Ennen Kauppisen aikaa Kuhmon kaupungin talous oli kunnossa. Ei oettu velkaa yli maksukyvyn.
Nykyiset valtuutetut ja virkamiehet toisella talouslinjalla.
Onko kukaan todella laskenut Onko meillä varaa isoihin hankkeeseen
Terveyskeskus, esitetyssä laajudessa
Tönölän alueen infra , kadut viemärit jne
Pesäpallokenttä
Nyt ajatusta kohteiden valintaan.
Nykyiset valtuutetut ja virkamiehet toisella talouslinjalla.
Onko kukaan todella laskenut Onko meillä varaa isoihin hankkeeseen
Terveyskeskus, esitetyssä laajudessa
Tönölän alueen infra , kadut viemärit jne
Pesäpallokenttä
Nyt ajatusta kohteiden valintaan.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kaikki tulee. Uimahallille ajetaan jo täyttömaita hallin kupeeseen.
LUMITYKILLÄ voi alkaa kohta tehdä Kuhmon keskustaan talvimaiseman, torilta alkaa tykittämään ensin Kaupungintalon katolle tekolunta.
SOPPATYKILLÄ voi ampua herneitä torilla!
Ei ole varaa edes lapsille kunnon ruokaa tarjota, sirkushuveihin kyllä löytyy rahaa.
Koulu rakennuksia kohta liikaa,entisten purkaminen kallista.muualla Suomessa joku otti tulen avuksi. Ilmeisesti tähän oli varauduttu täällä koskapa home rakennukset rakennettu betonista vaikkakin kirkkoja on poltettu kolme .
Mitähän maksaa vanhan terveyskeskuksen ja asuinrakennusten purku ? On kait joku valopää nekin huomioiu uuden terveyskeskuksen hankkeessa.
Ja oikea laillinen purkujätteiden käsittely, ei niin kuin nyt jäähallin taakse metsään ja osa naapuriin yrityksen pellolle haudattuna.
Sinnehän ne menee... Tulevan talven retkiluistelu kentän pohjaksi. Kyllä niillä visio on, ei ne huvikseen niitä sinne vie. Ja ku kehitysvammaisten joutuu sieltä lähtemään, niin on jo huolto rakennus vieressä.
Ei tulevina talvina enää tule luonnonjäätä.
Missä investoinnit, jotka myös tuottavat jotakin tulevaisuudessa? Syömävelkaa ei kannata lisätä, vaan laittaa osa panoksista semmoiseen, josta kumuloituu hyvää esimerkiksi uusia työpaikkoja jatkossa.
Ei kai niitä työpaikkoja voi hatusta repiä,eiköhän täällä ole kaikenlaisia yrittäjä kokeillut ja käyny kokeilemassa. Onko sinulla työpaikka ehdotuksia sellaisia joita ei kaupungin tarvii tukea
Satatuhatta uutta työpaikkaa
Terveuskeskusta ei puretaan. Kunnostetaan matkailukäyttöön. Valmis vastaanottokin.
Turistit ovat Tönölässä
Kalevala hotelli
Petola motelli
Kalevan mökkikylä
Terkkaan tulee sisäilma museo ja käyttötila koe huone kuinka allergisotunut kuvittelet olevasi.
Lisä muistomerkki tekniikan kiinteistön hoidolle. Esillä päätökset, teot ja vastuuhenkilöt.
Bvanha kontion koulukin rempataan hotelliksi, kohta on turisteille tilaa
Meriläisen aikaan oli Aukustin talous kunnossa
Kaupungin sisältä valittu näköalaton kaupunginjohtaja ja kahvinkeittäjäksi alistettu hallintojohtaja pitäisi vaihtaa. Ei tuollaisten käsiin olisi saanut kaupunkia antaa alunalkaenkaan. Kettunen haloo, pitäisi olla oma takapiha (=Kuhmon asiat) kunnossa jos meinaa politiikassa pärjätä!
Sillä omalla takapihalla ei ole mitään merkitystä kun valtakunnan politiikassa ollaan mukana ja vielä vähemmän kun takapiha on tälläinen tuppukylä.
Kannattaa se nurmikko ajaa takapihaltakin noin pitkässä juoksussa.
Grillkatos rakentaa Kaupungintalolon päälle, voi grillata Kaupungin päättäjiä kunnolla!
Näköalakatos Kaupungintalon ylimpään kerrokseen, jotta Kaupungin päättäjät näkevät koko Kuhmon alueen!
KAUPUNGIN KESKUSTAN viihtyvyys ja vetonaula on tärkein, yleensä ihmiset liikkuvat eniten KAUPUNGIN KESKUSTASSA.
Keskusta?
Ison S on keskusta. Moni kaupassa asioiva ei käy edes torin ympäristössä.
Kun saisi uuden apteekin esim Wurth taloon niin ei tarvitsisi ajaa liikenneympyrää pitemmälle.
Mistä saisi uuden apteekin pitäjän?
Haistakaa paska koko Kuhmon kaupunki. Teistä ei ole mihinkään! Irtisanokaa ittenne kaikki!
Okay!!
Niin, ehkä se pikkuhousu kikka ei sittenkään ollut hyvä idea🥰
Milloin sinne uuteen terveyskeskukseen pääsee? Täällä piti olla kiireellisin tarve. Onko siitä paikasta ees päätöstä samaan aikaan kun Sotkamossa jo uuden ottavat käyttöön kohta?
Aurinkokin paistaa vaik ei sitä näy
Puutarhasta kannattaa pitää huolta.