joten noutajahan siinä sitten tulee.
Joo, ensimmäinen omalle alustalle tehty, ellei eny1:n Kiinan alustaa lasketa, on Acura RSX, eli tämä: https://www.caranddriver.com/acura/rsx ja siitä sitten Honda-versio: https://www.motor1.com/news/755677/honda-0-suv-prototype-demonstration-max-verstappen/
Ensi vuonna tulevat siis nämä.
Sinänsähän Honda Prologue oli toiseksi myydyin sähkökatumaasturi USA:ssa viime vuonna, Tesla Y:n jälkeen. Mutta se on tehty GM:n alustalle, eikä sitä tuoda Eurooppaan.
Tais eka sähköauto olla Clarity ja sitten Honda E. E:ny1 on Honda f -architecture ja Hondan oma. Sitä myyty Kiinassa jo monta vuotta, Dongfengin valmistamana. Nyt Euroopassa myös jo hetki.
Nyt on muuten taas kaikki eNy1:t (yhtä lukuunottamatta) myyty Nettiautosta.
E:ny1:tä on myyty viimevuonna Euroopassa 9000 kpl. Varsinkin Norja ja Tanska myy sitä. Suomessakin 10000km ajettuja, siis käytännössä uusia on myyty 30k€ hinnalla.
Ruotsista voit ostaa Hondasi
jos sitä kaipaat.
On talvivarusteltu
ja esim. Kamux sen varmasti sinulle hommaa.
Pienemmätkin tuo
ja ehkä halvemmalla.
Varaosakauppiaatkin toimittaa
osia eli raha kelpaa heillekkin.
Tutulla 650t ajettu vuoden 2013 Mazda6, alkuperäinen motti ja loota, mikään samanikäinen Honda ei taida pystyä tuohon.
Youtubessa yhdellä äijällä yli 700tkm ajettu 1.5 turbo civic. Alkuperäinen motti ja loota toki.
Toisella äijällä 800+ tkm ajettu volkkari TSI-koneella!
Eipä ollut.
+1.5 Turbo olisi täytynyt uusia/restoroida uusiksi ainakin 3 kertaa jos tuollaiset kilometrit olisi.
+CVT loota sama juttu.
Harmittaa poloista, kun Honda kestää!!!
Kylläpä joo kun Mazda kestää paremmin!!!
Kohta saadaan miljoonan mailin Honda Insight. Toki se ei ole eniten ajettu Honda, mutta taitaa olla eniten ajettu Hondan hybridi. Joku myyntiedustaja rullasi sillä sellaiset 980 000 mailia eli reilut 1,5 miljoonaa kilometriä.
https://www.theautopian.com/one-mans-quest-to-get-a-honda-insight-to-one-million-miles/
tuossa on miljoonan kilometrin Civic
https://www.youtube.com/shorts/ry9hI45WhRk
1.5T on erittäin luja moottori.
Onko nykyhonda? No ei.
Vanhemmat Hondat kun olivat jo melkein priimatasoa verrattuna nykyisiin romukasoihin.
Kahdestoistas kone kuten joku kommenteissa sanoikin 😂😂😂
Mikäs nykyisissä mättää? Niiden erinomaisuusko?
“The vehicle is on its original engine,” David explains.
Jos ei maailman neljänneksi myydyintä autoa (CR-V) saa myytyä kuin muutamia, oli aikakin vaihtaa. Ehkä jos laittais joskus jonkun mainoksen? Tai rahoituskampanjan?
Onhan jo jonkun aikaa ollut 7000 euron alennuskampanja meneillään, mutta ei ilmeisesti tuota haluttua tulosta.
7000 euroa tekee todella ison eron hinnastoon ja silti ei mene kaupaksi?
Kyllä joku tuotteessa nyt mättää..